Προς το περιεχόμενο

Νέα BOSS GT-1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκεί είναι η παρεξήγηση.

 

Αγαπητέ manosx συμφωνώ σε όσα γράφεις. Διαφωνώ μόνο ως προς το 'παρεξήγηση'. Θεωρητικά, τα μηχανήματα αυτά δεν είναι μόνο για να γράφεις. Μιας κι έχει αναφερθεί αρκετές φορές λοιπόν εδώ στο forum πως μπορείς να παίζεις και ν'ακούς από τα monitor, αναφέρω πως εγώ δεν ακούω το ίδιο πράγμα από τα monitor. Όπως το βλέπω εγώ λοιπόν, αυτά τα μηχανήματα δεν περιορίζονται μόνο στο να γράφεις.

 

Ακόμα και σε live καταστάσιες στήνεις για παράδειγμα έναν ωραίο ήχο με καμπίνες - μικρόφωνα της αρεσκείας σου κλπ και δίνεις το σήμα κατευθείαν στην κονσόλα. Εγώ ακόμα και για την 'τρέλα' μου θέλω να κάνω το ίδιο και στο σπίτι, στο δωμάτιό μου και να έχω ευελιξία σε αντίθεση με όσα μου προσφέρει ένας ενισχυτής . Το ερώτημα όμως παραμένει. Από πού ακούς??

 

Όσο για ηχογράφηση πιο συγκεκριμένα (κι on topic), δεν χρειάζεται να δώσει 1000Ε κανείς όταν υπάρχουν softwares που κάνουν την ίδια δουλειά (λίγο χειρότερο - λίγο καλύτερα, no issue).

 

Τονίζω πάλι, συμφωνώ μαζί σου, απλά δεν το βλέπω ως παρεξήγηση. Είναι δύο διαφορετικές χρήσεις οι οποίες όμως εύκολα γίνονται μία ενιαία χρήση από έναν απαιτητικό παίκτη, πόσο μάλλον όταν θα έχει δώσει 1000Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αγαπητέ manosx συμφωνώ σε όσα γράφεις. Διαφωνώ μόνο ως προς το 'παρεξήγηση'. Θεωρητικά, τα μηχανήματα αυτά δεν είναι μόνο για να γράφεις. Μιας κι έχει αναφερθεί αρκετές φορές λοιπόν εδώ στο forum πως μπορείς να παίζεις και ν'ακούς από τα monitor, αναφέρω πως εγώ δεν ακούω το ίδιο πράγμα από τα monitor. Όπως το βλέπω εγώ λοιπόν, αυτά τα μηχανήματα δεν περιορίζονται μόνο στο να γράφεις.

 

 

 

 

Αυτό ακριβώς το πράγμα που λες, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το πράγμα που λες είναι η παρεξήγηση ;D ;D ;D

 

Και θα σου το εξηγήσω όμορφα και ωραία,  ;D και θα πάρω παράδειγμα από τα λεγόμενα του γκουρού του καλόγουστου κιθαριστικού ήχου SF:

 

 

Το να μπορεις με 1000 ευρω να εχεις stereo rig με VOX AC30 μικροφωνισμενο με Ribbon mic,Fender Bassman μικροφωνισμενο με U67 μεσα απο HIWATT & ORANGE καμπινες με EV & Celestion Blue & οτι εφε εχει σκεφτει ποτε ο ανθρωπινος νους σε οπιοδηποτε dry/wet configuration θελεις ....δεν ειναι και...λιγο

 

Θέλω να προσέξεις το σημείο που λέει : VOX AC30 μικροφωνισμενο με Ribbon mic και ,Fender Bassman μικροφωνισμενο με U67 . Διότι πράγματι τα σύγχρονα modeling θηρία εξομοιώνουν και τα πανάκριβα αυτά μικρόφωνα.

 

 

Τι σημαίνει όμως αυτό; Σημαίνει ότι ΠΑΕΙ Ο ΗΧΟΣ ΤΟΥ ΗΧΕΙΟΥ, ΠΑΕΙ, ΤΕΛΕΙΩΣΕ, ΣΕ ΦΙΝΙ, πας κε πλέον το σήμα δεν αφορά τη μεμβράνη του μεγαφώνου του marshall ΑΛΛΑ το διάφραγμα του μικροφώνου, έχει φύγει δηλαδή από τον αέρα του χώρου και έχει γίνει ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΗΜΑ, ΑΥΤΟ έρχεται πλέον στα αυτιά σου, και το ακούς από τα monitor, δεν ακούς δηλαδή το δωδεκάρι στο χώρο να τρίζει τα τζάμια και να σου κουνάει το στομάχι, αλλά ακούς δυο σκατουλάκια πεντάρια  ;D ;D ;D με διαπεραστικά τουίτερ από πάνω  ;D ;D ;D να δίνουν έμφαση στα χάιχατ και στο ψεύδισμα του τραγουδιστή από τους οδηγούς  ;D και η κιθάρα μιξαρισμένη στο βάθος, ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΜΠΑΣΑ ΤΗΣ να περνάνε μόνο τα μεσαία, ΤΟ ΖΟΥΜΙ ΤΗΣ δηλαδή, και τα υπόλοιπα μη σου πω και κομμένα από πάνω με κάνα high pass για να κάτσει στη μίξη  ;D ;D ;D

 

 

ΠΩΣ ΣΚΑΤΑ  ;D ;D ;D θα ακουστεί το ίδιo; Και που το ανεχόμαστε χωρίς να το πετάμε από το μπαλκόνι χάρη του κάνουμε  ;D ;D ;D

 

 

Οπότε το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ερώτημα είναι, αν είχα στήσει κανονικά τα χιλιάρικα του real thing, Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ θα ήταν το ίδιο ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΙΤΟΡ; Ή αν θες το σήμα στο PA θα ήταν το ίδιο;  Γιατί στο live room ή στο live, ;D εννοείται,  η απόλαυση του να γονατίζει δίπλα μου η 4x12 δεν θα είναι το ίδιο, αυτό είναι δεδομένο. Όμως με το μοντελινκ, χωρίς δευτερα δωμάτια και σπίτι κατασχεμένο  ;D θα έχω ένα αποτέλεσμα και επιπλέον θα μπορώ να μιξάρω καπάκι, ενώ με τον 100αρη 4x12 θα έπρεπε να μιξάρω την άλλη εβδομάδα, για να φύγει πρώτα το βουητό  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό ακριβώς το πράγμα που λες, ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ το πράγμα που λες είναι η παρεξήγηση ;D ;D ;D

 

 

Τα λες πολύ ωραία και ξαναλέω, συμφωνώ απολύτως. Αλλά δεν θες να καταλάβεις αυτό που σου λέω εγώ. Είναι δύο διαφορετικές χρήσεις κι εσύ κολλάς στην μία. Η BOSS δεν αναφέρει πουθενά πως το συγκεκριμένο πολυεφφέ προορίζεται αποκλειστικά για ηχογράφηση. Μάλιστα, αν δεις σε promo όλων των εταιρειών (βάλε και kemper μαζί) υποτίθεται πως τα μηχανήματα αυτά προορίζονται για όλες τις χρήσεις, όπως ΚΑΙ για live. Αλλά εσύ επιχειρηματολογείς αποκλειστικά για ηχογράφηση και μικρόφωνα.  Οπότε όλα καλά.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, αν δεις σε promo άλλων εταιρειών (βάλε και kemper μαζί) ουσιαστικά σου λέει πως μπορείς να παίζεις ΚΑΙ σε live.

 

Nαι για να ακουει ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ο ΚΟΣΜΟΣ κατω απο το stage  :)

 

Αρα και παλι "μικροφωνισμενο" ηχο θες.

 

Σκεψου αλλωστε οτι πλεον,ειδικα στο εξωτερικο,μικροφωνισμενο ηχο ακουνε και ΟΛΟΙ σχεδον οι κιθαριστες ΠΑΝΩ ΣΤΟ Stage μια και τα in ear ειναι ΚΑΝΟΝΑΣ στην συντριπτικη πλειοψηφια των συναυλιων,οι ενισχυτες ειναι είτε off stage ειτε on stage αλλα σε χαμηλες εντασεις (για αυτο και οι μικροι ενισχυτες ειναι πια σχεδον παντου ο κανονας)  και πολλες φορες μονο για feedback generation (εβλεπα χθες τον Edge που πλεον δεν εχει καν μικροφωνα στους ενισχυτες πανω στη σκηνη,εχει μονο σε 2 ενισχυτες ΕΚΤΟΣ σκηνης) .

 

Αν ανεβεις ΧΩΡΙΣ in ear πανω σε οποιαδηποτε "παταρι" στο εξωτερικο το μονο που ακους ειναι τα...ντραμς... ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κάνεις, μιλάω και για live, συγκεκριμένα είπα πως " Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ θα ήταν το ίδιο ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΙΤΟΡ; Ή αν θες το σήμα στο PA θα ήταν το ίδιο;  Γιατί στο live room ή στο live, ;D εννοείται,  η απόλαυση του να γονατίζει δίπλα μου η 4x12 δεν θα είναι το ίδιο, αυτό είναι δεδομένο."

 

 

Και στο live με μικρόφωνο θα βγείς από το PA, και αυτό θα ακούει ο κόσμος, και αυτός ο ήχος θα μετράει αν είναι το ίδιο καλός. Ο ενισχυτής σου θα αφορά εσένα, και είπαμε η απόλαυση για σένα δεν θα είναι η ίδια.

 

 

edit αυτό που λεέι ο SF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι για να ακουει ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ο ΚΟΣΜΟΣ κατω απο το stage  :)

 

Αρα και παλι "μικροφωνισμενο" ηχο θες.

 

Μαζί σου, αλλά ξεφεύγουμε πάλι από την κουβέντα. Δεν αντιλέγω στο θέμα ηχοργάφησης ούτε θέλω να αναλύσω πώς θα βγάλω ήχο σε live. Λέω πως καλά όλα αυτά, αλλά ΕΓΩ που θέλω να χρησιμοποιώ στο σπίτι μου το πολυεφέ και να παίρνω την εμπειρία που μου δίνει ο ενισχυτής, τα monitors δεν αρκούν. Αλλά αυτό που αναφέρω είανι δύσκολο να κατανοηθεί γιατί ο καθένας επιχειρηματολογεί με βάση αυτό που έχει στο μυαλό του  ;D

 

Προφανώς και το μηχάνημα δεν θα το πάρω γιατί δεν 'μου κάνει'  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος κάνεις, μιλάω και για live, συγκεκριμένα είπα πως " Η ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ θα ήταν το ίδιο ΑΠΟ ΤΑ ΜΟΝΙΤΟΡ; Ή αν θες το σήμα στο PA θα ήταν το ίδιο;  Γιατί στο live room ή στο live, ;D εννοείται,  η απόλαυση του να γονατίζει δίπλα μου η 4x12 δεν θα είναι το ίδιο, αυτό είναι δεδομένο."

 

 

Και στο live με μικρόφωνο θα βγείς από το PA, και αυτό θα ακούει ο κόσμος, και αυτός ο ήχος θα μετράει αν είναι το ίδιο καλός. Ο ενισχυτής σου θα αφορά εσένα, και είπαμε η απόλαυση για σένα δεν θα είναι η ίδια.

 

 

edit αυτό που λεέι ο SF

 

Εντάξει δεν υπάρχει συνενοήση. Όλα καλά όμως γιατί σε λίγο θα αρπαχτούμε!  ;D ;D (με την καλή έννοια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω πως καλά όλα αυτά, αλλά ΕΓΩ που θέλω να χρησιμοποιώ στο σπίτι μου το πολυεφέ και να παίρνω την εμπειρία που μου δίνει ο ενισχυτής, τα monitors δεν αρκούν.

 

οχι δεν αρκουν.

 

θα πρεπει να παρεις αυτοενισχυομενα  μονιτορ με 12αρια μεγαφωνα.

 

και παλι φυσικα θα ακους ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΜΕΝΟ hi fi ηχο & οχι "πρωτογονο" ηχο απο περιορισμενης δυνατοτητας μεγαφωνο ενισχυτη .

 

αν απενεργοποιησεις τις καμπινες και τους ενισχυτες και να χρησιμοποιησεις την πεταλιερα σαν εφεδιερα με ενα λαμπατο ενισχυτη φυσικα θα εχεις αυτο που ακριβως ζητας.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν υπάρχει συνενοήση. Όλα καλά όμως γιατί σε λίγο θα αρπαχτούμε!  ;D ;D (με την καλή έννοια)

 

 

Μα γιατί να αρπαχτούμε αφού ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ;  ;D ;D ;D

 

 

Λέω πως καλά όλα αυτά, αλλά ΕΓΩ που θέλω να χρησιμοποιώ στο σπίτι μου το πολυεφέ και να παίρνω την εμπειρία που μου δίνει ο ενισχυτής, τα monitors δεν αρκούν.

 

 

ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΕΓΩ  ;D ;D ;D Αν θέλεις εμπειρία ενισχυτή από μόντελινγκ μηχάνημα, θα πρέπει να πάρεις μόντελινγκ ΕΝΙΣΧΥΤΗ  ;D με την καμπίνα του με τα όλα του  ;) Μάλιστα οι boss οι katana μια που μιλάμε για boss πρέπει να ΣΦΑΓΙΑΖΟΥΝ  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου