Προς το περιεχόμενο

The beach. Clip resurrection by cigaret13


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα τύμπανα είσαι πολύ καλός.

Στα άλλα έχουμε πρόβλημα....  :laugh:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Yameth, πρώτον ευχαριστώ για το σχόλιο!  Δεύτερον, όπως έγραψα παραπάνω, δεν με "ενδιαφέρει" η φωνή, δεδομένου ότι ξέρω τις δυνατότητες μου... :-[   

  Γράφω στην κρεβατοκάμαρα του σπιτιού μου με ένα παλιό φθηνό Philips μικρόφωνο (αγορασμένο πριν 25-30 χρόνια περίπου από supermarket) περασμένο από τον fender mustang i μόνδελιγκ ενισχυτή αντί κάρτα ήχου..... ::) O0  Για να την "φέρω" εκεί που ήθελα στο συγκεκριμένο κομμάτι χρησιμοποίησα όσο de esser μ'έπαιρνε (γιατί παρα είχε σσσσσ), κάμποσο κομπρέσορα, λίγο delay, λίγο saturation, βάθος με 11% wet-dry mix και 22ms predelay και το EQ που παραθέτω στην φωτό. Τελικά (πέρα απ'το μικρόφωνο) την ζημιά την έκαναν το βάθος και το "περίεργο" eq.....

Eq_vocals.jpg.172ab41277584786dca10c528c78514c.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι...

 

κιθάρες είναι αυτές..?  :P

 

(μην τσιμπας ρε...)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι...

 

κιθάρες είναι αυτές..?  :P

 

Άντε να βρεθούμε Κύριε Δημήτρη, να σου κάνω μερικά μαθήματα πως "μπλέκουμε" τις ρυθμικές σε ένα κομμάτι..... :laugh: 8) :angel:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ θα τις μπλέκεις, και γω θα τις ξεμπλέκω.... 8)

 

(με κιθάρες θα βρεθούμε? εγώ νόμιζα θα πίναμε καφέ... ;D)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κιθάρες θα βρεθούμε? εγώ νόμιζα θα πίναμε καφέ... ;D

  Ναι βρε πλάκα κάνω, καφέ, μπύρες, ουίσκι, τσάι, χαμομήλι...ότι θες... ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επειδή δεν σε...

 

"ενδιαφέρει" η φωνή, δεδομένου ότι ξέρω τις δυνατότητες μου... :-[   

  Γράφω στην κρεβατοκάμαρα του σπιτιού μου με ένα παλιό φθηνό Philips μικρόφωνο (αγορασμένο πριν 25-30 χρόνια περίπου από supermarket) περασμένο από τον fender mustang i μόνδελιγκ ενισχυτή αντί κάρτα ήχου..... ::) O0 

 

και παρα ταύτα κάνεις αλχημίες για να την "φέρεις στα ίσια"...

 

Για να την "φέρω" εκεί που ήθελα στο συγκεκριμένο κομμάτι χρησιμοποίησα όσο de esser μ'έπαιρνε (γιατί παρα είχε σσσσσ), κάμποσο κομπρέσορα, λίγο delay, λίγο saturation, βάθος με 11% wet-dry mix και 22ms predelay και το EQ που παραθέτω στην φωτό. Τελικά (πέρα απ'το μικρόφωνο) την ζημιά την έκαναν το βάθος και το "περίεργο" eq.....

 

κανε στον εαυτό σου μια χάρη γιατι είσαι εκει που είσαι και μόνος, όπως λες.

Τρέχα πάρε ένα μικρόφωνο φτηνό αλλά καλύτερο απο αυτό που έχεις, π.χ.  https://www.thomann.de/gr/samson_c01.htm ή αν θες να 'χεις και για κανα live to https://www.thomann.de/gr/shure_sm58.htm και αν δεν έχεις κάρτα ήχου, βάλε μια με άλλο ένα πενηντάρι https://www.thomann.de/gr/lexicon_alpha_studio.htm.

Θα σε ευχαριστείς. ;)

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Χάρη, φωνή δεν έχω!

Φώτη όχι, εγώ δεν έχω φωνή (Ρώτα και τον κοινό μας γνωστό απ' τα μέρη σου. Ακόμα γελάει ο μ@#*κας με κάτι που του είχα στείλει!  :laugh: ).

 

Εσύ μπορεί να μην είσαι natural τραγουδιστής αλλά, άλφον) έχεις εξαιρετική χροιά και, βήτον) θεωρώ ότι κάποιος που παίζει ένα μελωδικό όργανο και έχει ούτως ή άλλως μπει στο τριπ να ερμηνεύει, και μάλιστα δικά του κομμάτια, μπορεί με κάποια προσπάθεια (μέτρια ή λιγότερο μέτρια) να πατήσει καλά στις νότες και να τα πει πιο 'τραγουδιστικά'.

 

Όταν έκανα σολφέζ (λίγο αφότου εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι...), ο δάσκαλος είχε καταφέρει, μια τάξη από ντράμερς, να μάς κάνει όχι μόνο να τραγουδάμε σωστά τις ασκήσεις αλλά και - χωρίζοντάς μας σε ομάδες - να κάνουμε εξαιρετικές πολυφωνίες. Μετά μου πέρασε βέβαια! ;D

 

Τέλος πάντων, πιστεύω ότι το πρόβλημα στο συγκεκριμένο τεμάχιο δεν είναι τόσο η φωνή αλλά η ερμηνεία, για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο ποστ. Αλλά πάλι, that's just me.

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου