Προς το περιεχόμενο

Η σημαντικοτητα του ερμηνευτη μιας συνθεσης.


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κύριοι να μείνουμε  στο θέμα. ...ο ΕΝΦΙΑ αργεί ακόμα, θα μας απασχολήσει απο Νοέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κύριοι να μείνουμε  στο θέμα. ...ο ΕΝΦΙΑ αργεί ακόμα, θα μας απασχολήσει απο Νοέμβριο.

 

Οι γιαγιάδες όμως είναι εδώ, και ποιος θα πει στην ψυχούλα τους ότι οι Iron Maiden είναι ανώτεροι του "Πέρα στους πέρα κάμπους"; Αξίζει να ενημερωθούν για το γαλλικό σανσόν; Ερώτημα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimmypap, ένα μήλο είναι καλό για τον άνθρωπο (και άλλα θηλαστικά). Αν πέσεις σε μία κοινωνία αλκοολικών κρετοφάγων που δεν τρώνε φρούτα ποτέ, αυτό δεν αλλάζει την αξία του μήλου ως συστατικό της ανθρώπινης διατροφής. Είναι μόνο ένα (από τα εκατοντάδες καθημερινά) παραδείγματα που δείχνουν ότι το κάθε τι (ξαναλέω, το κάθε τι) ορίζεται από την υποκειμενική του αξία αλλά (κυρίως) από την αντικειμενική.

 

Άλλα κοινά παραδείγματα, είναι το αν έχει λιακάδα (ναι, θα συνεχίσει να έχει, ακόμη και αν η γιαγιά στο χωριό είναι τυφλή), το αν μυρίζει ο αέρας, το αν κάποιος είναι βρωμιάρης (ακόμη και αν κατά τη γνώμη του δεν είναι), το αν μία μπύρα είναι της προκοπής και λοιπά πολλά. Η δημοφιλία, είναι εντελώς άλλο πράγμα: υπό προϋποθέσεις μπορεί να είναι δημοφιλές ένα σκουπίδι, κάποτε για σημαντικό χρονικό διάστημα.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, είναι ότι δεν μετράνε οι απόψεις όλων το ίδιο. Η γιαγιά στο χωριό είναι (συχνά) μία εντελώς άσχετη που δεν ξέρει καν ποιοι κατεβαίνουν στις εκλογές και περιμένει από κάποιον άλλο να της πει γιατί ζει. Συγκρίνεις τη θλιβερή κατάστασή της με τη δική μου, που ασχολούμαι με αυτά τα ζητήματα για μερικές δεκαετίες, ή των άλλων που σου απάντησαν; Αστειεύεσαι βέβαια.

 

"Αρέσει", "Δεν μου αρέσει" είναι κουβέντες όταν μιλάμε για γεμιστά με τη μαμά μας (καθώς σε εστιατόριο δεν θα σου απαντούσαν καν), όχι όταν μιλάμε για μουσική.

 

Ξεκίνησα το post μου ετσι

 

Η καλλιτεχνική αξία είναι κάτι τελείως προσωπικό και υποκειμενικό.

 

Τα μήλα, η λιακάδα, η μπύρα και τα γεμιστά δεν ξέρω πως βρέθηκαν εδώ.

 

Όσο για αυτό "Αυτό που δεν καταλαβαίνεις, είναι ότι δεν μετράνε οι απόψεις όλων το ίδιο"

 

έχω απαντήσει με αυτό

 

"στον κάθε "ειδήμονα" που επειδή γρατσουνάει μια κιθάρα ΦΑΝΤΑΣΙΩΝΕΤΑΙ πως έχει "αντικειμενικό κριτήριο" ή πως η άποψή του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τον κάθε "απλό απαίδευτο" ακροατή"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω απαντήσει με αυτό

 

Εντάξει, μην κουράζεσαι άλλο.

Έχεις απαντήσει στα πάντα, ειδικά σε όσα δε ρωτήθηκες.

 

Κανένα πρόβλημα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, μην κουράζεσαι άλλο.

Έχεις απαντήσει στα πάντα, ειδικά σε όσα δε ρωτήθηκες.

 

Κανένα πρόβλημα.

 

Να 'σαι καλά, ευχαριστώ για το ελεύθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά, ευχαριστώ για το ελεύθερο.

 

Ποιο ελεύθερο παιδάκι μου;

 

Να ρωτήσω κάτι; Ας πούμε ότι κάθεσαι εσύ και παίζεις κάτι. Και λες μέσα σου "Πωωωω πόσο μεγάλος είμαι;". Και δίπλα είναι ο cos_dr και σου λέει "Ρε, είσαι πολύ μεγάλος". Και μετά μπαίνουν μέσα στο δωμάτιο δύο και λένε "Ρε, κόφτο, μας τα έχεις σπάσει".

 

Ποια είναι η καλλιτεχνική σου αξία εκείνη την ημέρα;

 

Οέο;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ελεύθερο παιδάκι μου;

 

Να ρωτήσω κάτι; Ας πούμε ότι κάθεσαι εσύ και παίζεις κάτι. Και λες μέσα σου "Πωωωω πόσο μεγάλος είμαι;". Και δίπλα είναι ο cos_dr και σου λέει "Ρε, είσαι πολύ μεγάλος". Και μετά μπαίνουν μέσα στο δωμάτιο δύο και λένε "Ρε, κόφτο, μας τα έχεις σπάσει".

 

Ποια είναι η καλλιτεχνική σου αξία εκείνη την ημέρα;

 

Οέο;

 

Καθείς από τους τέσσερις ήρωες του παραδείγματός σου απάντησε στο ποια είναι ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ η καλλιτεχνική αξία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθείς από τους τέσσερις ήρωες του παραδείγματός σου απάντησε στο ποια είναι ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ η καλλιτεχνική αξία μου.

 

Και μετά από δέκα λεπτά, λες μέσα σου "Χμμμ... τελικά δεν ήταν τόσο σημαντικό αυτό που έπαιζα, έχω παίξει και καλύτερα"*. Εκεί τι γίνεται; Φεύγουμε όλοι για χάπια (ή μόνο εσύ;).

 

* συμβαίνει σε όλους.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετά από δέκα λεπτά, λες μέσα σου "Χμμμ... τελικά δεν ήταν τόσο σημαντικό αυτό που έπαιζα, έχω παίξει και καλύτερα"*. Εκεί τι γίνεται; Φεύγουμε όλοι για χάπια (ή μόνο εσύ;).

 

* συμβαίνει σε όλους.

 

Κανείς. Απλώς αναθεώρησα την καλλιτεχνική μου αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς. Απλώς αναθεώρησα την καλλιτεχνική μου αξία.

 

Δεν αναθεώρησες τίποτε. Απλώς απέκτησες συναίσθηση της πραγματικής αξίας σου.

Άλλοι στο δωμάτιο, την είχαν αποκτήσει πριν από εσένα, διότι είναι πιο έμπειροι.

 

Ακόμη όμως και αν ήταν έτσι, τότε - τουλάχιστον - θα πρέπει να παραδεχθείς ότι υπάρχει μέσος όρος (ακόμη και μέσα στο μυαλό μας) ο οποίος προκύπτει από το απαύγασμα των εντυπώσεών μας για την αξία μας.

 

Η γιαγιά (η οποία περιέργως δεν έχει τοποθετηθεί τόση ώρα - μου αρέσει που δε βλέπεις πως βρεθήκαμε να μιλάμε για μήλα, αλλά η γιαγιά ΔΕΝ σε πείραξε, τρελάρα), δεν έχει επαρκή εμπειρία, συνεπώς θα έχει λάθος 'μέρο όρο" στο κεφαλάκι της.

 

Αυτά.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου