Προς το περιεχόμενο

Η σημαντικοτητα του ερμηνευτη μιας συνθεσης.


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.Είπα πουθενά οτι ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ τον Καζαντζίδη τους Beatles τον Σινατρα η τους Pink Floyd;

 

Οχι και ζητω συγγνωμη που δεν ξεκαθαρισα οτι δεν το ειπες εσυ....ΑΛΛΟΣ (ΑΥΤΟΓΝΩΣΤΗΣ μεγας,ρατσιστης επιβεβαιωμενος ως προς τους ηλικιωμενους,μαυριδερους  και κοντους (& ποιος κΣερει και ποιους αλλους)  και..... μετρητης ΥΨΟΥΣ εξ αποστασεως  μοναδικος  ;D  ) το ειπε .

 

Υπό αυτό το πρίσμα και αυτόν και άλλους τους απεχθάνομαι αλλά τους θεωρώ ογκόλιθους

 

ενα απο τα συνωνυμα του "απεχθανομαι¨ειναι και το περιφρονω,λιγο δυσκολο ,ακομα και για εναν ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ,να περιφρονει κατι που θεωρει...ογκολιθο... ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

ενα απο τα συνωνυμα του "απεχθανομαι¨ειναι και το περιφρονω,λιγο δυσκολο ,ακομα και για εναν ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗ,να περιφρονει κατι που θεωρει...ογκολιθο... ;D ;D ;D

 

Για εμένα δεν είναι δύσκολο.

και ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΗΣ είμαι και απεχθάνομαι να ακούω τέτοια μουσική και αναγνωρίζω ανάλογα για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω την ΟΓΚΟΛΙΘΙΑ αποδίδοντας τον ανάλογο σεβασμό.

 

Για εμένα τίποτα δεν ειναι δύσκολο.

Οταν θέλω να κάνω κάτι το κάνω εύκολα και γρήγορα γιατι έχω τη Λάμψη.

Οποιος έχει Λάμψη μπορεί να πετύχει τα πάντα αρκεί να το θέλει.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα τίποτα δεν είναι δύσκολο.

 

Kαλα αΦτο ινε σιγουρο φιλωΟΥΣ  ;D ;D

 

Εδω δεν  αφήνεις την πραγματικότητα να σου χαλάσει μια ωραία ιστορία στην απεχθεια θα κολλήσεις ?  ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα αΦτο ινε σιγουρο φιλωΟΥΣ  ;D ;D

 

Εδω δεν  αφήνεις την πραγματικότητα να σου χαλάσει μια ωραία ιστορία στην απεχθεια θα κολλήσεις ?  ;D ;D ;D

 

Τα γεγονότα έχουν ερμηνείες.

Παραμένουν όμως γεγονότα.

 

Ο λαός θέλει αλήθειες και ντόμπρα πράματα

Και όσοι πάνε να τον χωρέσουν στο ιδιοτελές τους καλούπι, να θυμούνται πως ο λαός και σοφός είναι και μνήμη έχει και στο τέλος ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει χαχαχαχαχαχχχααχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως είναι πιο εύκολο να εκτιμήσεις έναν ερμηνευτή όπως ο Στέλιος, από ένα γκρουπ όπως οι Beatles. Ας πούμε εγώ που απεχθάνομαι κάθε τι χίπικο  ;D έβγαζα καντήλες και με τους Beatles. Όταν όμως ακούς παντού για την επιρροή τους και το πόσο σημαντικοί είναι, τότε αν θέλεις να είσαι σωστός δεν μουλαρώνεις τα πόδια και κρατάς την ανάσα σου μέχρι να γίνεις μπλε, αλλά προσπαθείς να καταλάβεις τι παίζεται.

 

Ακούγοντας λοιπόν τη δισκογραφία τους επίμονα και προσεκτικά έβγαλα κάποια συμπεράσματα που θεωρώ αντικειμενικά. Πρώτα από όλα το Sgt Pepper είναι δισκάρα  ;D ;D ;D δηλαδή έλεος, ποιος έχει αντίρρηση σε αυτό  ;D ;D ;D Μετά η ποικιλία και η εξέλιξη αυτού του συγκροτήματος δεν έχει προηγούμενο, στους δίσκους τους βρίσκεις σε πρώιμη μορφή σχεδόν όλα τα είδη της σύγχρονης δημοφιλούς μουσικής. Και επίσης εκεί βρίσκεις και πολλά πραγματικά υποδείγματα της φόρμας που λέγεται τραγούδι, δηλαδή όποιον από τους τύπους με τις περούκες και να έπαιρνες με ένα πιστόλι  ;D και να του έλεγες να γράψει κάτι ΑΠΛΟ  ;D και με ΛΙΓΑ ΜΕΤΡΑ  ;D , κουπλέ ρεφραίν, δεν είμαι βέβαιος ότι θα έγραφε κάτι ανώτερο ας πούμε από το yesterday.

 

Λοιπόν, εξακολουθώ να συχαίνομαι οτιδήποτε χίπικο  ;D και ζήτημα είναι αν ακούω από επιλογή Beatles μια φορά το χρόνο, και λέω από επιλογή γιατί πλέον είχα καταλάβει ότι γύρω μου ακούω Beatles κάθε μέρα  ;D είτε δικά τους κομμάτια που δεν ήξερα, είτε πολύ περισσότερο ως επιρροή, και αυτό ξεχωρίζει τους μεγάλους, η επιρροή, στο yesterday ας πούμε μπορείς να συναντήσεις την επιρροή των περουκάτων που λέγαμε, ζουν λοιπόν ακόμη ενώ εμείς θα σβήσουμε σαν ατμός.

 

Ποιος θα έχανε λοιπόν αν δεν έμπαινα σε αυτή τη διαδικασία; Κανείς, απλά θα έμενα με την απορία, τίποτα άλλο δε θα άλλαζε. Γιατί ο όρος του αντικειμενικού αφορά την πραγματικότητα έξω από εμάς, και τίποτα από το υποκειμενικό μας γούστο δεν μπορεί να την αλλάξει.

 

Ακούστε λοιπόν αυτό:

 

 

Λοιπόν όπως είπα στην αρχή είναι πιο εύκολο να εκτιμήσεις έναν ερμηνευτή όπως ο Στέλιος, από ένα γκρουπ όπως οι Beatles. Δηλαδή τώρα ακούς αυτό, ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ούτε δισκογραφίες ούτε τίποτα, ΜΙΑ ΦΟΡΑ και ΕΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. Το ΜΟΝΟ συμπέρασμα που πρέπει να βγάλεις είναι ότι Καζαντζίδης-Μαρινέλα-Χιώτης να συμπέσουν έτσι σε τέτοιο τραγούδι με τέτοιους στίχους (cos dr friendly btw  ;D ) θα χρειαστεί καινούργιο big bang να ξαναβγεί αυτή η συναστρία, ΜΑ ΤΙ ΦΩΝΗ ΕΧΕΙ ΡΕ ΠΣΤ ΜΟΥ  ;D ;D ;D. Οποιοδήποτε άλλο συμπέρασμα επιβάλλει άμεση επίσκεψη σε ΩΡΛ ASAP  ;D, και δεν μπα να υποστηρίζεται λεκτικά από δίτομο έργο του Κάντ και του Χέγκελ, η μουσική δεν είναι φιλοσοφία και ως ΜΟΥΣΙΚΟΙ και όχι ως απλοί ακροατές θα πρέπει να έχουμε έστω και μια στάλα συνείδηση της έννοιας της μουσικότητας, την καθεαυτή δηλαδή αξία της τέχνης μας πέρα από ιδεολογίες και ρεύματα. Εδώ λοιπόν το πράγμα φαίνεται, ΤΙΝΑΦΤΑΡΕ  ;D ;D ;D

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοδήποτε άλλο συμπέρασμα επιβάλλει άμεση επίσκεψη σε ΩΡΛ ASAP  ;D, και δεν μπα να υποστηρίζεται λεκτικά από δίτομο έργο του Κάντ και του Χέγκελ, η μουσική δεν είναι φιλοσοφία και ως ΜΟΥΣΙΚΟΙ και όχι ως απλοί ακροατές θα πρέπει να έχουμε έστω και μια στάλα συνείδηση της έννοιας της μουσικότητας, την καθεαυτή δηλαδή αξία της τέχνης μας πέρα από ιδεολογίες και ρεύματα. Εδώ λοιπόν το πράγμα φαίνεται

 

Ακριβως.....

 

Να σου πω και μια προσωπικη μου εμπειρια απο τα...δικα σου "μουσικα χωραφια"...

 

Πριν απο καμμια.... 40αρια χρονια  (ειπαμε ειμαι ΓΕΡΟΣ εκτος απο κοντος και μαυριδερος  ;D) οταν ημΑνε ΝΙΟΣ,υψηλος και ασπρος σαν τον Rudolf Hess  ;D .....επαιζα ΚΛΑΣΣΙΚΟ πιανο και ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ κλασσικος πιανιστας (I know,I know  ;D).

 

Μελεταγα λοιπον και επαιζα "πολυ ωραια",η δασκαλα μου μαλιστα με ενθαρυνε γιατι "ειχα καλο τουσε και εκφραση" (αρκΕντια ειχα αλλα λεμε τωρα  ;D)....

 

Ενα απογευμα λοιπον που μελετουσα ενα εργο του Σοπεν (κοντευα να παρω το διπλωμα της μεσης) στο ωδειο μαζι με τη δασκαλα ανοιγει η πορτα και μπαινει ενας ΑΛΛΟΣ κοντος  ;D  (ηταν δεν ηταν 10 ετων οποτε δεν ειχε παρει ακομα μποϊ  ;D) 

 

"Κατσε Δημητρη" του λεει η δασκαλα μου 

"Σε λιγο τελειωνουμε"....

 

Πραγματικα σε λιγο οντως τελειωσαμε και την ωρα που μαζευα τα τζιμπραγκαλα μου ο ...Δημητρης καθισε στο πιανο και αρχισε να παιζει απ'εξω το ιδιο κομματι που μελεταγα με τη δασκαλα μου (μια etude ηταν ) και μετα καπακι εριξε και μια σονατα νουμερο 2 (!)  :o

 

Περιττο να σου πω πως μεσα σε ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ τα...ονειρα μου να γινω επαγγελματιας κλασσικος πιανιστας εσβησαν οπως εσβησαν οι ελπιδες του Τσιπρα να σκισει τα μνημονια  ;D ;D ;D

 

Ετσι με κερδισε το ΠΑΝΚ  ;D  και the rest is history...

 

Α,ο πιανιστας που μου τσακισε τα ονειρα (αν και τελικα το πηρα το διπλωμα) ηταν ο Δ.Σγουρος (και του εριχνα και 5 χρονια τοτενες)  ;)

 

Δεν υπηρχε ΤΙΠΟΤΑ το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ στην περιπτωση αυτη....απλα αυτος ηταν ο ΣΓΟΥΡΟΣ και εγω ο SF και ας παιζαμε την ιδια etude.....οταν επαιζε αυτος ακουγονταν σαν....μουσικο ΕΡΓΟ ,οταν επαιζα εγω ακουγονταν σαν...etude  ;D ;D ;D  (η μαμα μου παντως ακομα επιμενει στα οικογενειακα τραπεζια να τους παιξω "λιγο πιανο" γιατι παιζω λεει ΠΟΛΥ ωραια"  ;D ;D ;D )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι απεχθανόμαστε είναι και θέμα ............αρχετυπικής φύσεων.

 

Παράδειγμα, μπορεί εγώ να είχα υποσυνείδητα παράπονα από τον παππού μου επειδή ήταν απότομος, δεν μου εδειχνε αγάπη, κατι μου είπε και αθελά του και με πείραξε και άκουγε καζαντζίδη, εγώ επηρεασμένος έτσι απεχθανόμουν τον καζαντζίδη ή και ανάλογα ακούσματα γιατί σε όλα βλέπω τη συμπεριφορά του παππού μου.

 

Άλλοι συνειδητοί λόγοι προφανώς  με κάνουν παράλληλα να ανανωρίζω την ..... ογκολιθία του. 

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α,ο πιανιστας που μου τσακισε τα ονειρα (αν και τελικα το πηρα το διπλωμα) ηταν ο Δ.Σγουρος (και του εριχνα και 5 χρονια τοτενες)  ;)

 

 

Ενω τωρα?

 

 

(σρυ δεν κρατηθηκα ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω τωρα?

 

 

(σρυ δεν κρατηθηκα ;D )

 

τουσέ  ;D

 

Τωρα παντως μου ριχνει 2 κεφαλια,ειμαι πυγμαιος μη το ξεχνας,μη μασας με το "1,80" στην ταυτοτητα μου... ο αστυνομικος που με μετρησε ηταν ΠΑΝΚ και του επαιξα το God save the Queen στο ΠΙΑΝΟ που ειχαν στο τμημα και μου προσεθεσε ενα μετρο υψος,τουλαχιστον επιασαν τοπο τα μαθηματα  (ενταξει και στο να με γουσταρει σαν πληκτρα ο Cos DR)      ;D ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παραδείγματα είναι άπειρα, ένα θαυμάσιο είναι αυτό.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=EbX3frq3Qyo

 

 

Δηλαδή σου έρχεται κάποιος και σου λέει: Πάρε αυτό το το απλό κυκλάκι με τα 6 ακκόρντα, πάρε και ένα βιολί, και γράψε ένα κομμάτι 13 λεπτά. Τι να του απαντήσεις δηλαδή; ΤΙΝΑΦΤΑΡΕ θα του πεις.  ;D ;D ;D

 

Αλλά ο τύπος είχε γεννηθεί για να γράφει, όπως ο Σγούρος γεννήθηκε για να παίζει, για αυτό και τον έναν τον βάζουνε στο voyager και τον στέλνουν στο διάστημα ως ένδειξη του πολιτισμού μας, και ο άλλος όπου έχω την τιμή να τον έχω δει ζωντανά, όταν βγαίνει με αυτό το σχεδόν παιδικό του στυλ στη σκηνή πάντα παρατηρώ χαμόγελα σχεδόν ειρωνικά, αλλά όταν αρχίζει να παίζει σβήνουν τα χαμόγελα γιατί τους πέφτουν τα δόντια  ;D

 

 

Κακά τα ψέματα, Μέσσι γεννιέσαι δε γίνεσαι  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου