Προς το περιεχόμενο

Η σημαντικοτητα του ερμηνευτη μιας συνθεσης.


Stoyo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμη όμως και αν ήταν έτσι, τότε - τουλάχιστον - θα πρέπει να παραδεχθείς ότι υπάρχει μέσος όρος (ακόμη και μέσα στο μυαλό μας) ο οποίος προκύπτει από το απαύγασμα των εντυπώσεών μας για την αξία μας.

 

Αυτά.

 

Αυτό λέω τόση ώρα, πως η καλλιτεχνική αξία είναι υποκειμενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 282
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

 

Ας πούμε ότι κάθεσαι εσύ και παίζεις κάτι. Και λες μέσα σου "Πωωωω πόσο μεγάλος είμαι;". Και δίπλα είναι ο cos_dr και σου λέει "Ρε, είσαι πολύ μεγάλος".

Οέο;

 

 

Οτι πω εγώ εχει αξία.

ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ μου ότι λέω εγώ ειναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ

ΨΗΦΙΣΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΠΡΟΔΩΣΩ χαχαχαχαχαχαχαχ

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Υποκειμενικό είναι το «γούστο» που μπορεί να είναι ενάντια ακόμα και σε μια καλλιτεχνική αξία.

 

Η καλλιτεχνική αξία είναι μετρίσιμο μέγεθος (αντικειμενικό μέγεθος) και οι παράμετροι που μετρώνται είναι η πρωτοτυπιά  (στο θέμα, στη σύλληψη, στην κατάταξη, στη διατύπωση, σε κάποιες λεπτομέρειες)  και  η μοναδικότητα (αφορά τον κόπο, την επιμέλεια, την έκταση, τη χρησιμότητά του, τη δαπάνη ή τη χρονική διάρκεια που απαιτήθηκαν για την εκπόνησή του στο συνολό του).  Θα πρέπει λοιπόν να παρουσιάζει ως σύνολο ή τμήμα του την απαιτούμενη αυτή πρωτοτυπία, δηλαδή να είναι στατιστικά μοναδικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επίκληση στην αυθεντία παύει να είναι λογικό σφάλμα όταν η αυθεντία αναφέρεται στον τομέα της. Π.χ. αν πει ο Jimmy ότι του αρέσουν οι ματωμένες αρκούδες στα @@ μας. Αντίθετα όταν ο δάσκαλος μουσικής προτείνει κάτι προς ακρόαση, το ακούμε μέχρι να μας αρέσει  ;D ;D ;D Αντίστοιχα όταν ο cosdr λέει ότι δεν του αρέσει ο Στέλιος, το κρατάμε ως άποψή του. Όταν όμως μιλάνε για το Στέλιο σα Θεό ο Μπιθικώτσης, ο Πάνου και άλλοι ειδικοί ΤΟΥ ΛΑΙΚΟΥ, τότε αρχίζει και σχηματίζεται μια αξία που εμάς μας ξεπερνά.

 

Η αντικειμενική αξία αυτή είναι μετρήσιμη στατιστικά, όπως και σε οποιαδήποτε άλλη ανθρωπιστικά επιστημονική προσέγγιση. Και όχι, η γιαγιά και ο Jimmy δεν έχουν θέση σε αυτή την μέτρηση, ούτε εγώ ούτε ο CosDr. Θέση έχουν όσοι έχουν εντρυφήσει στο λαϊκό, και δεν έχω ακούσει κανέναν τέτοιο να αμφισβητεί την αξία του Στέλιου, του αρέσει δεν του αρέσει. Όπως και σε αυτά που έχω εντρυφήσει εγώ, τον Παλεστρίνα ας πούμε ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΤΕΧΩ, είναι ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΟΣ ΓΙΑ ΜΕΝΑ  ;D ;D ;D θέλω ένταση, πανικό, ελαττωμένες και χρωματικά για να νιώσω,  ;D ;D ;D αλλά ΑΛΛΑ αν έκανα αγάλματα σε μουσείο μουσικής αυτός θα ήταν ΠΡΩΤΟΣ ΠΡΩΤΟΣ, γιατί μιλάμε ΓΙΑ ΚΟΛΛΟΣΟ, μιλάμε ΓΙΑ ΜΕΓΑΘΗΡΙΟ, και όποιος δεν το καταλαβαίνει είναι απλά ΑΣΧΕΤΟΣ, τελεία και παύλα, ούτε υποκειμενισμοί ούτε τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέση έχουν όσοι έχουν εντρυφήσει στο λαϊκό, και δεν έχω ακούσει κανέναν τέτοιο να αμφισβητεί την αξία του Στέλιου, του αρέσει δεν του αρέσει.

 

Αλλη ιστορια μια και με..εμπνεεις...

 

 

Ειμαι στα παρασκηνια συναυλιας με πολλα μεγαλα ονοματα του ελληνικου πενταγραμμου,μεσα σε αυτους ειναι και ο Νιονιος (ενας ειναι ο Νιονιος),εχουμε πιασει κουβεντα για τραγουδιστες και καποια στιγμη ενας ΠΟΛΥ επιτυχημενος τραγουδιστης του ευρυτερου "εντεχνου" ασΘματος ενοχλειται απο τον ΘΟΥΡΙΟ  ;D που πλεκουμε στον ΜΕΓΑ Στελιο εγω και ενας ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ τραγουδιστης του λαϊκου ασΘματος (ο οποιος ομως εχει λαβει μερος και σε "ροκ¨ παραγωγες).

 

"Ο Καζαντζιδης δεν τραγουδα,ΓΚΑΡΙΖΕΙ" λεει με υφος περισπουδαστο

 

"Κατσε ρε αρχηγε " του λεω

 

"Αφου εχει ΦΩΝΑΡΑ" επιμενω

 

"Και οι ΓΑΪΔΑΡΟΙ εχουν φωναρα" αντιλεγει...

 

"ΤΙ λες παιδι μου για τον Στελιο,ΤΙ λες?Εισαι με τα καλά σου? " ακουγεται βροντωδης η φωνη του Νιονιου ο οποιος ηταν λιγο πιο μακρια αλλα ακουγε τις ΠΑΠΑΡΙΕΣ που ελεγε ο εντεχνος ασθματοποιος  ;D

 

ΤΖΙΜΙΠΑΠΠΑ μη τον κατουροχεσεις τον Νιονιο ειναι γερος ανθρωπΑς;,σεβασου τον  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η μελωδία η αεροπλανική και βαπορίσια,  ;D ;D ;D πω ρε γαμώτο, εφάμιλλη των καλύτερων βιενέζικων εισαγωγής  ;D ;D ;D αλλά τι να ξέρει και αυτός ο ΑΣΧΕΤΟΣ  από τραγούδια ;D ;D ;D εμείς έχουμε εδώ ουρολάγνο- κοπρολάγνο JimmyPap, αυτός θα μας φωτίσει  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimmypap, νομίζεις πραγματικά πως δεν θα προσέξει κανείς ότι σκόπιμα ρίχνεις τη κουβέντα στον καμπινέ; Δεν θα σε απειλήσω με τίποτε, καθώς το φόρουμ δεν έχει κανόνες. Καλώς ήλθες σε αυτό που έφτιαξες.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα χεσε και αυτους

 

 

 

 

 

τραβα ομως και το καζανακι μη βρωμισουμε  ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντως παιδιά να ξέρετε πως αμα "ξεμείνω" και πρέπει να παίξω και επειδή πάντα ανα καιρούς έχω προτάσεις άσχετα αν τις "σνομπάρω" γιατί έχω άλλη απασχόληση (το εργασία δεν είναι και τόσο  δόκιμος όρος στον διαμορφωμένο καπιταλισμό της ΕΕ χαχαχαχαχα) θα παίξω ότι μου  ζητήσουν και όσο καλύτερα μπορώ. Και καζαντζίδη και διονυσίου και για μπουάτ και μάλιστα για αν με ρωτήσουν στο σχήμα αν γουστάρω το ρεπερτόριο, θα πω το λατρεύω.

 

Γι αυτό και κρατάω το triton τιγκα στους λαϊκούς ήχους, just in case χαχαχαχαχαχαχ

 

Και λέω αλήθεια αν δεν με πιστεύετε που και έπαιζα και που έχω προτάσεις.

Μαθε τεχνη κι άστηνα.

 

Στου γιαλου τα βοτσαλακια καθονται δυο καβουράκια.

 

Θα ρίξω κατι τσιφτετελια με τα σκυλοlead στα πανηγύρια και θα σκάω στο σουτιέν ................................ χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και περιπτώσεις που ο καλλιτέχνης/μουσικός/στιχουργός μπορεί να επέμβει με τέτοιο τρόπο στο αρχικό κομάτι που να βγει καλύτερο όπως πχ έγινε εδώ

 

και μετά την επέμβαση του Ashcroft

 

για όσους δεν γνωρίζουν την πραγματική ιστορία ας δουν σχετικό βίδεο (ναι είναι stones απλά δανειστήκαμε 4 μέτρα εεεε 8 εεε 16 δηλ ε μωρε ξεφυγε λιγο η λουπα τη κάνετε έτσι ;D ;D ;D ;D

 

με τόσα ρεμίξ που έχουν γίνει σε τόσα τραγούδια το έχω συνηθίσει υπάρχουν φορές που το ρεμίξ ή νεα έκδοση μαρεσει καλύτερα και φορες που μαρεσει το αρχικό περί ορέξεως...

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου