Προς το περιεχόμενο

Πώς το τσιγάρο βλάπτει τα ηχεία..?


Ztelioz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος να αναφέρει τους λόγους που ο καπνός απ' το τσιγάρο κάνει κακό στα ηχεία? Αστείο ερώτημα, αλλά επειδή του δίνω και καταλαβαίνει θα ήθελα να γνωρίζω τις επιπτώσεις, που μπορεί να έχει μακροχρόνια στον εξοπλισμό μου. Επηρεάζει κι άλλες συσκευές και πως? Ευχαριστώ εκ των προτέρων

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση,και χτυπάω συμβολικά την....ακουστική μου μιας και δεν είμαι προληπτικός,ότι μιλάμε για κάτι άτοπο.....ή να στο πώ αλλιώς που θέλω να καταλήξω....είναι τόσο γουρούνια τα μεγάφωνα αναφορικά με τον καπνό....που καλύτερα να ανησυχείς για τα πνευμόνια σου.....ή και αλλιώς...αν καταφέρεις να ...παραμορφώσεις κώνους με το κάπνισμα κι εσυ να είσαι καλά.....μαγκιά σου.....gotit ?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, λογικό, άμα είναι όμως έτσι τα πράγματα τότε γιατί να απαγορεύεται το κάπνισμα σε οποιοδήποτε χώρο, στον οποίο περιέχονται συσκευές, που έχουν να κάνουν με ηχογράφιση/μίξη/επεξεργασία/κλπ. ήχου?

www.myspace.com/pogr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι γενικώς επηρεάζει, αλλά δεν ξέρω πώς ακριβώς. Για μένα πάντως αρκεί το ότι σ'αυτόν τον χώρο μπαίνει (και μένει για πολύ) κόσμος που πιθανότατα δεν καπνίζει και επιπλέον μπορεί να έχει πρόβλημα με τον καπνό (εγώ ας πούμε έχω αλεργικό άσθμα και με τσακίζει ο καπνός). Οπότε και μόνο λόγω σεβασμού προς τους υπολοίπους είναι το λιγότερο γαϊδουριά το κάπνισμα σε τέτοιους μικρούς/κλειστούς χώρους (όπως για παράδειγμα το ΑΣΑΝΣΕΡ, κάτι που ΠΟΤΕ δε θα καταλάβουν διάφοροι!!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχεις βρεθεί σε στούντιο που δεν έχει τηρήσει αυτούς τους στοιχειώδεις κανόνες,θα δείς μέχρι να...πίνουν μπύρες και να τρώνε ....σουβλάκια μέσα και να φέρνουν τις ..γκόμενες τους,ελάτε να με δείτε....εκτός αυτού ο κόσμος που μπαινοβγαίνει εκεί είναι πολύ περισσότερος,άρα άν κάπνιζαν κοι οι μισοί απο αυτούς,μόνο η...μπίχλα που παραμένει είναι αρκετή....και το άλλο,οι μη καπνιστές τι φταίνε...στο λέω γιατί βλέπω να ανοίγει θέμα με τα.....μόρια του καπνού σε σχέση με μαγνήτες και ...συρόμενα ποτανσιόμετρα.....ακόμη κι εκει να λέει λόγω αριθμητικής διαφοράς, το ηχείο σου δε μασσάει

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

ο λογος ειναι οτι ο καπνος σε συνδιασμο με το ρικοφον ειναι  καρκινογονος  και ειδικα σε κλειστο χωρο.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ηχεία που ρωτάς, σκέψου οτι συνήθως οι κώνοι των μεγαφώνω είναι από υλικό που απορροφά τον καπνό και τις διάφορες αηδίες που έχει μέσα και αλλοιώνουν τα χαρακτηριστικά του. Απ΄τη στιγμή που είναι κλειστός χώρος, η συγκέντρωση σε σχέση με το χρόνο είναι μεγάλη. Αν καπνίζεις σταθερά για καιρό, τσάμπα τα πανάκριβα monitors και τα άλλα ηχεία.

 

Edit

Ξέχασα οτι αν το παρακάνεις κιόλας με τον καπνό και μπιχλιάσουν τρελά οι κώνοι ενδέχεται να αρχίσουν να κάνουν σκισίματα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ηχεία που ρωτάς, σκέψου οτι συνήθως οι κώνοι των μεγαφώνω είναι από υλικό που απορροφά τον καπνό και τις διάφορες αηδίες που έχει μέσα και αλλοιώνουν τα χαρακτηριστικά του. Απ΄τη στιγμή που είναι κλειστός χώρος, η συγκέντρωση σε σχέση με το χρόνο είναι μεγάλη. Αν καπνίζεις σταθερά για καιρό, τσάμπα τα πανάκριβα monitors και τα άλλα ηχεία.

Αν και έχεις απόλυτο δίκιο, σε μερικά μεγάφωνα το damping κάνει καλό.  ;D

Στις αναρτήσεις τους από την άλλη, με τίποτα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστεία παρατήρηση αλλά σκέψου έναν παραγωγό που δεν καπνίζει να τον ντουμανιάζει η μπάντα και να ζαλιστεί από τον καπνό (διόλου απίθανο) και να κάνει μετά μίξη... 5 ντεπόν μαξ θα θέλει ο άνθρωπος!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Ο λογος ειναι οτι ο καπνος σε συνδιασμο με το ρικοφον ειναι  καρκινογονος  και ειδικα σε κλειστο χωρο.

 

Οχι φίλε μου δεν ισχύει ακριβώς αυτό που λες.

 

Αυτό που συμβαίνει είναι ότι λόγω του ότι τα στούντιο ηχογράφησης κλείνουν αεροστεγώς και παραμένουν το μεγαλύτερο μέρος του εικοσιτετραώρου (δεν έχουν και παράθυρα να ανοίξουν) η μυρωδιά νοτίζει σε όλες τις απορροφητικές επιφάνειες και είναι λες και μπαίνεις σε τασάκι μετα από λίγο. Το τσιγάρο λοιπόν είναι καρκινογόνος παράγοντας και άσε δε που δεν χρησιμοποιείται το "ρικοφόν" στα στούντιο που έχουν υποστεί ακουστική μελέτη.

 

Οσο καλός και να είναι ο εξαερισμός καλό είναι να υπάρχει ελεγχόμενη χρήση καπνού. Κάποιοι ιδιοκτήτες το επιβάλουν και για την καλή συντήρηση των μηχανημάτων. Πχ αν ανοίξεις ένα μηχάνημα (από CD player μέχρι κομπρέσορα) που λειτουργεί σε συνθήκες καπνιστών σε 24ωρη βάση, (βλέπε κάποια ραδιοφωνικά στούντιο) μπορεί να συναντήσεις μια λεπτή επίστρωση απο πίσσα σε συνδυασμό με σκόνη στις πλακέτες. Σε αυτές τις συνθήκες αυτό μπορεί να κάνει τη διαφορά στη μακροζωία τους.

 

Στο σπίτι όμως που είναι ευάερο κι ευήλιο δεν νομίζω ότι επηρεάζει καθόλου την λειτουργία των μηχανημάτων. Μάλλον του χρήστη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου