Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο render του Reaper


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Συμβαίνει μόνο σε αυτό το κομμάτι μου (από τα 50+ που έχω ρεντάρει πολλές φορές το καθένα) και μόνο σε ένα track του. Δεν το κάνει πάντα, αλλά επειδή το φτιάχνω σε wav για να το ακούσω σε διάφορες πηγές και να "αξιολογήσω" την μίξη του, το έχω ρεντάρει πολλές φορές. Έ λοιπόν 9 στις 10 υπάρχει αυτό το πρόβλημα.   

         

  Έχουμε και λέμε λοιπόν... όταν το ακούω στο Reaper μια χαρά, όταν το ρεντάρω και ακούγοντας το σε διάφορους players (vlc, wmp, e.t.c) γίνονται διακοπές στον ήχο του. Άλλαξα asio, "έπαιξα" με την latency, όλες οι ρυθμίσεις στο Reaper είναι ίδιες με τα άλλα μου κομμάτια, η γραμμή του volume κάτω απ'το track είναι OK και δεν πικάρει πουθενά (κάθε άλλο, είναι πολύ χαμηλά).

                         

      Παρακάτω έχω ένα μικρό δείγμα του (σε mp3 για να μπορέσω να το ανεβάσω εδώ) για να καταλάβετε τι εννοώ. Σε αυτήν την "version" το πρόβλημα υπάρχει στην αρχή και στο τέλος του, σε άλλες υπάρχει σε άλλα του σημεία.

         

Όποια βοήθεια, πολύτιμη! 

   

track_with_problem.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως καποιο Plugin που εχεις βαλει στο κανει;

 

1.Δοκιμασε να κανεις render βγαζοντας ενα ενα με διαφορετικο Mixdown. Δεν αν καποιο απο τα plugins στο καναλι επηρρεαζεται.

ή

2. κανε mixdown μονο το track και δες αν το κανει

 

(Φανταζομαι οτι οταν τελειωνεις τις ηχογραφησεις, ανεβαζεις το buffer ωστε να μην εχεις τρελα χαμηλο latency οταν μιξαρεις. Δεν το χρειαζεσαι)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως καποιο Plugin που εχεις βαλει στο κανει;

 

  Σε όλα τα guitar tracks μου εδώ και χρόνια έχω μόνο το guitar rig 5 με τους ενισχυτές του, τα Eq του, τα μοντουλέσιον του, reverbs, delays και φυσικά τους κομπρέσορες του......       

    Έ λοιπόν ένας κομπρέσορας μου έκανε όλη την ζημιά και φυσικά εκεί δεν πήγε με τίποτα το μυαλό μου... Ο μακάκας (εγώ... :-X) δεν πρόσεξα ότι το gain του ήταν στο τέρμα και φυσικά σε διάφορα σημεία του track κοβόταν το σήμα.

       

  Μετά από 4 renders, φυσικά με άλλο preset, όλα καλά....

   

        Holystone εάν ο δρόμος σου σε φέρει στην Αλεξάνδρεια, κερνάω τσιπουράκι...... :laugh: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να κοβει ο κομπρεσορας με τερμα το gain? δεν το πιανω

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Holystone εάν ο δρόμος σου σε φέρει στην Αλεξάνδρεια, κερνάω τσιπουράκι...... :laugh: 

 

:)

Να σαι καλά!!

 

Χαίρομαι που βοήθησα!

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου