Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή - να το τολμήσω?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ και αρκετό καιρό με τριγυρίζει...

έχοντας υλοποιήσει αρκετές κατασκευές στο παρελθόν με βάση το ξύλο (κυρίως ηχεία) και έχοντας αρκετό εξοπλισμό πχ ρούτερ, σέγα, δράπανα, dremel, τριβεία, σφιγκτήρες κλπ άρχισαν να μου μπαίνουν ιδέες.

Να το τολμήσω?

Που μπορώ να σκαλώσω σοβαρά και να f... up το σχέδιο...?

πχ δυσκολίες και απορίες εξ αρχής είναι οι εξής:

1. από που και πως προμηθευόμαστε υλικό (ξύλο για σώμα και μπράτσο - προφανώς μιλάω για bolt on)

2. Πως κόβουμε σώμα και μπράτσο? (προφανώς δεν έχω κορδέλα). Αρκεί μια σέγα?

3. Εχω μια απέχθεια και άγνοια για βερνίκια και χρώματα συν έλλειψη εξοπλισμού. Μπορώ να έχω άβαφη κιθάρα?

4. Με τάστα τι κάνουμε?

5. Με τη βέργα τί κάνουμε?

6. Χρειάζεται να αγοράσω από εξοπλισμό κάτι που είναι απαγορευτικό?

 

δεν θα με πείραζε να φτιάξω μια βλακεία, ούτε περιμένω να γίνω luthier (απλά έχω ελεύθερο χρόνο-και δεν χρειάζεται να αγοράσω τουλάχιστον όλα τα εργαλεία), αλλά με γαργαλάει

 

ή μήπως καλύτερα να το ξεχάσω? ::)

 

στα πολύ σκούρα είναι διατεθειμένος κάποιος να δώσει τα φώτα του?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το τολμησεις!!!

 

Δες εδω να παρεις μια γευση:

https://www.google.gr/amp/s/www.instructables.com/id/How-to-build-an-Electric-Guitar/%3famp_page=true

 

https://removeandreplace.com/2013/03/20/building-a-guitar-yourself-the-process-step-by-step-photos/

 

Δες εδω για neck (ειναι αρχειο pdf):

https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.eguitarplans.com/assets/making_a_guitar_neck.pdf&ved=2ahUKEwj98MiS3eDdAhWQa1AKHaO7D1c4HhAWMAh6BAgDEAE&usg=AOvVaw2Oj2I6vSDh3NNq9dkRcpNu

 

 

Υπαρχουν και βιβλια με αναλυτικες οδηγιες. Ξεκινα σιγα σιγα, με ο,τι πληροφοριες μπορεις να συλλεξεις. Ξεκινα πχ με τον λαιμο ή με το body. Θα μπορουσες να αντιγραψεις, για αρχη, μια απο τις κιθαρες σου. Ετσι, και στο neck εαν μεινεις και βαρεθεις τη διαδικασια, θα μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις καπου αλλου στο μελλον. Και στο body το ιδιο ισχυει.

 

Καλη αρχη!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σώμα το έχω άνετα.

με ελάχιστες δυσκολίες να βλέπω τώρα το neck pocket.

 

το αγγούρι είναι το μπράτσο και κυρίως:

α. κόψιμο

β. κανάλι για βέργα

γ. ταστιέρα

δ. τάστα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το αγγούρι είναι το μπράτσο και κυρίως:

α. κόψιμο

β. κανάλι για βέργα

γ. ταστιέρα

δ. τάστα

 

Συμφωνω. Και αυτο ειναι και το "μυστικο" του επαγγελματος. Εαν ηταν ευκολο και απλο, θα το καναμε ολοι.

 

Δεν ξεκινας απο το μηδεν, λοιπον. Χρειαζεσαι συγκεκριμενες οδηγιες για να "ξεκολλησεις".

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πωωω

με μπριζώνεις!  :-*

 

όμως θέλει πολλά ακόμα, ψιλές λίμες, χάρακες, πατρόν για ακτίνες ταστιέρας και φυσικά η αγωνία μου, τα τάστα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πωωω

με μπριζώνεις!  :-*

 

όμως θέλει πολλά ακόμα, ψιλές λίμες, χάρακες, πατρόν για ακτίνες ταστιέρας και φυσικά η αγωνία μου, τα τάστα....

 

Αρχικα δες τι εχεις. Μετα δες τι χρειαζεσαι ακομα απο εργαλεια. Επειτα δες τι χρειαζεσαι απο υλικα και που μπορεις να τα βρεις. Επειτα, κατσε διαβασε, ρωτα, μαθε καθε λεπτομερεια για τη διαδικασια. Μολις εισαι εξοπλισμενος και πληρως ενημερωμενος για καθε βημα, τοτε και μονο ξεκινας.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι όνειρο ζωής να μπορέσω μια μέρα να έχω συλλογή από δικές μου κιθάρες, αλλά ούτε εξοπλισμό έχω, ούτε χώρο, ούτε χέρια που να πιάνουν.

 

Να το τολμήσεις dimsonic, θα είναι φανταστική εμπειρία.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου