Προς το περιεχόμενο

To shred or not to shred?


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο δασκαλος ειναι και εκεινος παιχτης και μουσικος. Ο,τι επιροες και εξειδικευση εχει, αυτα μπορει να μεταδωσει στους μαθητες του. Δεν ειναι απαραιτητο να γνωριζει ολα τα ειδη μουσικης στον ιδιο βαθμο.

Μακαρι να ηταν τοσο απλο, αλλα δυστυχως δεν ειναι.

Δεν παιζει ρολο τι παιζεις, στο τι μπορει να διδαξεις απο αυτα που παιζεις.

Ουτε καν το ειδος που παιζεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μακαρι να ηταν τοσο απλο, αλλα δυστυχως δεν ειναι.

Δεν παιζει ρολο τι παιζεις, στο τι μπορει να διδαξεις απο αυτα που παιζεις.

Ουτε καν το ειδος που παιζεις.

 

Πολύ πολύ σωστό. Υπάρχουν φανταστικοί παίκτες σε παραπάνω από 1 είδη και δεν ξέρουν/μπορούν να δείξουν το παραμικρό πίσω από mechanics.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω, δεν ειναι απαραιτητο ο παιχτης να ειναι και δασκαλος. Βεβαια, ο δασκαλος (λογω ιδιοτητας) αυτα που κατεχει μπορει να τα διδαξει, εφοσον υπαρχει και το θεωρητικο υποβαθρο. Και παλι, συμφωνω, οτι δεν ειναι απολυτο. Αρα θα μπορουσε ενας δασκαλος να διδαξει παραπανω απο ενα ειδος μουσικης. (Αναφερομαι στο ποστ #4)

 

Βεβαια, δεν ηθελα να δωσω βαρος σε αυτο. Ειχα στο μυαλο μου οτι καποιος μπορει να ειναι καλος και σε σρεντινγκ και σε μπλουζ, και οτι το ενα δεν αναιρει το αλλο. (Εδω αναφερομαι στο ποστ #1)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι ο καλός δάσκαλος μπορεί κάλιστα να είναι κακός παίχτης (με την έννοια της τεχνικής αρτιότητας και όχι της εκφραστικότητας).

 

Άσχετο με το παραπάνω (αλλά σχετικό με την κουβέντα), όταν είχα πάει παλιά στον Βασίλη τον Σπυρόπουλο (έπαιζα ήδη αρκετά χρόνια), και του είπα ότι θέλω να μάθω να παίζω jazz, μου είχε πει.

"Εγώ δεν είμαι ο πιο κατάλληλος να σου μάθω jazz. Μπορώ όμως να σου μάθω μουσική και εσύ θα επιλέξεις πώς θα την χρησιμοποιήσεις. Εγώ θα σου δείξω τον δρόμο και τον τρόπο".

 

Η ύλη που κάναμε ήταν φυσικά real book.

Ο τρόπος που με καθοδηγούσε στο που να εστιάσω την προσοχή μου κάθε φορά ήταν μοναδικός.

Ο ίδιος δεν είναι jazz κιθαρίστας (Keith Richards fan), όμως μου πρότεινε κάθε φορά (έμμεσα ή άμεσα) τι να ακούσω, πώς να το επεξεργαστώ, τι να διαβάσω, πώς να το χρησιμοποιήσω, κλπ.

 

Κάποια στιγμή, μου είπε γελώντας

"Ρε συ, μου έχεις χαλάσει το παίξιμο. Πριν έπαιζα κάπως, τώρα μου έχεις βάλει κι άλλα στο παίξιμο, που ακόμα δεν μπορώ να τα διαχειριστώ καλά".

 

Τεράστιος μουσικός ,άνθρωπος και δάσκαλος ο Βασίλης.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει τώρα...τι να πω...καταπληκτικός!!!

 

Ο σωστός δάσκαλος παιδιά είναι το Α και το Ω κατά τη γνώμη μου. Αυτός είναι που θα σου δώσει τα εργαλεία, το πώς θα τα χρησιμοποιήσεις είναι δικό σου θέμα. Τρανό παράδειγμα, Vai και Hammett τον ίδιον δάσκαλο είχαν (Satriani). Άλλο δρόμο τράβηξε ο ένας άλλον ο άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα υπαρχουν 2 ειδων δασκαλοι. {Χωρις να ειναι απολυτο αυτο.. αλλωστε μιλαμε για μαθηματα μουσικης αρα κ βιοπορισμο}

Αυτοι που προσφερουν βασεις κ αυτοι που προσφερουν εξειδικευση.

Ο δασκαλος που μπορει να δωσει βασεις./..μπορει να δωσει βασεις σχεδον για τα παντα..Επιδερμικα αλλα βασεις που αν θελει μετεπειτα ο μαθητης να εμβαθυνει να εχει ενα μπουσουλα τουλαχιστον.

 

Οι δασκαλοι που προσφερουν εξειδικευση, συνηθως ειναι εξειδικευμενοι σε 1-2 {παρεμφερη} στυλ.

Οι δασκαλοι που προσφερουν εξειδικευση..{συνηθως} δεν ασχολουνται με αρχαριους.

 

.. μην πας δηλαδη στον Peter Erskine να του ζητησεις τα 4α...και μετα να σου δειξει..Blast beats.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου