Προς το περιεχόμενο

Το audio ηχογραφεί και τα υπόλοιπα κανάλια.


LDG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εψαξα λιγο το logic.

Στο input/output assignments έχει μια επιλογή mirroring?

μπορείς να την απενεργοποιήσεις και να δοκιμάσεις ξανα?

Διαβασα για κατι que mix για ανάθεση σε ακουστικά.

Δεν χάνεις τιποτα να δοκιμάσεις.

Απλά εψαξα λιγο αν και δεν το ξέρω το πρόγραμμα.

 

Tην έχει ναι ,αλλά ήταν απενεργοποιημένη έτσι κι αλλιώς , δοκίμασα να την κλικάρω αλλά δεν κλικάρεται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν επιλέξω input microphone πιάνει το μικρόφωνο του υπολογιστή και όχι το εξωτερικό μου μικρόφωνο.

 

Τι εννοείς "το μικρόφωνο του υπολογιστή"; Αν έχεις ενεργοποιημένη on board κάρτα ήχου, πρέπει κατ' αρχήν να την απενεργοποιήσεις.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς "το μικρόφωνο του υπολογιστή"; Αν έχεις ενεργοποιημένη on board κάρτα ήχου, πρέπει κατ' αρχήν να την απενεργοποιήσεις.

 

Μα αν την απενεργοποιήσω ,πως θα ακούω από τον υπολογιστή μετά ,χωρίς ακουστικά ,αυτό που ηγογράφησα ή γενικότερα να ακούσω μουσική να δω κάτι.

Δε θέλω έναν υπολογιστή μόνο με ακουστικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν την απενεργοποιήσω ,πως θα ακούω από τον υπολογιστή μετά ,χωρίς ακουστικά ,αυτό που ηγογράφησα ή γενικότερα να ακούσω μουσική να δω κάτι.

Δε θέλω έναν υπολογιστή μόνο με ακουστικά :)

 

όλα θα περνάνε από τη lexicon

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα θα περνάνε από τη lexicon

 

Θα περνάνε από τη Lexicon αλλά θα βγαίνουν από τα ηχεία του υπολογιστή ?

Αυτήν τη στιγμή ακούω από τα ηχεία του υπολογιστή ότι θέλω , και όταν ανοίγω το Logic ακούω από τα ακουστικά .Ταυτόχρονα μπορώ να βάλω όμως να παίζει και με την εσωτερική κάρτα ήχου του mac κάτι αν θέλω να ακούσω ,αλλά όχι ότι κάνω στο Logic.

Παίζει να είναι αυτός ο λόγος του μπερδέματος στην ηχογράφηση ;

tinapo1.png.fae32cdfdcdd6a12f36712f193027f7c.png

tinapo2.png.dec2b1c9d96e4eab5b1bfee02e980125.png

tinapo3.png.a9c4150ab2195d792c6551328d81a1c2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να είναι αυτός ο λόγος του μπερδέματος στην ηχογράφηση ;

 

Αν είχες PC θα σου έλεγα κατά 99% ναι. Λόγω mac δε θα επιχειρήσω τέτοιο υψηλό ποσοστό. Παρόλα αυτά ενδείκνυται να υπάρχει μόνο ένα ενεργό audio hardware στο σύστημα. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την on board κάρτα και πες μας τα αποτελέσματα. Αν το πρόβλημα λυθεί, σημαίνει ότι είτε πρέπει να αγοράσεις monitor προκειμένου να έχεις "ηχεία" για την lexicon, είτε όταν θέλεις να δουλέψεις το daw να απενεργοποιείς την on board και να δουλεύεις μόνο με ακουστικά. Να συνδεθούν απλά ηχεία υπολογιστή σε audio interface δεν ξέρω αν γίνεται και πώς.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως την απενεργοποιώ ;  ;D

 

Εδώ τώρα ή google ή περιμένεις να γράψει κάποιος που να ξέρει μακοές.  ;D

 

Εδιτ: Υπάρχει και μια εναλλακτική η οποία όμως είναι καθαρά pc έμπνευσης και δεν ξέρω αν θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο σύστημά σου. Οι κοινές κάρτες ήχου, απ' όσο θυμάμαι, στο software interface τους έχουν καμιά φορά μια ρύθμιση για το input του recording. Αν βρεις κάτι αντίστοιχο για την on board και η επιλογή είναι "what you hear" (εν ολίγοις ηχογραφεί αυτό που ακούς από τα ηχεία) δες μήπως αλλάζει ή το rec απενεργοιείται πλήρως. Μπακαλίστικη συμβουλή αλλά δε χάνεις τίποτα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ τώρα ή google ή περιμένεις να γράψει κάποιος που να ξέρει μακοές.  ;D

 

χαχα , πάω λίγο google και περιμένω να δω μήπως κι εδώ μπορεί κάποιος να μου πει

Αν βγάλω άκρη θα σας πω

( τι τα'θελα τα Mac .... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες PC θα σου έλεγα κατά 99% ναι. Λόγω mac δε θα επιχειρήσω τέτοιο υψηλό ποσοστό. Παρόλα αυτά ενδείκνυται να υπάρχει μόνο ένα ενεργό audio hardware στο σύστημα. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την on board κάρτα και πες μας τα αποτελέσματα. Αν το πρόβλημα λυθεί, σημαίνει ότι είτε πρέπει να αγοράσεις monitor προκειμένου να έχεις "ηχεία" για την lexicon, είτε όταν θέλεις να δουλέψεις το daw να απενεργοποιείς την on board και να δουλεύεις μόνο με ακουστικά. Να συνδεθούν απλά ηχεία υπολογιστή σε audio interface δεν ξέρω αν γίνεται και πώς.

 

Προσωπικά στα 7 και στα 10 , τα δυο μου λειτουργικά, έχω και τις δύο ενεργές, και την realtek και την lexicon lambda για καθημερινή χρήση και δεν έχω πρόβλημα.

Μου έχει τυχει το φαινόμενο μια φορά με τους drivers και μια φορά με το input gain του guitar rig στο standalone mode να ειναι σε υψηλή τιμή και να μου περνα static noiz οταν οπλιζα κανάλι για ηχογράφηση στο sonar ακόμα και να μην το έχω επιλέξει ως effect.

Δεν το κατάλαβα ποτέ αυτό το τελευταίο, ιδιαίτερα αν δεν ειναι επιλεγμένο το plug in αλλα δεν το έψαξα και πολύ.

 

Αυτο που πιστεύω ειναι πως κάποιο monitoring/routing στο προγραμμα στο section των buses του logic κάνει τη δουλειά. Αλλά από την άλλη δεν το πιστεύω διότι οταν επιλέγεις σαν input το μικροφωνο του υπολογιστή δεν το κάνει και μαλιστα στο ιδιο project που δουλεύεις.

 

Αμα στο κάνει και σε άλλο πρόγραμμα ηχογράφησης , τοτε δοκιμασε με παλαιότερους drivers αν γινεται, η να υποπτευθούμε εσωτερικό προβλημα με το συγκεκριμένο μικρόφωνο που χρησιμοποιείς πάνω στην κάρτα, που επίσης δυσκολο μου φαινεται.

 

Αμα ηχογραφήσεις σβήνοντας ηχεία και αποσυνδέοντας ακουστικά, πάλι γράφονται αμυδρά τα άλλα tracks στο track που ηχογραφείς? Ενώ ως input εχουμε μονο την lexicon

Μηπως το ΜΑC OS που δεν το ξέρω έχει κατι ως μονιτορ mix που να κάνει recording πολλων input στο input που επιλέγεις?

 

Τι άλλο να σκεφτώ προσωπικά.

Ειναι σπαστικό.

Αμα μου συνέβαινε εμένα, που μου συνέβη και δεν το έλυνα με drivers θα την πέταγα απο το παράθυρο. χαχαχαχαχαχαχα

 

Αμα το βρεις ευχομαι να το πεις για την ιστορια.

Καλη τυχη πραγματικα.

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου