Προς το περιεχόμενο

Το audio ηχογραφεί και τα υπόλοιπα κανάλια.


LDG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αμα μου συνέβαινε εμένα, που μου συνέβη και δεν το έλυνα με drivers θα την πέταγα απο το παράθυρο. χαχαχαχαχαχαχα

 

 

Μη μου βάζεις ιδέες .....  ;D

 

Πάντως default είναι η λάμδα .Τι να πω ....

default.png.e25c61bf3448149d55c06dd979b4c745.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να προσέξτε αυτήν την εικόνα.

Δεν ηχογραφώ κάτι ,δεν τραγουδάω ,δεν μιλάω , δεν κάνω τίποτα. Απλά παίζει το κομμάτι.

Κι όμως το πράσινο χρώμα της έντασης δείχνει ότι λαμβάνει ήχο.

Το δε track μετά ( το κόκκινο ) αν το βάλω να παίξει ακούω τα υπόλοιπα tracks.

 

Screen_Shot_2018-10-15_at_12_28_02.png.81038cb6cdcfb2d50ca2b57a36446a57.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα διάφορα πειράματα και διαπίστωσα το εξής.

Περνάνε όλα τα υπόλοιπα κανάλια στην ηχογράφηση όταν ανοίγω το monitoring mix της κάρτας ήχου σε συνδυασμό και με το output level.

Οσο πιο πολύ το στρέφω προς τα δεξιά δηλαδή το Monitoring Mix τόσο δυναμώνει και περνάει και ότι άλλο γίνεται input στην κάρτα ήχου.

Το ίδιο ισχύει και όταν στρέφω προς τα δεξιά το Output Level.

Το θέμα είναι ότι αν δεν στρέψω προς τα δεξιά το monitoring mix αλλά το έχω τέρμα κλειστό αριστερά ,δεν ακούω και τι παίζουν τα υπόλοιπα tracks άρα δεν έχει και λογική.

 

 

Screen_Shot_2018-10-15_at_12_43_11.png.ae89b47bbce1d4c5a24720a55124af02.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περνάνε όλα τα υπόλοιπα κανάλια στην ηχογράφηση όταν ανοίγω το monitoring mix της κάρτας ήχου σε συνδυασμό και με το output level.

 

Με άλλα λόγια η lexicon "ακούει" playback από την on board και το εκλαμβάνει ως source για κάποιο λόγο. Πιθανότατα είναι αυτό που έγραψε ο cos παραπάνω, κάποιο routing μπέρδεμα. Νομίζω ότι αν απενεργοποιήσεις την on board το θέμα θα τελειώσει. Αυτή βέβαια είναι η απλή λύση. Πιθανότατα λύνεται κι αλλιώς ώστε να έχεις και τα δύο interfaces ενεργά χωρίς πρόβλημα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια η lexicon "ακούει" playback από την on board και το εκλαμβάνει ως source για κάποιο λόγο. Πιθανότατα είναι αυτό που έγραψε ο cos παραπάνω, κάποιο routing μπέρδεμα. Νομίζω ότι αν απενεργοποιήσεις την on board το θέμα θα τελειώσει. Αυτή βέβαια είναι η απλή λύση. Πιθανότατα λύνεται κι αλλιώς ώστε να έχεις και τα δύο interfaces ενεργά χωρίς πρόβλημα.

 

Πιο παλιά είχα και τα δύο ενεργά χωρίς πρόβλημα ,δεν μπορώ να καταλάβω τι φλασιά έφαγε.

Αν είχα windows θα έκανα ένα system restore και θα έληγε το πρόβλημα , αλλά δυστυχώς στο mac πρέπει να του έχεις ορίσει από πριν την εντολή και δεν το έχω κάνει.

Το να απενεργοποιήσω την  οn board το προσπαθώ αλλά δεν βρίσκω άκρη. Αλλά αν απενεργοποιήσω την

on board σημαίνει ότι δε θα μπορώ να ακούσω κάτι από τον υπολογιστή χωρίς ακουστικά.

Σας ζάλισα και σας με το ίδιο θέμα .... θα προσπαθήσω να ψάξω στο google ότι μπορώ , ελπίζω να βγάλω άκρη. Αν όχι , θα πετάξω τη Lambda και θα αγοράσω άλλη κάρτα ήχου ή θα αγοράσω μελλοντικά έναν υπολογιστή windows και τελειώνει η υπόθεση.

Είδα ένα βίντεο στο youtube https://youtu.be/FBJjLpZz-Ug  στο οποίο προσθέτουν παραπάνω audio interfaces στον υπολογιστή.

Δοκίμασα να κάνω κάτι ανάλογο αλλά δεν άλλαξε κάτι.

 

 

 

Screen_Shot_2018-10-15_at_13_39_28.png.999d77eafbbcb9c11bdc8d1cc44512dd.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το monitor mix δεν επρεπε να στο κάνει.

Το τι ακους απο εκεί αναλογα με το balance που βαζεις δεν επρεπε να επηρεάζει την ηχογράφηση.

 

Αυτο που λέει και ο Jazzjoker.

Η από το logic καποιο routing ή από την διαχείριση ήχων του συστήματος οσον αφορά το input.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με το monitor mix δεν επρεπε να στο κάνει.

Το τι ακους απο εκεί αναλογα με το balance που βαζεις δεν επρεπε να επηρεάζει την ηχογράφηση.

 

Αυτο που λέει και ο Jazzjoker.

Η από το logic καποιο routing ή από την διαχείριση ήχων του συστήματος οσον αφορά το input.

 

Eπειδή ισχύει το ίδιο όμως και στο garage band που δοκίμασα ,τότε θα φταίει η διαχείριση ήχων του συστήματος ,αλλά δεν ξέρω πως να το διορθώσω και πως να το ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ε, είναι πιθανό με άλλη κάρτα να μην υπάρχει το πρόβλημα αλλά κατά σύμπτωση, π.χ. λόγω κάποιας διαφορετικής default ρύθμισης.

Αν αποσυνδέσεις την lexicon έτσι ώστε το logic και το garageband να βλέπουν μόνο την on board και δοκιμάσεις να ηχογραφήσεις έτσι, πάλι τα ανακατεύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, είναι πιθανό με άλλη κάρτα να μην υπάρχει το πρόβλημα αλλά κατά σύμπτωση, π.χ. λόγω κάποιας διαφορετικής default ρύθμισης.

Αν αποσυνδέσεις την lexicon έτσι ώστε το logic και το garageband να βλέπουν μόνο την on board και δοκιμάσεις να ηχογραφήσεις έτσι, πάλι τα ανακατεύει?

 

Χμμ δεν δοκίμασα να την αποσυνδέσω εντελώς. Αλλά όταν δουλεύω με την onboard δεν έχω αυτό το πρόβλημα ,απλά πρέπει να ηχογραφώ φωνή από το μικρόφωνο του υπολογιστή οπότε δε λέει.

Θα δοκιμάσω όμως να την αποσυνδέσω και να την ξανασυνδέσω μήπως αλλάξει κάτι κατά σύμπτωση ,μήπως ξεμπλοκάρει κάτι ,τι να πω , δεν ξέρω .....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου