Προς το περιεχόμενο

Το audio ηχογραφεί και τα υπόλοιπα κανάλια.


LDG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχουν περάσει 15 μέρες κι ακόμα δεν έχω βρει λύση. Καμμιά ιδέα καινούργια ; Σκέφτομαι πλέον να αγοράσω άλλη κάρτα ήχου.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

53 λεπτά πριν, LDG είπε

Εχουν περάσει 15 μέρες κι ακόμα δεν έχω βρει λύση. Καμμιά ιδέα καινούργια ; Σκέφτομαι πλέον να αγοράσω άλλη κάρτα ήχου.
 

Στην αγοράζω 30 ευρώ 🙂

Μηπως υπάρχει καμιά επιλογή loopback στα sound settings του mac ? αμα διαλέξεις την κάρτα ως input?

 Δεν ξερω απο mac αλλα κάτι διάβασα σχετικό.

 Κάτι εκεί συμβαίνει , ή στο πρόγραμμα ή στα settings input/recording του συστήματος.

 Χλωμό να φταίει η κάρτα.

 Μην πάρεις άλλη και έχεις τα ίδια.

 Είπες πως την έχεις πλήρως απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει πάλι ή να έχει το λειτουργικό πριν

την επανεγκατάσταση κάποια επιλογή για default settings στα input/output devices και να ξαναδοκιμάσεις πάλι.

 Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 Πάντως ήθελα μια δεύτερη.

Τα 30 τα δίνω χαχαχαχαχαχαχαα

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cos_dr είπε

Στην αγοράζω 30 ευρώ 🙂

Μηπως υπάρχει καμιά επιλογή loopback στα sound settings του mac ? αμα διαλέξεις την κάρτα ως input?

 Δεν ξερω απο mac αλλα κάτι διάβασα σχετικό.

 Κάτι εκεί συμβαίνει , ή στο πρόγραμμα ή στα settings input/recording του συστήματος.

 Χλωμό να φταίει η κάρτα.

 Μην πάρεις άλλη και έχεις τα ίδια.

 Είπες πως την έχεις πλήρως απεγκαταστήσει και εγκαταστήσει πάλι ή να έχει το λειτουργικό πριν

την επανεγκατάσταση κάποια επιλογή για default settings στα input/output devices και να ξαναδοκιμάσεις πάλι.

 Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 Πάντως ήθελα μια δεύτερη.

Τα 30 τα δίνω χαχαχαχαχαχαχαα

 

χαχαχα δεν ξέρω έχω χάσει το μπούσουλα.

Φίλος που ασχολείται με μουσικό προγραμματισμό μου είπε ότι οι Lexicon έχουν θέματα.
Τώρα είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο για αγορά 

https://www.thomann.de/gr/focusrite_scarlett_2i2_2nd_gen.htm?fbclid=IwAR3egnteOhvY7l-MmMfJtnKHUxrHo2ifIeAKQ6231sPduHCCimE1vXuDA74

και 

https://www.thomann.de/gr/motu_microbook_iic.htm?ref=search_prv_6

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2018 στις 7:20 ΜΜ, harilatron είπε

Αν αποσυνδέσεις την lexicon έτσι ώστε το logic και το garageband να βλέπουν μόνο την on board και δοκιμάσεις να ηχογραφήσεις έτσι, πάλι τα ανακατεύει?

Οχι 

Επεξεργασμένο από LDG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να ξετσεκάρεις το "record enable" στη ρύθμιση του output στο μενού που φαίνεται στο ποστ με τις φωτογραφίες. Με τσεκαρισμενο αυτό ίσως να παίρνει το σήμα όπως προκύπτει μετά το monitoring mix.

 

δες κι εδώ.

https://www.manualslib.com/manual/930920/Lexicon-Lambda.html?page=11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Apaleftos είπε

Δοκίμασε να ξετσεκάρεις το "record enable" στη ρύθμιση του output στο μενού που φαίνεται στο ποστ με τις φωτογραφίες. Με τσεκαρισμενο αυτό ίσως να παίρνει το σήμα όπως προκύπτει μετά το monitoring mix.

 

δες κι εδώ.

https://www.manualslib.com/manual/930920/Lexicon-Lambda.html?page=11

Σε ευχαριστώ πολύ που μπήκες στον κόπο να ψάξεις το άρθρο και να απαντήσεις,
έχω την εντύπωση ότι το είχα τσεκάρει κι αυτό αλλά δεν.
Τώρα έχω ήδη αφαιρέσει την συγκεκριμένη κάρτα ( έσβησα και κάποιο αρχείο της οπότε δεν παίρνει καν μπρος.
Εχω την αίσθηση όμως πως έτσι και γύριζα όπως λένε οι οδηγίες τα κουμπιά προς τα αριστερά είτε το ένα είτε το άλλο 

εξαφανιζόνταν εντελώς ο ήχος. 

Ελπίζω μόνο να μην αγόρασα άδικα καινούργια κάρτα ήχου ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά νομίζω είμαι αρκετά ικανοποιημένος με τη νέα κάρτα ήχου.

Το μόνο που δεν ξέρω πως να το αποφύγω είναι ένας περίεργος θόρυβος που δεν γνωρίζω πως λέγεται στην ορολογία της ηχοληψίας.Πχ αν βάλω το χέρι μου πάνω στην κάρτα ήχου μειώνεται αυτός ο θόρυβος , επίσης το ίδιο και με το μικρόφωνο αν το πιάσω πχ από πάνω δυναμώνει , κάνει γείωση , δεν ξέρω πως να το αποφύγω αυτό. Ισως επειδή είναι κοντά όλα τα μηχανήματα. Οσο δηλαδή δυναμώνω την ένταση τόσο πιο έντονος είναι αυτός ο θόρυβος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου