Προς το περιεχόμενο

Les Paul Wiring Phat Cat (p90) and Humbucker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ  την παρέα.

Όπως λέει και ο τίτλος χρειάζομαι τη βοήθεια σας για ένα wiring σε μια les paul.

Η κιθάρα φόραγε ένα phat cat (p90) duncan στη neck θέση και ένα gibson 490 στη  bridge θέση.

Σήμερα πήγα να αλλάξω τον 490 με ένα duncan jb αλλά μάλλον κάτι δεν κάνω καλά και ο μαγνήτης ακούγεται απειροελάχιστα.

Στο site του duncan που έχει τα wirings στο συγκεκριμένο συνδυασμό μαγνητών έχει μόνο με 2 volume και 1 tone,εγώ όμως θα ήθελα να υπάρχουν και τα δυο tone.

Επίσης μου κάνει εντύπωση το ότι ο gibson δούλευε κανονικά στη bridge θέση.

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ

 

 

 

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Συνήθως αυτό συμβαίνει από "ψυχρές" κολλήσεις. Πέρνα άλλη μια φορά το καλάι με το κολλητήρι και βεβαιώσου ότι το έχεις ζεστάνει αρκετά. Η σωστή κόλληση είναι συνήθως γυαλιστερή (εξαρτάται βέβαια και από το καλάι). Στο σάιτ του duncan νομίζω μπορείς να διαλέξεις πόσα tone και volume θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Aν δεν έχεις αλλάξει κάτι άλλο στο κύκλωμα, τότε τσέκαρε αν έχεις σίγουρα ενώσει το south  finish του ενός πηνίου με το north finish του άλλου στον JB. Δηλ. το λευκό με το κόκκινο να είναι ενωμένα, μονωμένα και στον αέρα (δεν συνδέονται πουθενά). Κατα τ΄αλλα, πράσινο και bare πάνε γείωση και το μαύρο hot. Έτσι οποιοδήποτε Les Paul wiring diagram στο net θα σου κάνει δουλειά.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δηλ. το λευκό με το κόκκινο να είναι ενωμένα, μονωμένα και στον αέρα"

Αυτό ήταν.

Παίζει μια χαρά.

Σας ευχαριστώ και τους δυο.

...ω  πανσοφη νυφιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου