Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση overdrives και η ανίατη ασθένεια.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ασθένεια του overdriving (η ατέρμονη αναζήτηση του ιδανικού overdrive και η ψευδαίσθηση ότι αυτό υπάρχει και μπορεί να βρεθεί) είναι σοβαρή και άκρως κολλητική. Επειδή λοιπόν δεν είμαι καθόλου καλά και υποφέρω από αϋπνίες, γιατί ακούω μέσα στο κεφάλι μου πετάλια, τα οποία αλλιώς ακούγονται το πρωί και αλλιώς το απόγευμα, έγραψα τρία κλιψ απάνου σε μπέικιν τρακ με τρία overdrives.

 

Έχω προσπαθήσει να εξισορροπήσω τα παρεμετροποιήσιμα χαρακτηριστικά τους (tone, volume, drive κλπ) ώστε να διευκολύνεται η σύγκριση. Η ηχογράφηση έγινε με μια strat με Lindy Fralin blues specials και τον αγαπημένο μου Deluxe Reverb RI. Το μόνο που έχω προσθέσει μετά την ηχογράφηση είναι λιγάκι delay.

 

Ακούω τις γνώμες σας ως προς το αν προτιμάτε κάποιο από τα 3 και γιατί. Τα αποκαλυπτήρια θα γίνουν αύριο (αν θυμάμαι ποιο είναι ποιο μέχρι τότε).

od1.mp3

od2.mp3

od3.mp3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Kράτα τα αποκαλυπτήρια για μερικές μέρες αργότερα και βάλε και μια ψηφοφορία... Το πρώτο μου άρεσε περισσότερο - ήταν ίσως πιο λεπτομερές, ήπιο στο gain του χωρίς όμως να είναι ξενέρωτο, και μάλλον πιο πλούσιο στις μεσαίες και υψηλές. Το δεύτερο δεν μου άρεσε. Ήταν πιο ζεστό αλλά στα όρια του μουντού, σε σημείο να κρύβει τον ωραίο ήχο της στρατ (που φυσικά δεν τον άκουσα αλλά τον... φαντάζομαι μιας και κανένα από τα πεταλάκια δεν τον καταστρέφει εντελώς). Το τρίτο καλό αλλά δεν μου άρεσε τόσο όσο το πρώτο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ακούω απο σάπια ηχεία, σάπιου notebook η σειρά που τους βάζω και εγώ είναι 1>3>2.

 

Υ.Γ το 1 με διαφορά κιόλας.....πολύ πιο "ζωντανό"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kράτα τα αποκαλυπτήρια για μερικές μέρες αργότερα και βάλε και μια ψηφοφορία... Το πρώτο μου άρεσε περισσότερο - ήταν ίσως πιο λεπτομερές, ήπιο στο gain του χωρίς να είναι ξενέρωτο, και μάλλον πιο πλούσιο στις μεσαίες και υψηλές. Το δεύτερο δεν μου άρεσε. Ήταν πιο ζεστό αλλά στα όρια του μουντού, σε σημείο να κρύβει τον ωραίο ήχο της στρατ (που φυσικά δεν τον άκουσα αλλά... τον φαντάζομαι μιας και κανένα από τα πεταλάκια δεν τον καταστρέφει εντελώς). Το τρίτο καλό αλλά δεν μου άρεσε τόσο όσο το πρώτο.

 

Τα είπες όλα.... εμείς τι θα πούμε ????

το 1 είχε τσαγανό.... που τα άλλα δεν είχαν.... το τρία μου άρεσε εξίσου όμως το 1 είχε κάτι σαν Treble booster και μου άρεσε περισσότερο.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1 με διαφορά ήταν στα αυτιά μου πιο αλήτικο!Treble πιο όμορφα και δεν βρήκα κάτι που να μην μου αρέσει!Σε καθήλωνε ο ήχος του και ήταν και επιβλητικός

 

το 2 ήταν μουντό, πηγαδατο, δεν μου άρεσε καθόλου. Χαμένα treble και μουντά μπάσα!

 

το 3 ήταν αρκετά καλύτερο από το 2 αλλά όχι τόσο καλό όσο το 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο ήταν ζεστό και ζωντανό. Σε τράβαγε. Πολύ καλό

Το δεύτερο boxy και απλά πρόσθετε gain. Δεν ήταν καλό.

Το τρίτο ζεστό κι αυτό αλλά του έλειπε η ζωντάνια του πρώτου.

Αρα 1.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο ειναι το πιο "ενισχυτισιο" drive.

Ταιριαξε πιο ωραια με τη στρατ και τον deluxe αλλα και με σενα απ οτι καταλαβα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα έχω ακούσει καμιά 10ρια φορές ... τείνω κι εγω στο πρώτο αλλά ...  ::)

έχει κάτι ωραία κουδουνίσματα και το 3ο όμως  (00:08)

το 2ο σαν κομπρεσαρισμένο πιο πολύ απ'ότι πρέπει ακούγεται .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ όμορφα! ωραίο παίξιμο πρώτα απ όλα!

 

στα πετάλια τώρα.

 

Το πρώτο φαίνεται αρκετά marshallίζον και ακούγεται σαν να δαγκώνεις μπισκότο! νομίζω όμως ότι η εντύπωση των περισσότερων αρμονικών που δίνει είναι εξαιτίας των ρυθμίσεων. νομίζω έχει περισσότερο gain και tone από τα άλλα και αυτό του δίνει την αίσθηση του αεράτου και αβίαστου.

 

το δεύτερο αδικείται απ την έλλειψη gain και tone σε σχέση με το πρώτο. είναι σαν να ακούμε ένα πολύ ωραίο πετάλι με πλούσιες αρμονικές μέσα από κουβέρτα. παρόλα αυτά τα μεσαία του μου φάνηκαν πιο γλυκά και πλούσια από το πρώτο. αυτό είναι μπισκότο με επικάλυψη σοκολάτας! ::)

 

το τρίτο είναι κάπου στη μέση από θέμα ρυθμίσεων.

μου φάνηκε το πιο στενό απ όλα σε χροιά και το πιο περιορισμένο σε δυναμικές. γενικά ακουγόταν σαν τα πιέζεσαι και να πασχίζεις περισσότερο μ αυτό το πετάλι.

μπισκότο ενώ έχεις ήδη τσίχλα στο στόμα! :P

 

Από βαθμολογία μάλλον 1-2-3.

 

Γιατί δεν γράφεις σε τυχαία σειρά ποια πετάλια είναι να μαντέψουμε? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου