Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση overdrives και η ανίατη ασθένεια.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. To Barber by far the best.

Αφού και γι' άλλη μια φορά σου αρέσει, πρέπει να το πάρεις.  ;)

 

Παρεπιπτόντως το Direct Drive είναι ένα πετάλι που μπορεί να κάνει πειστικά από Tube Screamer type sounds έως 70's Marshall type sounds. Συστήνεται ανεπιφύλακτα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Barber λοιπόν... ούτε που το ήξερα ότι υπάρχει για να είμαι ειλικρινής!

 

με αυτά και μ' αυτά ξέχασα να πω στον Jazzjoker για το πόσο πολύ μου άρεσαν οι φράσεις του και γενικός όλο το feeling! :)

 

Μπορεί να μην σκαμπάζω πολλά από κιθάρα(το πολεμάω όμως) αλλά κάτι τέτοια παλικάρια με κάνουν και βγάζω ξανά και ξανά την κιθάρα από την θήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Το Barber είναι όντως πολύ ευέλικτο και καταπληκτικό πετάλι, με εξαιρετική κατασκευή και σε πολύ καλή τιμή (όλα τα υπερθετικά μαζεμένα...). Το tubescreamerάκι της Hardwire όταν το είχα βάλει πλάι-πλάι με το distortion της, μου άρεσε σαφώς λιγότερο σε ήχους TS από το dist σε αυτό το ρόλο, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται αυτό. Το πετάλι της Visual Sound το είχα για κανένα χρόνο και το ουρλιαχτολαμπίστικο τμήμα του ήταν αρκετά καλό αλλά όχι ιδιαίτερα transparent, και με αφύσικα "φουσκωμένα" μπάσα όταν ενεργοποιούσες το bass boost.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με τη διαφορά ότι το Hardwire "Tube Overdrive" έχει χωριστή ρύθμιση μπάσων/πρίμων........συνεπώς και μεγαλύτερη ευελιξία........χωρίς να υπολογίσουμε το "Classic/Modified" switch.........καλύπτει από jazzy-blues μέχρι και hard rock..........

 

(ένας πανευτυχής κάτοχος CM-2)

 

;-)

...It doesn't matter what kind of hat you wear on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ποια διαφορά? Και το distortion της Hardwire έχει ανεξάρτητη ρύθμιση μπάσων-πρίμων, και έξτρα διακόπτη crunch-saturated.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το tubescreamerάκι της Hardwire όταν το είχα βάλει πλάι-πλάι με το distortion της, μου άρεσε σαφώς λιγότερο σε ήχους TS από το dist σε αυτό το ρόλο, όσο οξύμωρο και αν ακούγεται αυτό.

 

To έκανα κι εγώ και συμφωνώ.

 

Το Barber όμως "ξυρίζει" τον ανταγωνισμό αφού δεν προσποιείται κανένα άλλο ούτε προσπαθεί να γίνει χαλίφης στη θέση του χαλίφη. Pure overdrive χωρίς παρενέργειες. Αυτό που θα επέλεγα εγώ για τις δικές μου ανάγκες. (Αμαν ρε Νέστορα με έφαγες μπαμπέσικα...)

Ομως ο καθένας μας έχει διαφορετική σχέση με τον ήχο, το παίξιμο και τα "κολλήματα" του. Ασπάζομαι το δίλημμα του Jazzjoker που προφανώς δεν βρήκε αυτό που ζητάει στα πετάλια που ήδη έχει. (Το Barber το σκοτώνεις; ;D )

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασπάζομαι το δίλημμα του Jazzjoker που προφανώς δεν βρήκε αυτό που ζητάει στα πετάλια που ήδη έχει.

 

Εν μέρει το βρήκα στα 3 αυτά overdrives και σκοπεύω να κάτσω στα αυγά μου για πολύ καιρό. Τουλάχιστον μέχρι να με ξαναχτυπήσει κρίση του overdriving. (φιλαράκι, σου περισσεύει κανένα overdrive; υπόσχομαι ότι αυτό θα είναι το τελευταίο)

 

Θέλω να ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια και τη συμμετοχή και ειδικά τον Longshadow (και τα βιονικά του αυτιά που λέει κι ο Pascal) που μπήκε στον κόπο να έρθει σπίτι μου με τα οβερτνράβια του ώστε να κάνουμε εκτενές testing, το οποίο και οδήγησε στην αγορά του barber.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν αλλάξω γνώμη και θέλω να τα πετάξω, θα σας ειδοποιήσω ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μέρει το βρήκα στα 3 αυτά overdrives και σκοπεύω να κάτσω στα αυγά μου για πολύ καιρό. Τουλάχιστον μέχρι να με ξαναχτυπήσει κρίση του overdriving. (φιλαράκι, σου περισσεύει κανένα overdrive; υπόσχομαι ότι αυτό θα είναι το τελευταίο)

 

Θέλω να ευχαριστήσω όλους για τα σχόλια και τη συμμετοχή και ειδικά τον Longshadow (και τα βιονικά του αυτιά που λέει κι ο Pascal) που μπήκε στον κόπο να έρθει σπίτι μου με τα οβερτνράβια του ώστε να κάνουμε εκτενές testing, το οποίο και οδήγησε στην αγορά του barber.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν αλλάξω γνώμη και θέλω να τα πετάξω, θα σας ειδοποιήσω ;D

 

It was my pleasure!

We'll do it again soon...  :)

 

Τολμηρή δήλωση αυτό το..."σκοπεύω να κάτσω στα αυγά μου", για να δούμε!!.. :D

Μακάρι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ποια διαφορά? Και το distortion της Hardwire έχει ανεξάρτητη ρύθμιση μπάσων-πρίμων, και έξτρα διακόπτη crunch-saturated.

 

...συμφωνώ......εννοώ τη διαφορά του Hardwire από τα άλλα 2 του συγκεκριμένου συγκριτικού........

;)

...It doesn't matter what kind of hat you wear on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου