Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση overdrives και η ανίατη ασθένεια.


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλος, έχουμε φάει τα νύχια μας απο την αγωνία!!  :D ;D ;D

 

Άσε γιατί εσύ τα ξέρεις όλα! ;)

Να σου στείλω 5 euro με Paypal να εξαγοράσω την σιωπή σου? ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

DSCN3132.jpg

 

Από αριστερά προς τα δεξιά

 

od1: Barber Direct DRive

 

od2: CM-2 Hardwire

 

od3: Visual Sound Route 66

 

Να σημειώσω τα εξής:

 

Το Barber έχει δυνατότητα ενός πιο fat tone setting με τράβηγμα του tone knob. Δεν χρησιμοποιήθηκε.

 

Το CM-2 έχει διακόπτη classic-modified. Ακούσατε το classic. Το modified έχει πολύ περισσότερο γκάζι και όγκο και ντιστορσιονίζει αλλά ξεβιντατζοποιείται.

 

Στο Route 66 ακούσατε μόνο το overdrive και όχι τον κομπρέσορα. Επίσης διακόπτης bass boost εδώ, που δεν χρησιμοποιήθηκε.

 

Υ.Γ. Δε θέλω σχόλια για τα χρώματα των καλωδίων.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ωραίο παίξιμο και feel... Να το χαίρεσαι!

 

2) Και γενικά πολύ ωραίο το review... Thanks!

 

3) Προσωπικά μου αρέσουν για διαφορετικούς λόγους και τα 3. Αν ήταν να διαλέξω ένα, μάλλον θα πήγαινα με το 1. Κι αυτό γιατί βγάζει μεγαλύτερη αλητεία στους μονοπήνιους... και μοιάζει να είναι πιο open sounding από τα άλλα δύο. Γενικότερα, μου μοιάζει για ιδανική λύση για overdrive πάνω στο καθαρό κανάλι ενός ενισχυτή σαν το δικό σου (και πάνω σε ένα κραντσάτο Marshall επίσης πιστεύω θα έκανε ωραία πραγματα).

 

Αν τώρα το ζητούμενό σου είναι κάτι διαφορετικό, όπως πιο amp-like overdrive, πιθανά να υπερτερεί το 3 ας πούμε. Μου αρέσει και η μεσαιϊλα του 2, αλλά νομίζω ότι χάνει στις λεπτομέρειες από τα άλλα δύο.

 

Οι αϋπνίες σε τι οφείλονται αλήθεια; Θές να κρατήσεις 1 ή 2 από τα 3 και δεν ξέρεις ποιο/α; Ρωτάω γιατί από τα προηγούμενα ποστς δεν θυμάμαι να επεξηγείς κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ωραίο παίξιμο και feel... Να το χαίρεσαι!

 

2) Και γενικά πολύ ωραίο το review... Thanks!

 

3) Προσωπικά μου αρέσουν για διαφορετικούς λόγους και τα 3. Αν ήταν να διαλέξω ένα, μάλλον θα πήγαινα με το 1. Κι αυτό γιατί βγάζει μεγαλύτερη αλητεία στους μονοπήνιους... και μοιάζει να είναι πιο open sounding από τα άλλα δύο. Γενικότερα, μου μοιάζει για ιδανική λύση για overdrive πάνω στο καθαρό κανάλι ενός ενισχυτή σαν το δικό σου (και πάνω σε ένα κραντσάτο Marshall επίσης πιστεύω θα έκανε ωραία πραγματα).

 

Αν τώρα το ζητούμενό σου είναι κάτι διαφορετικό, όπως πιο amp-like overdrive, πιθανά να υπερτερεί το 3 ας πούμε. Μου αρέσει και η μεσαιϊλα του 2, αλλά νομίζω ότι χάνει στις λεπτομέρειες από τα άλλα δύο.

 

Οι αϋπνίες σε τι οφείλονται αλήθεια; Θές να κρατήσεις 1 ή 2 από τα 3 και δεν ξέρεις ποιο/α; Ρωτάω γιατί από τα προηγούμενα ποστς δεν θυμάμαι να επεξηγείς κάπου.

 

Ευχαριστώ αγαπητέ φιουζονάκη.

 

Οι αϋπνίες οφείλονταν στο ότι δεν μπορούσα να αποφασίσω πιο μου αρέσει περισσότερο κι όσο τα άκουγα, τόσο μπερδευόμουν. Δίλημμα περί ξεφορτώματος δεν υπάρχει. Το barber και το route 66 είναι δικά μου. Το cm-2 είναι δανεικό με συμφέρουσα πρόταση αγοράς. Μάλλον θα το κρατήσω καθότι στα δικά μου αυτιά βγάζει μια γλύκα που δεν την έχουν τα άλλα.

 

Όσον αφορά τα γούστα του νόιζ βέβαια, το barber κερδίζει κατά κράτος απ' ό,τι φάνηκε.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αϋπνίες οφείλονταν στο ότι δεν μπορούσα να αποφασίσω πιο μου αρέσει περισσότερο κι όσο τα άκουγα, τόσο μπερδευόμουν.

Σε μπλέξανε οι κακές παρέες!... ;D

 

 

Όσον αφορά τα γούστα του νόιζ βέβαια, το barber κερδίζει κατά κράτος απ' ό,τι φάνηκε.

 

anim_19.gif

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ αγαπητέ φιουζονάκη.

 

Οι αϋπνίες οφείλονταν στο ότι δεν μπορούσα να αποφασίσω πιο μου αρέσει περισσότερο κι όσο τα άκουγα, τόσο μπερδευόμουν. Δίλημμα περί ξεφορτώματος δεν υπάρχει. Το barber και το route 66 είναι δικά μου. Το cm-2 είναι δανεικό με συμφέρουσα πρόταση αγοράς. Μάλλον θα το κρατήσω καθότι στα δικά μου αυτιά βγάζει μια γλύκα που δεν την έχουν τα άλλα.

 

Όλα ωραία τότε.

 

Όσον αφορά τα γούστα του νόιζ βέβαια, το barber κερδίζει κατά κράτος απ' ό,τι φάνηκε.

 

Ε λογικό να κερδίζει η αλητεία τη γλύκα...  ;) Πάντως είναι ωραία και τα 3, πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου