Προς το περιεχόμενο

Player Series stratocaster, 9.5'' radius, action και Iron Maiden


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

To χαμηλότερο action (12th) που μπορείς να έχεις σε (πραγματικό) 9,5" με εργοστασιακές οδηγίες (relief στο μανίκι) είναι 1,6mm E καντίνι και  2mm στη μπάσα. Λέω πραγματικό γιατί από όργανο σε όργανο διαφέρουν οι προδιαγραφές (άλλες φορές ελαφρώς πιο flat άλλες πιο καμπύλη, άλλες πάλι είναι πιο φλατ στο κέντρο και στρογγυλευουν στις άκρες, κι 'αλλες, άλλο radius έχει η ταστιέρα κι άλλο τα τάστα). Kάθε όργανο αντιμετωπίζεται και διαφορετικά.

Αν αγνοήσεις τις οδηγίες, και τεντώσεις το μανίκι σε απόλυτη ευθεία (no-relief) ή και back bow και ανάλογα την ανοχή σου σε fret rattle τότε αποκτάς πλεονέκτημα έναντι του fret out σε bends από 12ο τάστο και πέρα. Μπορείς να φτάσεις το 1,2mm e- 1,6mm E action. Eπιπλέον το όργανο αποκτά αέρα και sustain εκεί που πραγματικά το χρειάζεται. Στις περιοχές πέρα από το 12ο. Ο μόνος περιορισμός σου είναι το μέγεθος τάστων (οτιδήποτε χαηλότερο από το medium jumbo 1-1,1mm θα δυσκολέψει τα bends/vibrato). 

Σφίχτε τα μανίκια δεν είναι κακό.

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία συμβουλή, ευχαριστώ. Τσέκαρα λίγο τις 2 από τις 5 κιθάρες μου που έχω εδώ στο Λαύριο και είναι στην απόλυτη (όσο δυνατόν δηλαδή) ευθεία. Δηλαδή ενστικτωδώς έκανα κάτι τέτοιο θεωρώ σε όλες. Μπορεί να ανησυχώ και άδικα, αν όντως ισχύει αυτό που λες.

 

Επεξεργασμένο από Mike G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

 

σα να μου λες charvel δλδ 😛😈

 

 Αν δεν σε περιορίζουν τα επιπλέον 200-300 ευρώ και ίσως οι συνδυασμοί μαγνητών (HSS / HSH / HH)  ή αν είναι maple /rosewood / whatever  αυτό που θες λέγεται charvel 🤟

 

Το σκέφτηκα, αλλά το απέρριψα για 2 λόγους: 1) δεν θέλω άλλη κιθάρα με floyd. Έχω μία με tune-o-matic αλλά θα ήθελα και μία να μπορώ να κάνω double bends ΚΑΙ να έχω και βιμπράτο και 2) οι distortions που φοράνε αυτές που έχουν pickguard υπάρχουν και σε άλλη κιθάρα που έχω (μία jackson sl2m για την οποία έχω κάνει και review εδώ στο σάιτ). Καλοί, αλλά λιγάκι ο neck είναι κάπως άχρωμος (ο bridge θερίζει), συν το ότι δεν έχουν τους συνδυασμούς χρωμάτων που θέλω. Προτιμώ άσπρο-μαύρο (όχι αυτό το metallic της charvel) ή λευκό-κρεμ με άσπρα pickguard και τα δύο.

Επεξεργασμένο από Mike G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου