Προς το περιεχόμενο

Custom Les Paul απο Warmoth


mixlad41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Εγώ πάντως είμαι Ιχθύς με ωροσκόπο Λέων. Και στο κινέζικό είμαι Τράγος.

 

Λοιπόν Kwstas' date=' με βάση αυτά που μου είπες, πάω στοίχημα ότι επειδή είσαι Ιχθύς αγαπάς τις χαμηλές συχνότητες και πήρες μπάσο με 4 χορδές (λόγω του ωροσκόπου). Τώρα καθότι τράγος, μάλλον πήρες κάποιο epiphone με γωνίες σαν κέρατα. :lol: :lol: :lol:

 

Όλα εξηγούνται και με την αριθμοσοφία (με τη βοήθεια και της αστρολογίας βέβαια):

 

ΤΡΑΓΟΣ=674=Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΣΤΙ=8+87+64+515

ΤΟ ΜΠΑΣΣΟΝ=1011=ΜΟΤΣΑΡΤ=ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΑ ΕΣΤΙΝ=446+565

 

(Τα παραπάνω αθροίσματα είναι ακριβή. Μεγάλος χαβαλές αυτός με τα νούμερα...όσο το ψάχνω ανακαλύπτω όλο και πιο αστείες συμπτώσεις.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξεχασα να αναφερω οτι εκτος και θες Strat ή Tele headstock, πρεπει να διαλεξεις λαιμο με Warmoth "Pro" χαρακτηριστικα. Τις διαφορες (κατα & υπερ) θα τις δεις εδω: http://www.warmoth.com/guitar/necks/necks.cfm

 

To radius ειναι σημαντικο για το λαιμο, διαβασε εδω: http://www.kinman.com/html/toneWorkshop/radius.htm για το matching radius και μαγνητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όσο πιο πολλά ρωτάω τόσες περισσοτερες αποριες γενιούνται...Στα shipping costs του Warmoth λεει:

Estimated Shipping Weights

1 Pickguard - up to 3lbs $50.94 USD

1 Guitar Neck - up to 4lbs $55.10 USD

1 Bass Neck - up to 6lbs $63.42 USD

1 Guitar or Bass Body - up to 8lbs $70.31 USD

1 Body & 1 Neck - up to 13lbs $89.27 USD

δηλαδή εγω που θα παραγγείλω ενα σώμα και ενα neck θα πληρώσω 89 και τα hardware υπολογίζονται στο pickguard αρα +50???

Επίσης λεει οτι ο φόρος είναι 18% οπ'οτε εγώ που το σύνολο το έβγαλα 900 ευρω(χωρίς βάψιμο) θα πληρώσω 170 τελωνείο ή θα έχει και τιποτα προσθετα...Αν το έφερνα με US Parcel Post Air που είναι πιο φθηνά υπάρχει περίπτωση να έρθει κάτι σπασμένο?

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ο αρμόδιος :wink: να σου απαντήσει για το κόστος των μεταφορικών από τη warmoth βρίσκεται στη warmoth. Δεν τους στέλνεις ένα email καλύτερα να ρωτήσεις πόσο θα στοιχήσει, πόσα πακέτα θα είναι, πόσο ασφαλίζουν την αποστολή, τι εναλλακτικοί τρόποι αποστολής υπάρχουν κλπ?

 

Για δασμούς ταχυδρομεία κλπ δες τη συζήτηση εδώ

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2770

 

υπάρχουν κι άλλες σχετικές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα Curved σωματα εχουν $100 παραπανω απο τα flat' date=' παντα για μαονι + quilt maple. Θα προτεινα να σκεφτεις και το Korina, ηχητικα κοντα στο μαονι οπως και το Koa αλλα αυτο ειναι ακριβοτερο. To hollow option ειναι δωρεαν οποτε θα το εβαζα, τουλαχιστον για λιγοτερο βαρος.

[/quote']

 

Δηλαδή το Korina είναι ηχητικά κοντά στο μαόνι και το Κοα; Έχεις δει κανένα δέντρο να παίζει μουσική ρε φίλε? Μήπως το μαόνι είναι για μινόρε και το Κοα για ματζορε?

 

Και καλά, σωστά όλα αυτά περί πυκνότητας μηχανικών ιδιοτήτων κλπ.....και ας δεχθούμε ότι μπορείς να τα ακούσεις με το αυτί σου (δεν διαφωνώ, είναι πιθανό να καταφέρεις να το ακούσεις).

 

Τότε πως προτείνεις έτσι αβίαστα το hollow option επειδή είναι δωρεάν? Αυτό δεν θα επηρρεάσει τον ήχο καθόλου? Αλλά έτσι γίνεται όπου υπάρχει πολύ φιλολογία διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο.

 

 

Με 25 1/2 σκαλα & bolt-on η κιθαρα μονο εμφανισιακα θα θυμιζει Les Paul αλλα αυτο δεν ειναι κακο. Αυτο ειναι και το ζητουμενο μιας custom κιθαρας' date=' να φτιαξουμε μια κιθαρα που μας αρεσει εμφανισιακα, ηχητικα και μας βολευει στο παιξιμο.

[/quote']

 

Ακριβώς. Μόνο που τον ήχο δεν τον μπορείς να τον εκτιμήσεις εκ των προτέρων διαβάζοντας τι γράφουν οι πωλητές στο site της warmoth και των λοιπών που πουλάνε "ειδικά" ξύλα. Τι περιμένεις να γράψουν δηλαδή? "Παιδιά όλα πάνω -κατω τα ίδια είναι και πάρτε ότι σας αρέσει στο μάτι, και για το συνδυασμό που θα φτιάξετε πρέπει να τρέξουμε εξομοίωση σε έναν supercomputer για 4 ημέρες αν θέλετε να σας πούμε τα modes των ταλαντώσεων και τις αποσβέσεις του συστήματος?

 

Το ξυλο της ταστιερας παιζει ρολο στον ηχο οπως και οτιδηποτε βαλεις στην κιθαρα. Εχω SG με εβενο και δεν μου αρεσει ουτε στο feeling (σκληρο ξυλο) ουτε στον ηχο (πολλα ψιλομεσαια) ουτε στην εμφανιση (μαυρο χωρις νερα). Απο αυτα που εχω παιξει προτεινω Pao Ferro' date=' Βrazilian Rosewood, Rosewood, Maple.

[/quote']

 

Περί αίσθησης κολοκθόπιτα. Ότι αρέσει στον καθένα. Αλλά αυτό το ότι σε μία SG που έχεις ο έβενος κατάφερε και έβγαλε τα "πολλά ψιλομεσαία"

με έστειλε. Αλλού γράφουν ότι είναι "σκοτεινός" ο ήχος. Εγώ πιστεύω ότι φταίει το ζώδιο αυτού που την κατασκέυασε. Και η άποψή μου είναι εξίσου καλά τεκμηριωμένη με τη δική σου.

 

 

Προς harilatron........εξηγουμαι, πραγματικα με καλη διαθεση και ειλικρινα χωρις καθολου ειρωνια, πονηρες σκεψεις η διαθεση για να αναψουν τα αιματα.....κοινως κανω πλακα (παρεπιπτοντως συμφωνω εν πολλοις με το ποστ σου).............μηπως εισαι ο Superfunk????:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

O superfunk πεθανε, ζητω ο superfunk o B' ??????????????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

:lol: :lol: :lol:

Λες να είμαι διχασμένη προσωπικότητα?

:lol: :lol: :lol:

 

KostasP, τώρα που το ξαναδιαβάζω, δεν μου αρέσει το ύφος της γραφής μου σε ορισμένα σημεία. Αν ο superfunk τα έγραφε έτσι χύμα, είχε και το απαιτούμενο background. Συγνώμη αν το rant πέρασε με "δασκαλίστικο" τρόπο. Ο στόχος ήταν το φιλικό.:wink:

 

Πάντως fenderiarhs μια και ανέφερες τον superfunk, τον χαιρόμουν γιατί έγραφε πράγματα τα οποία πάντα πίστευα και που με έκαναν να αισθανόμαι κατά κάποιο τρόπο αιρετικός. Από ότι διαπίστωσα υπάρχουν κι άλλοι αιρετικοί...:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Δηλαδή το Korina είναι ηχητικά κοντά στο μαόνι και το Κοα; Έχεις δει κανένα δέντρο να παίζει μουσική ρε φίλε? Μήπως το μαόνι είναι για μινόρε και το Κοα για ματζορε?

 

Γιατί εσύ έχεις ακούσει καμμια απλώστρα?

Κι αυτή μεταλλικό σύρμα όπως και οι μαγνήτες έχει.

 

Τότε πως προτείνεις έτσι αβίαστα το hollow option επειδή είναι δωρεάν? Αυτό δεν θα επηρρεάσει τον ήχο καθόλου? Αλλά έτσι γίνεται όπου υπάρχει πολύ φιλολογία διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο.

 

Εχεις απόλυτο δίκιο!

 

Με 25 1/2 σκαλα & bolt-on η κιθαρα μονο εμφανισιακα θα θυμιζει Les Paul αλλα αυτο δεν ειναι κακο. Αυτο ειναι και το ζητουμενο μιας custom κιθαρας' date=' να φτιαξουμε μια κιθαρα που μας αρεσει εμφανισιακα, ηχητικα και μας βολευει στο παιξιμο.

[/quote']

 

Ακριβώς. Μόνο που τον ήχο δεν τον μπορείς να τον εκτιμήσεις εκ των προτέρων διαβάζοντας τι γράφουν οι πωλητές στο site της warmoth και των λοιπών που πουλάνε "ειδικά" ξύλα. Τι περιμένεις να γράψουν δηλαδή? "Παιδιά όλα πάνω -κατω τα ίδια είναι και πάρτε ότι σας αρέσει στο μάτι, και για το συνδυασμό που θα φτιάξετε πρέπει να τρέξουμε εξομοίωση σε έναν supercomputer για 4 ημέρες αν θέλετε να σας πούμε τα modes των ταλαντώσεων και τις αποσβέσεις του συστήματος?

 

Δηλαδή θαπρεπε να πάρει παλέτες από τον Πειραιά για να φτιάξει την κιθάρα και να ελπίζει ότι θ' ακουστεί σαν Les Paul επειδή θα βάλει PAF...

 

Αυτά που γράφουν οι "πωλητές" βασίζονται στις προδιαγραφές της κιθάρας που θέλουν ν' αναπαράξουν. Αλλιώς κάθε φορά θα ξεκινούσαμε σε random mode, κι ο θεός βοηθός!

(Είμαι σίγουρος ότι αστειευόσουν πάντως... :wink: )

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεια χαρα σε ολους!

Ξεχνα το Warmoth, πολυ τρεξιμο για το τιποτα, τσεκαρε αυτο:

 

http://www.spgguitars.com/guitar_10.html

 

Το μονο που θα θες μετα ειναι βαψιμο και εισαι ετοιμος... :D

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δηλαδή το Korina είναι ηχητικά κοντά στο μαόνι και το Κοα; Έχεις δει κανένα δέντρο να παίζει μουσική ρε φίλε? Μήπως το μαόνι είναι για μινόρε και το Κοα για ματζορε?

 

Γιατί εσύ έχεις ακούσει καμμια απλώστρα?

Κι αυτή μεταλλικό σύρμα όπως και οι μαγνήτες έχει.

 

Καλό :lol: . Όχι' date=' την απλώστρα όσο κι αν την απείλησα, παρέμεινε σιωπηλή. Και τα δέντρα στον κήπο μου επίσης. :lol: :lol: :lol:

 

 

Δηλαδή θαπρεπε να πάρει παλέτες από τον Πειραιά για να φτιάξει την κιθάρα και να ελπίζει ότι θ' ακουστεί σαν Les Paul επειδή θα βάλει PAF...

 

Αυτά που γράφουν οι "πωλητές" βασίζονται στις προδιαγραφές της κιθάρας που θέλουν ν' αναπαράξουν. Αλλιώς κάθε φορά θα ξεκινούσαμε σε random mode, κι ο θεός βοηθός!

(Είμαι σίγουρος ότι αστειευόσουν πάντως... :wink: )

 

Τωρα σε σχέση με τις παλέτες......δεν λέω τι σκέφτομαι....για το σώμα ειδικά... :wink: :wink: :wink: Αν κάποια στιγμή το τολμήσω θα έρθω και πω σε όλους τι έγινε...:wink: :wink:

 

Πάντως γενικά θεωρώ ότι υπάρχουν πολλές κατασκευαστικές παράμετροι που επηρρεάζουν άμεσα τον ήχο και περνάνε "στο ντούκου" και ταυτόχρονα προσπαθούμε να περικλείσουμε γενικές ηχητικές ιδιότητες στο όνομα (ούτε καν στις ιδιότητες) του κάθε ξύλου. Και λέω στο όνομα του ξύλου γιατί κάτω από το όνομα rosewood υπάρχουν πολλές ποικιλίες πολλές ποιότητες κλπ. Σχετικά με ένα μανίκι, ακούγοντας την έκφραση "το rosewood έχει πιο μεσαίο ήχο" δεν μπορώ παρά να αναρρωτηθώ:

- Ποιό απ'όλα τα rosewood?

- Είναι slabboard κατασκευή ή λεπτότερη μοντέρνα φέτα?

- Τι trussrod έχει? Είναι διπλής δράσης? Μονής? (μην ξεχνάμε ότι στα λεπτά μανίκια, το trussrod είναι που κρατάει όλη την τάση των χορδών και αποτελεί σημαντικό δομικό στοιχείο του μανικιού.)

- Τι τάστα έχει?

- Είναι παχύ ή λεπτό προφίλ?

- τι κλειδιά έχει? Βαριά? Ελαφριά?

 

Τίποτα από όλα αυτά δεν ακούω συνήθως να σχολιάζεται. Οι εκφράσεις όμως του τύπου το "maple έχει πιο λαμπερό ήχο" και "το rosewood πιο γλυκό" κλπ αναπαράγονται με κάθε ευκολία.

 

Καταλαβαίνω ότι πρόκειται για γενικές κατευθύνσεις που προυποθέτουν ότι όλες οι άλλλες παράμετροι είναι ακριβώς ίδιες. Αλλά πολλοί δεν τις χρησιμοποιούν με αυτόν το τρόπο. Τις χρησιμοποιούν σαν θέσφατα αποφθέγματα και τις παπαγαλίζουν χρησιμοποιώντας τις σαν ερμηνευτικά εργαλεία.

 

Τέλος, το κεντρικό φυσικό χαρακτηριστικό σε ένα ταλαντούμενο σύστημα που θα καθορίσει τις συχνότητες συντονισμού ενός κατασκευάσματος, είναι η ταχήτητα του ήχου μέσα στο υλικό.

α) Τα ξύλα που είναι κατάλληλα για οργανοποιία δεν είναι και τόσο διαφορετικά μεταξύ τους. (Δείτε τον πίνακα με τις ταχύτητες στο πρώτο link που παραθέτω) Εδώ υπάρχουν και τα βάρη http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=7055

 

β) Η ταχύτητα του ήχου είναι τελείως διαφορετική κάθετα και τελείως διαφορετική παράλληλα με τα "νερά" του ξύλου. Με τέτοια δραματική διαφορά, γιατί δεν αναρωτιώμαστε αν είναι quartersawn ή κανονικά κομένο το μανίκι και αναρρωτιώμαστε αν είναι (γενικώς) maple ή(γενικώς) rosewood?

Νομίζω γιατί για το δεύτερο έχουμε ήδη μία απάντηση.

 

Δείτε και αυτά τα links (με τεστ ξύλων, ταχύτητες κλπ)

http://www.uk-piano.org/sound.html

http://www.scavm.com/Woods.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς harilatron

Τώρα μίλησες σοφά.

Συμφωνώ απόλυτα.

Εύγε φίλε μου!

 

 

Προς BoogieMan

Φοβερό link!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου