Προς το περιεχόμενο

Custom Les Paul απο Warmoth


mixlad41

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O έβενος είναι αρκετά πιό σκληρός από την τριανταφυλλιά και γενικά πιό "στεγνός" σαν ξύλο. Είναι επίσης και πιό ακριβός!

 

Εμένα γιατί μου φαίνονται οι ταστιέρες από έβενο πιο μαλακές και πίο ''λιπαρές'' =(γλυστράει άνετα το χέρι πάνω) :? Οκ είναι επίσης αρκετά πιο ακριβός και κατά τι γνώμη μου απίστευτα πιο όμορφος απο παλίσανδρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ξύλο της ταστιέρας αδιάφορο' date=' βάλε ότι γουστάρεις περισσότερο οπτικά!

Ομοίως για floyd rose![/quote']

 

Αν το ξύλο της ταστιέρας δεν έχει συμμετοχή στον ήχο (κάτι που σαν απόφθεγμα καταργεί δεκαετίες οργανοποιίας) τότε γιατί να υπάρχουν τόσες πολλές διαφορετικές επιλογές ? Για το αισθητικό ?? Δεν νομίζω...

Και αν ίσχυε κάτι τέτοιο γιατί κάθε χρόνο ανεβαίνει η τιμή του Brazilian ? Επειδή είναι όμορφο ??

 

Οσο για το Floyd, μόνο και μόνο όλος αυτός ο μεταλλικός όγκος δεν πρόκειται να τσακίσει τις χαμηλές συχνότητες και να κομπρεσάρει τον ήχο συνολικά ?

 

(No flaming, αυτές είναι ειλικρινείς ερωτήσεις για να γίνει ολοκληρωμένη η συζήτηση :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για τις καμπυλότητες και το υλικό της ταστιέρας συμφωνώ με το kwstas. Σε σχέση με την αίσθηση, που δίνουν τα διαφορετικά ξύλα πιο πολύ τείνω να συμφωνήσω με το ritchie. Κι εμένα μου φαίνεται "γλυστερότερος" ο έβενος.

 

Please....μην ρωτήσεις ποιό θα ακούγεται καλύτερα....please..... :wink:

 

...

Επίσης και το βάψιμο μόνος θα το κάνω με αρκετη βοήθεια βέβαια απ'τον πατέρα μου που ξέρει απο βαψιμο ξύλων(τα ντουλάπια της κουζίνας τα έχει κάνει sunburst μόνος του)...

 

:lol: :lol: :lol: Αυτό είναι όλα τα λεφτά!!!

Μα sunburst???? :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω οτι το ένα ξύλο έχει διαφορά απ'το άλλο και σε αίσθηση και σε συμπεριφορά.Αλλα πιστεύω οτι μεγαλύτερο ρόλο παίζει στον ακουστικό ήχο επειδη ο παλμός του ξύλου συμβάλει στο ηχητικό αποτέλεσμα.Πλέον στην ηλεκτρικη μ'εναν καλό τελικο και καλά εφε κάνεις ακόμα και την Yamaha Pacifica να ακούγεται σαν κιθάρα...Το βασικό θέμα είναι η ταστιερα να σε βολεύει και να σου δίνει ταχύτητα.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε δε ρωτάω ποιο θα ακούγεται καλύτερα γιατί είδα και τα άλλα forums...

Εμένα έτσι και αλλιώς το rosewood με βολεύει.Αλλα θέλω να ρωτήσω αν το hollow option που έχει το Warmoth κάνει δουλειά ή είναι βλακεία.

Αι έϊντ νο σέϊντ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

scully δεν ανεβαίνει μόνο η τιμή του rosewood, ανεβαίνει η τιμή σε όλα τα ξύλα κάθε χρόνο, για προφανείς λόγους (πληθωρισμός, έλλειψη ξύλων, αλήτες οικολόγοι που θέλουν το κακό μας κλπ)!

 

Αλλα θέλω να ρωτήσω αν το hollow option που έχει το Warmoth κάνει δουλειά ή είναι βλακεία.

 

Το κόλπο αυτό το κάνει η warmoth για να ελαφραίνει κάπως τα σώματα από τις solid body κιθάρες! Σκέψου ότι αυτό επηρρεάζει ελάχιστα τον ήχο, δίνει ένα ελαφρύ "άδειασμα" στις μεσαίες, αν και αυτό είναι πολύ μικρό!

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ιδεα της custom κιθαρας παντα μου αρεσε με την προυποθεση οτι εχεις αποψη και γνωριζεις καποια πραγματα για το οργανο. Προτεινω hardware & μαγνητες να αγοραστουν απο την Warmoth. Θα σου ανεβασουν το ποσο στο τελωνειο αλλα τα δινει σε χαμηλες τιμες και δε θα ψαχνεις να τα βρεις αλλου. Το routing ειναι σημαντικο να γινει απο αυτους, ειδικα της γεφυρας. Ενα χιλιοστο διαφορα και "χαλασες" τις αρμονικες του οργανου. Για να γινει αυτο, πρεπει να διαλεξεις γεφυρα/τρεμολο απο αυτα που πουλανε αυτοι.

 

Τελικο κοστος δε θα σου βγει με τιποτα κατω απο τα 1000 ευρω (και λιγα λεω). Τα Curved σωματα εχουν $100 παραπανω απο τα flat, παντα για μαονι + quilt maple. Θα προτεινα να σκεφτεις και το Korina, ηχητικα κοντα στο μαονι οπως και το Koa αλλα αυτο ειναι ακριβοτερο. To hollow option ειναι δωρεαν οποτε θα το εβαζα, τουλαχιστον για λιγοτερο βαρος.

 

Με 25 1/2 σκαλα & bolt-on η κιθαρα μονο εμφανισιακα θα θυμιζει Les Paul αλλα αυτο δεν ειναι κακο. Αυτο ειναι και το ζητουμενο μιας custom κιθαρας, να φτιαξουμε μια κιθαρα που μας αρεσει εμφανισιακα, ηχητικα και μας βολευει στο παιξιμο.

 

Αν δε χρειαζεσαι το Floyd Rose μη το βαλεις. Το Wilkinson κανει μια χαρα τη δουλεια του ενω η κλασικη γεφυρα της Gibson ειναι ασυγκριτη στο βολεμα του χεριου.

 

Το ξυλο της ταστιερας παιζει ρολο στον ηχο οπως και οτιδηποτε βαλεις στην κιθαρα. Εχω SG με εβενο και δεν μου αρεσει ουτε στο feeling (σκληρο ξυλο) ουτε στον ηχο (πολλα ψιλομεσαια) ουτε στην εμφανιση (μαυρο χωρις νερα). Απο αυτα που εχω παιξει προτεινω Pao Ferro, Βrazilian Rosewood, Rosewood, Maple.

 

Αν τα χρηματα δεν ειναι προβλημα, θα προτεινα να τα παρεις βαμμενα γιατι κανουν καλη δουλεια. Ειδικα απο το showcase μπορεις να δεις ακριβως τα νερα και το χρωμα του ξυλου και να αγορασεις αυτο που σου αρεσει. http://www.warmoth.com/showcase/sc_guitar_bodies.cfm?type=guitar&itemNumber=LPCP35&menuItem=4&subMenuItem=2&subMenuItem2=0

 

Εγω για σωμα (swamp ash+spalted maple strat) απο το showcase πληρωσα 430 ευρω για το σωμα, 46 ευρω ταχυδρομικα και 135 τελωνειο. To εκτελωνισα μονος μου, η UPS ηθελε 80 ευρω για το κανει. Μου ηρθε σε πεντε μερες με Σαββατοκυριακο αναμεσα.

 

Καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Το ξύλο της ταστιέρας αδιάφορο' date=' βάλε ότι γουστάρεις περισσότερο οπτικά!

Ομοίως για floyd rose![/quote']

 

Αν το ξύλο της ταστιέρας δεν έχει συμμετοχή στον ήχο (κάτι που σαν απόφθεγμα καταργεί δεκαετίες οργανοποιίας) τότε γιατί να υπάρχουν τόσες πολλές διαφορετικές επιλογές ? Για το αισθητικό ?? Δεν νομίζω...

Και αν ίσχυε κάτι τέτοιο γιατί κάθε χρόνο ανεβαίνει η τιμή του Brazilian ? Επειδή είναι όμορφο ??

 

Οσο για το Floyd, μόνο και μόνο όλος αυτός ο μεταλλικός όγκος δεν πρόκειται να τσακίσει τις χαμηλές συχνότητες και να κομπρεσάρει τον ήχο συνολικά ?

 

(No flaming, αυτές είναι ειλικρινείς ερωτήσεις για να γίνει ολοκληρωμένη η συζήτηση :wink: )

 

Scully, if you want to believe then believe. Το floyd rose απο μόνο του θα κάνει όση διαφορά δεν κάνουν όλα τα άλλα μαζί.

 

Και ναι. Δεκαετίες όπου αναπαράγεται η ίδια καραμέλα δεν μου λένε τίποτα. Και τα ζώδια, εδώ και χιλιετίες τα πουλάνε στον κόσμο. Και ο κόσμος τα αγοράζει γιατί έχει ανάγκη από ερμηνείες για την τυχαιότητα. Και γιατί θέλει να πιστεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Η ιδεα της custom κιθαρας παντα μου αρεσε με την προυποθεση οτι εχεις αποψη και γνωριζεις καποια πραγματα για το οργανο. Προτεινω hardware & μαγνητες να αγοραστουν απο την Warmoth. Θα σου ανεβασουν το ποσο στο τελωνειο αλλα τα δινει σε χαμηλες τιμες και δε θα ψαχνεις να τα βρεις αλλου. Το routing ειναι σημαντικο να γινει απο αυτους' date=' ειδικα της γεφυρας. Ενα χιλιοστο διαφορα και "χαλασες" τις αρμονικες του οργανου. Για να γινει αυτο, πρεπει να διαλεξεις γεφυρα/τρεμολο απο αυτα που πουλανε αυτοι.

[/quote']

 

Ψυχραιμία....Αν οι χορδές ισαπέχουν από τα άκρα της ταστιέρας και περνάνε και πάνω από τους πόλους των μαγνητών, δεν πρόκειται να "χαλάσεις" τις αρμονικές του οργάνου.

 

Συμφωνώ πάντως ότι καλύτερα να μετρήσουν/τρυπήσουν αυτοί (στη warmoth) που το κάνουν κάθε μέρα.

 

 

Τα Curved σωματα εχουν $100 παραπανω απο τα flat' date=' παντα για μαονι + quilt maple. Θα προτεινα να σκεφτεις και το Korina, ηχητικα κοντα στο μαονι οπως και το Koa αλλα αυτο ειναι ακριβοτερο. To hollow option ειναι δωρεαν οποτε θα το εβαζα, τουλαχιστον για λιγοτερο βαρος.

[/quote']

 

Δηλαδή το Korina είναι ηχητικά κοντά στο μαόνι και το Κοα; Έχεις δει κανένα δέντρο να παίζει μουσική ρε φίλε? Μήπως το μαόνι είναι για μινόρε και το Κοα για ματζορε?

 

Και καλά, σωστά όλα αυτά περί πυκνότητας μηχανικών ιδιοτήτων κλπ.....και ας δεχθούμε ότι μπορείς να τα ακούσεις με το αυτί σου (δεν διαφωνώ, είναι πιθανό να καταφέρεις να το ακούσεις).

 

Τότε πως προτείνεις έτσι αβίαστα το hollow option επειδή είναι δωρεάν? Αυτό δεν θα επηρρεάσει τον ήχο καθόλου? Αλλά έτσι γίνεται όπου υπάρχει πολύ φιλολογία διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλο.

 

 

Με 25 1/2 σκαλα & bolt-on η κιθαρα μονο εμφανισιακα θα θυμιζει Les Paul αλλα αυτο δεν ειναι κακο. Αυτο ειναι και το ζητουμενο μιας custom κιθαρας' date=' να φτιαξουμε μια κιθαρα που μας αρεσει εμφανισιακα, ηχητικα και μας βολευει στο παιξιμο.

[/quote']

 

Ακριβώς. Μόνο που τον ήχο δεν τον μπορείς να τον εκτιμήσεις εκ των προτέρων διαβάζοντας τι γράφουν οι πωλητές στο site της warmoth και των λοιπών που πουλάνε "ειδικά" ξύλα. Τι περιμένεις να γράψουν δηλαδή? "Παιδιά όλα πάνω -κατω τα ίδια είναι και πάρτε ότι σας αρέσει στο μάτι, και για το συνδυασμό που θα φτιάξετε πρέπει να τρέξουμε εξομοίωση σε έναν supercomputer για 4 ημέρες αν θέλετε να σας πούμε τα modes των ταλαντώσεων και τις αποσβέσεις του συστήματος?

 

Το ξυλο της ταστιερας παιζει ρολο στον ηχο οπως και οτιδηποτε βαλεις στην κιθαρα. Εχω SG με εβενο και δεν μου αρεσει ουτε στο feeling (σκληρο ξυλο) ουτε στον ηχο (πολλα ψιλομεσαια) ουτε στην εμφανιση (μαυρο χωρις νερα). Απο αυτα που εχω παιξει προτεινω Pao Ferro' date=' Βrazilian Rosewood, Rosewood, Maple.

[/quote']

 

Περί αίσθησης κολοκθόπιτα. Ότι αρέσει στον καθένα. Αλλά αυτό το ότι σε μία SG που έχεις ο έβενος κατάφερε και έβγαλε τα "πολλά ψιλομεσαία"

με έστειλε. Αλλού γράφουν ότι είναι "σκοτεινός" ο ήχος. Εγώ πιστεύω ότι φταίει το ζώδιο αυτού που την κατασκέυασε. Και η άποψή μου είναι εξίσου καλά τεκμηριωμένη με τη δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου