Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση πληκτρων με spdif


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!!

Εχω το αρμονιο Pa-3x της Korg. Προχθες λοιπον αγορασα την καρτα ηχου Presonus Studio 68. Αυτη εχει 4 εισοδους Mic/line και μια εισοδο/εξοδο με ανταπτορα για Midi / Spdif. 

Με τις Line εισοδους ολα καλα. Το θεμα ειναι οτι θελω να συνδεσω το αρμονιο με την spdif in εισοδο , προκειμενου να χρησιμοποιησω τις αλλες εισοδους για αλλα οργανα.

Ξερω οτι για να γινει αυτο χρειαζεται ειδικο καλωδιο rca για spdif. Καπου εδω μεσα ωστοσο διαβασα οτι και με απλο καλωδιο rca θα μπορουσε να γινει δουλεια. Δοκιμασα λοιπον με κατι τετοιο https://www.aktinion.gr/καλώδια-adaptors/rca/καλώδια-rca/hqss3471-1-5.html

Το αποτελεσμα λοιπον ηταν τραγικο.... Συγκεκριμενα , το πληκτρο εδινε σημα στην καρτα αλλα ηταν ακρως παραμορφωμενο. Ενα πραγμα δηλαδη σαν ρομποτ ακουγοταν. Αυτο φυσικα σημαινε οτι το σημα εφτανε αλλοιωμενο.

Αυτο λοιπον που θελω να ρωτησω ειναι πως θα γινει να φτασει το σημα του αρμονιου στην εισοδο spdif σωστα. Συγκεκριμενα, αν αγορασω ενα τετοιο καλωδιο : https://www.odes.gr/el/kalodia/kalodia-metaforas-ixou/kalodia-psifiaka/kalodia-coaxial-omoaksonika/atlas-cables-element-integra-sp-dif-3m.html που ειναι ειδικο για spdif , πιστευετε πως θα διορθωθει το προβλημα; Η μπορει να φταιει κατι αλλο;

Σας ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, fasma88 είπε

 Αυτο φυσικα σημαινε οτι το σημα εφτανε αλλοιωμενο

 

Δεν νομιζω να ειναι αυτο , αλλωστε στο ψηφιακο σημα δεν αλλοιωνεται η ποιοτητα λογω κωδικοποιησης(και αυτο ειναι που το καθιστα βολικο), αν ηταν να αλλοιωθει το ηλεκτρικο σημα που περνα απο το καλωδιο θα ειχε πιθανοτατα ως αποτελεσμα να μην ακουσεις καθολου ηχο( οπως αντιστοιχα με το ψηφιακο σημα εικονας). 

 

Δοκιμασε στο control panel της καρτας σου εαν υπαρχει πεδιο που  αναγραφει  "sync source",εαν ναι δοκιμασε "external (s/pdif)" . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται σωστό καλώδιο και ίσως κάποια ρύθμιση από το menu του οργάνου, νομίζω δεν κάνει κοινό rca θέλει ειδικό οπτικής ίνας.

 

Επεξεργασμένο από stavros_d80

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, fasma88 είπε

Το θεμα ειναι οτι θελω να συνδεσω το αρμονιο με την spdif in εισοδο , προκειμενου να χρησιμοποιησω τις αλλες εισοδους για αλλα οργανα.

Εννοείς εξόδους.

Δεν είμαι σίγουρος αλλά έχω την εντύπωση πως η έξοδος S/PDIF του συγκεκριμένου οργάνου στέλνει ακριβώς τα ίδια που στέλνει και στις main εξόδους (L/R). Οπότε αν ισχύει αυτό, το σκεπτικό σου για 6 ξεχωριστές εξόδους (4 αναλογικές + 2 ψηφιακές) μάλλον δεν θα λειτουργήσει. Κοίταξέ το πάντως.

 

2 ώρες πριν, fasma88 είπε

για να γινει αυτο χρειαζεται ειδικο καλωδιο rca για spdif

Και με ένα απλό καλώδιο σε καλή κατάσταση μπορεί να λειτουργήσει.

 

2 ώρες πριν, fasma88 είπε

το πληκτρο εδινε σημα στην καρτα αλλα ηταν ακρως παραμορφωμενο

Ίσως να θέλει κάποια ρύθμιση από την κάρτα ή από το ίδιο το όργανο, εάν έχει το όργανο ρύθμιση για την έξοδο S/PDIF.

 

31 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

νομίζω δεν κάνει κοινό rca θέλει ειδικό οπτικής ίνας

Αν δεν κάνω λάθος, νομίζω πως το συγκεκριμένο όργανο δεν διαθέτει ψηφιακή έξοδο οπτικής ίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

η βασική διαφορά ενός απλού interconnect rca από ένα coaxial για συνδέσεις SPDIF είναι ότι το δεύτερο είναι 75 ohm... φυσικά το καλώδιο δεν χρειάζεται στην περίπτωσή σου να είναι τόσο ακριβό... μια χαρά θα σου κάνει την δουλειά σου κι αυτό π.χ.

https://www.skroutz.gr/s/4929805/Monster-Audio-Cable-RCA-male-RCA-male-1-5m-132614.html

τώρα με το απλό θα είχες σίγουρα χειρότερο ήχο (κυρίως λόγο jitter) αλλά όντως κατά πάσα πιθανότητα όχι εμφανώς παραμορφωμένο...

 

ψάξε στο control της κάρτας όπως σου είπε ο Στάθης κι αν δεν βρεις την ρύθμιση ως "sync source" αναζήτησε την και ως "Clocksource"... αν η λύση δεν βρεθεί αναθέτοντας στο όργανο το ρολόι κοίτα και σε αυτό στο audio setup του μήπως υπάρχει κάποια ρύθμιση πχ για routing των των σημάτων που παράγει μέσω των εξόδων spdif...

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

edit... δεν είδα την ανάρτηση του Μανώλη... Γιάννη από ότι φαίνεται δεν ειδοποιούμαστε αν κάποιος έχει προλάβει να ποστάρει πριν από εμάς... γίνεται κάτι γι αυτό?...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από αυτά που είδα το όργανο βγάζει spdif αλλά στα 48Κ.

Αυτό σημαίνει ότι πρέπει η κάρτα να γυρίσει στα 48Κ και για καλύτερα αποτελέσματα να χρησιμοποιηθεί κανονικό ομοαξονικό όπως το δεύτερο που περιγράφεται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Korg pa3x
Analog Outputs
Unbalanced/Balanced Jack Left/Mono, Right/Mono, Out 1, Out 2
Headphones (in the front panel)
Digital Outputs
S/P DIF (48 kHz – coaxial), mirroring the Main Stereo Outputs
 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!!! 

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας!!!

Το κοιταξα αυτο με το clocksource και οντως γυριζει στα 48 khz και για εισοδο spdif. Βεβαια τ' αποτελεσματα ειναι ιδια προς το παρον. Απο το audio setup του αρμονιου, δεν υπαρχει καποια ειδικη ρυθμιση για την Digital output. Στο user manual αναφερει πως βγαζει τον ιδιο ηχο με τις αναλογικες left / right εισοδους του. Οποτε προσωπικα το αποδιδω στο καλωδιο το ολο θεμα, μαλλον θελει καλωδιο για spdif συγκεκριμενα για να δουλεψει σωστα, δεν μπορω να βρω καποια αλλη λυση.

Μανωλη, πριν σωστα μιλησα για εισοδους και αναφερομουν στην καρτα. Εννοουσα οτι θα ηθελα να χρησιμοποιησω την spdif εισοδο της καρτας, ετσι ωστε να ηχογραφησω με αυτη το αρμονιο και να εχω ελευθερες τις αλλες εισοδους για εγγραφες αλλων οργανων. Π.χ. να ηχογραφησω πολυκαναλα ενα live με αρμονιο, μπουζουκι και 3 φωνες. Οποτε τοτε θα χρειαστω και την εισοδο spdif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, fasma88 είπε

Μανωλη, πριν σωστα μιλησα για εισοδους και αναφερομουν στην καρτα. Εννοουσα οτι θα ηθελα να χρησιμοποιησω την spdif εισοδο της καρτας, ετσι ωστε να ηχογραφησω με αυτη το αρμονιο και να εχω ελευθερες τις αλλες εισοδους για εγγραφες αλλων οργανων. Π.χ. να ηχογραφησω πολυκαναλα ενα live με αρμονιο, μπουζουκι και 3 φωνες. Οποτε τοτε θα χρειαστω και την εισοδο spdif.

Οπότε εγώ κατάλαβα λάθος. Θεώρησα πως θες να γράψεις πολυκάναλα το αρμόνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου