Προς το περιεχόμενο

Yamaha, Korg ή Roland


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι έχετε δίκιο καλύτερα θα είναι να μην είμαι απόλυτος...

Τώρα,

Tyros δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου, αλλά έχω ακούσει οτι είναι φοβερά όργανα. Τα περιοδικά μπορούν να λένε οτι θέλουν, όπως και στα περιοδικά με υπολογιστές έτσι και στα περιοδικά με αρμόνια,μπορούν να λένε οτι θέλουν ή καλύτερα οτι τους πληρώσουν να πούν!Φυσικά δεν μπορώ να πω οτι τα Pa δεν είναι καλά, είναι απίθανα όργανα, αλλά επειδή όπως ειπα tyros δεν έχω δοκιμάσει θα μείνω στα psr.

Τώρα, κάτι που διάβασα παραπάνω για το αν το yamaha είχε περισσότερους ρυθμούς και αν είχε καλύτερη οθόνη θα απαντήσω.

όπως έχω πει απο korg δεν ξέρω και πολλά, μόνο οτι έχω ακούσει και ελάχιστες εμπειρίες.

Τα roland τουλάχιστον το va7 δεν έχει κουμπιά.Τα κουμπιά είναι στην οθόνη, κάτι που εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου, και άσε που όταν είχα αυτο το roland μόλις χάλασε σε ένα σημείο η οθόνη Αχρηστευτήκαν όλα μου τα κουμπιά, δηλαδή αχρηστεύτηκε όλο το αρμόνιο.

Και γενικά μπορώ να πω οτι, τα yamaha Και τα Roland έχουν τα περισσότερα styles.

όσο για κάποιον που είπε οτι έφευγαν τα πλήκτρα απο το clavinova ή κατι τετοιο, πρώτη φορά το ακούω, τουλάχιστων τα clavinova δεν μπορεί να πει κακό κανείς.Μπορεί να μη γουστάρει την Yamaha και να λέει χιλια δυο κακά.

 

Ποτέ μην είστε απόλυτοι... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ξέχασα να πω κάτι

για τα πλήκτρα που είπε κάποιος οτι στα yamaha σπάνε ή κάτι τέτοιο, θέλω να του πω οτι, το roland που είχα, δεν ακουγόταν το voice που επέλεγα (piano,sax κτλ) με αποτέλεσμα να πατάω δυνατά τα πλήκτρα για να ακούγετε.Και φυσικά τα πλήκτρα έχουν χαλαρώσει και δεν μπορέις να παίξεις με αυτο το όργανο πια.

Το yamaha που έχω τώρα , και πάλι πατάω με δύναμη τα πλήκτρα γιατί είχα Συνηθίσει απο το roland (όχι επειδή δεν ακούγετε αλλά όπως είπα λόγο του παλιόυ μου Roland) και μόνο δεν χαλάρωσαν τα πλήκτρα.

Παιδιά το yamaha Μου το έχω σακατέψει.Ξέρετε τι έχει περάσει αυτό το όργανο απο εμένα? Και όμω ούτε τα ηχεία έχουν χαλάσει απο πεσίματα, ούτε τα ΠΛΗΚΤΡΑ ΤΟΥ απο την πίεση την δυνατή που ασκώ επάνω τους ούτε τίποτα.

 

σε αυτή την απάντηση στην ουσία κρίνω την ποιότητα των οργάνων, και τα yamaha είναι σκυλιά, δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

 

Τώρα για τους ρυθμούς και τους ήχους και την ευκολία , τα πιο πάνω.

Σε αυτό το μήνυμα λέω μόνο για την ανθεκτικότητα των yamaha...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυκαταλαβαίνω το νόημα όλης αυτής της συζήτησης. Ούτως ή άλλως, η μηχανική αντοχή ενός κουτιού είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από την ποιότητα ήχου που παράγει πριν το πετάξω από τον τρίτο όροφο.

 

Τα όργανα δεν τα συγκρίνουμε επί της βάσεως του "ποιο θα αντέξει άμα περάσει από πάνω ένα τρακτέρ" αλλά επί της βάσεως του ποιο έχει καλύτερες και ενδιαφέρουσες δυνατότητες, ενόσω λειτουργεί σωστά.

 

Ασφαλώς, η μηχανική αντοχή είναι ένα επιπλέον κριτήριο για όσους παίζουν live, αλλά εκεί υπάρχουν και άλλες λύσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε Wow!.

Στο τελευταίο μήνυμα μόνο λέω για την αντοχή, μονο και μόνο για να πω σε οσους λένε οτι τα πλήκτρα απο τα Yamaha σπάνε εύκολα,για να δουν πως δεν είναι έτσι.

Τώρα για τις δυνατότητες του κάθε οργάνου...

...αυτό αναλύουμε όλοι μας πιο πάνω :D :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως έχω πει απο korg δεν ξέρω και πολλά' date=' μόνο οτι έχω ακούσει και ελάχιστες εμπειρίες.

[/quote']

 

Ε εντάξει, τώρα εξηγούνται όλα! Λέω κι εγώ! Είναι δυνατόν να υπάρχει μουσικός που θεωρεί τα τα psr καλύτερα απο τα Pa!!!!?? :roll: :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτάξτε, εγώ ξέρω πολούς καλούς μουσικούς που αντι για pa έχουν psr.

Συγγνώμη αλλά εγώ άρχισα να λέω οτι λέω για yamaha vs Roland.

Τα korg είναι απο τα καλύτερα όργανα και όπως είπα και εγω και κάποιοι εδω πέρα Korg, Yamaha,Roland τα καλύτερα , το καθένα με τα θετικά και τα αρνητικά του.

 

Μην είστε απόλυτοι...

Το καλύτερο είναι, να δοκιμάζουμε και Korg και roland Και Yamaha Και αναλόγος όποιο μας βολεύει να το αγοράζουμε.

Δεν είναι σωστό να λέμε εγω ότι αρμόνιο και αν πάρω θα είναι yamaha "η roland ή korg,πάντα δοκιμάζουμε και όποιο γουστάρουμε.

 

Και παρακαλώ πολύ ,δεν μπορεί κανείς να πει τα psr και γενικά τα Yamaha οτι δεν είναι επαγγελματικά όργανα.Σε πολλά καλά ξενοδοχεία και σε πολλά Live έχω δει τόσο Yamaha όσο και Korg.

 

Και σας παρακαλώ πολύ :evil: :twisted: εγώ με το yamaha μου είμε πολύ

πολύ ερωτευμένος και δεν θέλω κουβέντα.αντε γιατι :x

:D :D :) :) :D :D :) :) :wink:

 

Πάντως η αλήθεια είναι οτι τα παλιότερα μοντέλα psr 550 και μικρότερα δεν

ήταν ποτέ επαγγελματικά, αλλά απο τότε έχουν αλάξει ολλλλλλάαααα πράγματα.Τα σημερινά Psr 1000 και μεγαλύτερα είναι πολύ επαγγελματικά και ωραία όργανα, ανάλογα φυσικά με την δουλειά που θα κάνει ο καθένας.

Πάντως το τονίζω οτι τα παλιότερα psr δεν έχουν καμιά απολύτος σχέση με τα νεότερα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βρε μπαγασάκο μου αρέσει που εσύ μας λες να μην είμαστε απόλυτοι!!!!

Τώρα σε αυτό με τα πλήκτρα τι να πω; Ότι το παιδί που το ανέφερε λέει ψέματα; Ίσως... άμα είναι να μην σου χαλάσουμε την εικόνα των yamaha.

 

Πάντως κι εγώ υπέρμαχος των yamaha είμαι αλλά όχι και σε τέτοιο βαθμό!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα πλήκτρα σε όλα είναι απογοήτευση, ομολογώ.

 

Δεν τα προσέχουν καθόλου, τα φορτώνουν με δυνατότητες και ήχους, και το κλαβιέ το αφήνουν στη μοίρα του.

 

Ιδιαιτερα τα yamaha και korg

 

Κρίμα

 

Σαν να έχεις lamporghini με λάστιχα από το carfur

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι βρε , δεν λέω οτι αυτός που είπε οτι τα πλήκτρα σπάνε λέει ψέματα , αλλά...

Ναι εντάξη είμαι λίγο φανατισμένος με την Yamaha και ζητώ συγγνώμη,

και συμφωνώ οτι βάζουν βάζουν βάζουν styles Και ήχους και δεν δύνουν καμια σημασία στο clavie.Εκτός απο την Yamaha...

....είπαμε όχι πια φανατισμός...

Πάντως η Yamaha έχει και Touch Που όσο δυνατά και αν πατάς τα πλήκτρα το ίδιο δυνατά ακούγετε ο ήχος.

Απο Korg δεν ξέρω πάντως τα roland δεν το έχουν αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η Yamaha έχει και Touch Που όσο δυνατά και αν πατάς τα πλήκτρα το ίδιο δυνατά ακούγετε ο ήχος.

Απο Korg δεν ξέρω πάντως τα roland δεν το έχουν αυτό

 

Και αυτό είναι καλό; Δεν χάνεται έτσι η δυναμική του παιξίματος; Τι να το κάνω αν δεν είναι Touch sensitive και όσο και να τα κοπανάω, να μου βγάζουν τον ίδιο ήχο;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου