Προς το περιεχόμενο

Yamaha, Korg ή Roland


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yamaha = Κλασσικά πιάνα και μερικές ντράμς

 

Από Yamaha εχω με τη σειρά που τα αγόρασα:

 

1. Πολύ παλιό αρμόνιο. PSR 550. Μετά από τέσσερα χρόνια δεν έπαιζαν τα πλήκτρα.

 

2. Ακουστική κιθάρα, σκέβρωσε πολύ άσχημα μετά τον 2ο χρόνο

 

3. Ηλεκτρική κιθάρα, ο διακόπτης ξύνει, το βύσμα θελει θαύματα για να κάνει σωστή επαφη και από παίξιμο...

 

4. Clavinova CVP201. Το μεγάλο μου παράπονο. Σπάνε τα πλήκτρα! ναι. Μετά τον δεύτερο χρόνο άρχισε αυτό το βιολί. Σπάει ένα κομμάτι πλαστικό στο πίσω μερος του πλήκτρου με αποτέλεσμα να μην κάνει κάθεται καλά και να μένει κάτω μετά το πάτημα. Αποτέλεσμα; Περίπου 80 ευρώ τους τέσσερις μήνες για 8 σπασμένα πλήκτρα και τα αλλάζω και μόνος μου. Χωρίς κόστος εργασίας δηλαδή...

 

 

Καλά μου βγήκαν το σαξόφωνο και μια κονσόλα μίξεως ήχου.

 

Μετά από τα clavinova ειδικά σιχάθηκα τη yamaha στην οποία ημουν πιστός τόσα χρόνια.

 

Παίρνω και εγώ Synth τώρα και επιλέγω Triton με κλειστά μάτια...

Καλύτερα σκυλοσύνθ και το κεφάλι μου ήσυχο.

 

Και μην ξεχνάτε:

 

Yamaha, τα λεφτά μου να 'χα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βρε φίλε yameth, τι φτηνό roland Και ακριβό yamaha???.....

Στην ίδια τιμή ήταν περίπου και μάλιστα το roland ήταν καμιά 500¤ πιο ακριβό μπορέι και 400 δεν θυμάμε καλά...

 

Ναι φίλε μου boukaw7, αναφέρομαι στα αρμόνια (πλήκτρα,Keyboards πως τα λένε)

συγγνώμη, γιατί κάτι δεν κατάλαβα... όταν λέμε πλήκτρα-keyboards τα αρμόνια δεν εννοούμε?

[εγώ αναφερόμουν μόνο σε αρμόνια, Πχ yamaha PSR Series, και όχι σε synthesizer Πχ Yamaha Motif Series]

Πάντως απο ότι έχω ακούσει, και τα motif είναι πάραπολύ επαγγελματικά όργανα.

Δεν ξέρω παιδιά απο Motif και τέτοια,πάντως αυτό που ξέρω είναι οτι η Yamaha έχει παράδοση στα πλήκτρα κάθε τύπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προς michailovits.

Τα αρμόνια απευθύνονται σε ερασιτέχνες και για το σπίτι, εκτός από τις πολύ ακριβές σειρές πχ Roland G-7, E-80, κλπ. που απευθύνονται σε μουσικούς που παίζουν σε καποιο ξενοδοχείο που δεν διαθέτει ορχήστρα.

 

Επειδή λοιπον τα αρμόνια είναι συγκριτικά φτηνά και παρέχουν ευκολίες, (styles, one-note-chords, κλπ) πολλοί παραδοσιακοί κυρίως μουσικοί παίζουν με αυτά σε πανηγύρια κι εκδηλώσεις.

 

Τα συνθεσάιζερ (βλέπε Fantom, Motif, Triton) είναι μέρος μιας ευρύτερης ιστορίας με μεγαλύτερες κατα πολύ δυνατότητες στον τομέα της σύνθεσης ήχου και προγραμματισμού.

Απαιτούνται όμως γνώσεις και μελέτη.

Δεν έχουν styles.

Δεν περιμένεις κάποιον άλλο να σου τα δώσει, αλλά σου δίνουν τη δυνατότητα να ενορχηστρώσεις εσύ με καλύτερα αποτελέσματα απο ένα αρμόνιο αν οι μουσικές σου γνώσεις το επιτρέπουν.

Και τόσες πολλές είναι αυτές οι δυνατότητες που ο μέσος χρήστης συνήθως δεν ανακαλύπτει ποτέ...

Που ξέρεις όμως... Εσύ αν ασχοληθείς σοβαρά μπορεί να τα κάνεις κτήμα σου. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μάλιστα.

Ευχαριστώ για την πληροφόριση!

Πάντως εγώ εννοώ τα αρμόνια που είπες για επαγγελματίες όπως πχ Roland G-7, E-80 κτλ.

Παραπάνω που λέω οτι δοκίμασα ένα roland αυτό ήταν το Roland VA7, και το yamaha Που λέω το yamaha psr-3000, το οποίο όχι μόνο μου φάνηκε καλύτερο απο το roland αλλά είναι καλύτερο τουλάχιστων για εμένα.

Πάντως σε καλά ξενοδοχεία με ζωντανή ορχήστρα (ένας στο αρμόνιο και ένας στη φωνή) είδα να έχουν περισσότερο Yamaha και Korg και κυρίως έχω δει αρκετές φορές και σε συναυλίες το Yamaha PSR-A1000 (αυτό που έχω), το Yamaha PSR-2000 και το καλύτερο Yamaha PSR-3000 το οποίο είναι πολύ μπροστα απο κάθε roland...

Αυτό που έλεγα, τα roland δεν κάνουν ούτε τις μισές ρυθμίσεις απο τα Yamaha

 

Πάντως χίλια ευχαριστώ που μου έμαθες δυο πράγματα παραπάνω :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια που μιλατε για "αρμονια".....ειναι δυνατον να συγκριθει και να σταθει οποιοδηποτε yamaha psr απεναντι στη σειρα pa της korg? για ονομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά!

Μας δουυλεύεις?

Για εσένα μπορεί το Pa είναι καλύτερο απο PSR.

Σε λίγο θα μας πεις οτι το pa50 είναι καλύτερο απο το PSR-3000.

Ε όχι....

Κοίτα λίγο παραπάνω στο πιο μεγάλο κείμενο που λέω τις διαφορε΄ς Korg,roland ,yamaha....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί να μην είναι καλύτερο δηλαδή; Εξάλλου είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. ¶λλος εδώ μέσα είχε yamaha, αλλά το clavinova του άρχισε να σπάει σιγά σιγά, οπότε από τότε δεν του αρέσουν. Παθών, οπότε το να κάτσω να του αλλάξω γνώμη, μάλλον ανούσιο θα ήταν. Γενικώς μην είσαι και πολύ απόλυτος, καθώς αυτά σου κάθονται καλά στο αυτί, σε άλλον μπορεί να μην του αρέσει καν.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Ε όχι....

Κοίτα λίγο παραπάνω στο πιο μεγάλο κείμενο που λέω τις διαφορε΄ς Korg' date=' roland , yamaha....[/quote']

 

Εδώ δεν παίζουμε την κολοκυθιά. Το κείμενο παραπάνω δεν λέει τίποτα ουσιώδες πέραν το ότι το ταδε ειναι καλύτερο από το άλλο...

 

Πες μας αν θες γιατί. Αναφέροντας και τα μοντέλα.

Τα General midi είναι καλύτερα;

Το navigation του sequencer;

Η οθόνη είναι πιό αναλυτική;

Έχει περισσότερα εφέ;

Τα φίλτρα είναι εντονώτερα;

Έχει περισσότερα preset styles;

Το πληκτρολόγιο είναι βαρυκεντρισμένο;

 

Γιατί;

Όταν λες τη γνώμη σου στο Noiz φρόντισε να την τεκμηριώνεις.

Είτε αναφέρεσαι σε Korg, Roland, ή Yamaha.

Και οι 3 είναι κορυφαίες.

Κάθε εταιρία έχει το χαρακτηριστικό της.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά!

Μας δουυλεύεις?

Για εσένα μπορεί το Pa είναι καλύτερο απο PSR.

Σε λίγο θα μας πεις οτι το pa50 είναι καλύτερο απο το PSR-3000.

Ε όχι....

Κοίτα λίγο παραπάνω στο πιο μεγάλο κείμενο που λέω τις διαφορε΄ς Korg' date='roland ,yamaha....[/quote']

 

Η σειρα PA δεν περιλαμβάνει μόνο το 50.

Αν διαβάσεις κανα αρθράκι στο net απο τεστ μεγάλων περιοδικών του χώρου θα δεις οτι ολοι οι συντάκτες αναρωτιούνται πως είναι δυνατον το pa80 να έχει καλύτερη ποιότητα ήχων απο το διπλάσιο σε τιμή και δείγματα Tyros. Και η απάντηση που δίνουν: είναι Korg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι ευτυχως το πα80 εχει κλασεις ανωτερο ηχο απ'το τυρος!!το ακουσα το επαιξα 8O :twisted: :twisted: και το συγκρινα!!ειναι κορυφη!!και οπως ειπε κι ο χρηστος σε τεστ και συγκρισεις περιοδικων σαφως το τυρος σκαρφαλωνει σε τιμη αλλα το πα80 σκαρφαλωνει σε αποδοση ευχρηστια και αξιοπιστια πλεον!!οπως και να το κανουμε η κοργκ πρωτοπορει σε τρομερα οργανα προσιτων τιμων σε σχεση με αλλες εταιρειες! :)

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου