Προς το περιεχόμενο

αγορά αρμονίου


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρώτον είναι λίγοι οι μουσικοί που χρησιμοποιούν μόνο ένα κομμάτι για live.πχ:ο δάσκαλός μου και οι περισσότεροι πιστεύω χρησιμοποιούν δύο synth.Συνήθως το πάνω (του δεξιού χεριού)είναι συνήθως ένα arranger(πχ pa50,pa80,pa800)και το κάτω είναι το βασικό και τις περισσότερες φορές και καλύτερο,συνήθως είναι synth όπως ένα korg triton extreme για παράδειγμα~!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδη ο δασκαλος σου παιζει το ΡΑ-50 πανω και παιζει ακορτνα με το δεξι?Και κατω στο τριτον τι παιζει?Σολο με το αριστερο?Τετοιο στησιμο πρωτη φορα βλεπω 8O

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν έχει midi το extreme με το pa50 να μην σηκώνει καθόλου τα χέρια και να παίζει μόνο με το κάτω; extreme και pa50 σε πλήρη όρχήστρα είναι άκυρο. Εκτός και αν είναι κιθάρα, πλήκτρα μπουζούκι και φωνή. Εκεί (κατά τη γνώμη μου) ειναι όλη η ένσταση με τον επαγγελματισμό των arranger.. άμα πας με τα πλήκτρα σου να πάρεις όλο το μερος του μπασίστα, του κιθαρίστα και του ντράμερ πόσο επαγγελματικά θα παίξεις δηλαδή στο live; :roll:

Τώρα αν επαγγελματικό είναι οτι βγάζει λεφτά τότε όταν εγώ έπαιζα σε ταβέρνα με το PSR-A3 επειδή έπαιρνα χρήματα εγώ ήταν και το παίξημο και το PSR επαγγελματικό... επαγγελματικό μπάσο και επαγγελματικά ντράμς πληκτράς δεν μπορεί να παίξει.. τουλάχιστον όχι αν πάει να τα παίξει όλα μαζί σε live και ειδικά με τους ρυθμούς ενός arranger.

Φίλε edessaios ανεξάρτητα από τα λεγόμενα και από ότι κάνει ο δάσκαλός σου πριν κάνεις αγορά να πας να ακούσεις και το PSR-A1000 και το pa50 και πριν πας να τα ακούσεις και να δουλέψεις καμια ώρα τουλάχιστον. Nα πάρεις και να ρίξεις μια ματιά στα manual μια δυο μέρες πρίν για να δεις πραγματικά τι πληρώνεις και τι δυνατότητες έχουν.Και τα δυο εμφανισιακά είναι το ίδιο επαγγελματικά.. είναι arranger! Λεφτά θα δώσεις δεν θα δώσεις καραμέλες. Αυτή τη στιγμή στην τιμή γύρω στο 1000€ αυτά τα δυο arrangers παίζουν για τη μουσική που θέλεις. Και να δοκιμάσεις και τα solo voice του Α1000. Αν μετά από αυτό επιλέξεις ένα από τα δύο τουλάχιστον δεν θα μετανιώσεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο στο πσρ τοτε!!σιγα ρε παιδια!!που κολλατε τωρα!!λες και υπαρχει περιπτωη να εκμεταλλευτει καποιος ολα αυτα που εχει!!πιο κοντα σε ολους παντως ειναι το πα50!!πιο προσιτο και αξιοπιστο!!

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί το psr1000 να είναι και καλύτερο,γιατί δε το γνωρίζω καν ούτε το ένα ούτε το άλλο.Αλλά τα χρήματα που θα επενδύσω δεν είναι πάνω από 1000,οπότε αποκλείεται απευθείας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε τι ανοίγεις θέμα "αγορά αρμονίου"? Βάλε "Σχετικά με το pa50" . Νόμιζα πως λέμε προσωπικές εμπειρίες για να βοηθήσουμε.. τα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι τιμές υπάρχουν στις αντιπροσωπείες και στο internet. Και για όποιον δεν ξέρει τις ορολογίες υπάρχει σχετικό θέμα στο forum του noiz :) .Αν είναι να λέμε καλύτερο-χειρότερο για μουσικά όργανα με το τι βλέπουμε και οχι με το τι ακούμε η συζήτηση είναι άκυρη και είναι για forum φωτογραφίας.

Εννοείται πως δεν σου είπα να πάρεις το A1000 αντί του pa50. Σου είπα να πας να τα τσεκάρεις και να διαβάσεις και κανένα manual.

Ειλικρινά στη θέση σου αν δεν είχα σκοπό να παριστάνω τον one band man και ήθελα να πάρω πλήκτρα δεν θα έπερνα σε καμία περίπτωση arranger-αρμονιο κι όπως αλλιώς θες πέστο.

Τέλευταία φορά που αγόρασα arranger ήταν στα 16 μου κι αυτό γιατί για να πάρεις synth ήθελες 2000€ τουλάχιστον. Τώρα με 990€ παίρνεις KORG TR 61! Πού είναι και KORG (που σαρέσει) και δεν ξεπερνά το 1000€.

Δεν θα ξαναποστάρω για αρμόνια. Πολύ έξαρση είχε το θέμα το τελευταίο τριήμερο :)

Καλορίζικο ότι κι αν πάρεις φιλε edessaios, να βοηθήσω ήθελα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο μεσημέρι ή Σάββατο πρωί καταφθάνει το νέο μου pa50!Το πήρα 950ευρώ μαζί με ημίσκληρη θήκη!Λίγο τσιμπημένη τιμή αλλά χαλάλι του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου