Προς το περιεχόμενο

αγορά αρμονίου


edessaios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα τελευταίας γενιάς arranger , εχουν πλέον δυνατότητες διαμόρφωσης ήχου, που πλησιάζουν τα σύνθ.

 

Αν είμαστε αντικειμενικοί με τις κατηγορίες, θα πρέπει να δεχτούμε οτι, τα triton - motif - fantom κλπ, είναι workstations, που ενα κομμάτι τους είναι το synth.

 

Τα synth όπως το virus, σειρα nord, andromeda, είναι καθαρά synth.

 

Πολλοι επαγγελματίες χρησιμοποιούν arrangers, και ποτέ δεν μου άρεσε ο όρος αρμόνιο, (ακου αρμόνιο) κυρίως αυτοί που δουλευουν σε ξενοδοχεία, σε κουτουκια , ταβερνούλες, για να εχουν ορχήστρα.

 

Στα νυχτερινά κέντρα και στα live , είναι λογικό να χρησιμοποιούνται κατα κορον workstations, κυρίως για την ευρεία γκαμα ήχων τους, για το sampler που εχουν τα περισσότερα πάνω , και πάντα χρειάζεται, και για να εχουν τους ήχους της παραγωγής.

 

Arranger αντε να χρησιμοποιήσει ένας πληκτράς , που άλλη σεζόν δουλεύει σε μαγαζί, με ορχήστρα, αλλη φορά μπορεί να παίζει σε άλλη φάση και να θέλει να είναι ορχήστρα μόνος του.

 

Δεν υπάρχουν κατώτερα και ανώτερα πληκτροφόρα, είναι καθαρά προσωπικό θέμα, θεμα αναγκών, εργονομίας, προορισμού του οργάνου, τσέπης.

 

Ο παίκτης κάνει το εργαλείο, και όχι το εργαλείο τον παίχτη

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο παίκτης κάνει το εργαλείο, και όχι το εργαλείο τον παίχτη

 

Oπως παντα +1000..... :wink:

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε αμαν με ένα yamaha. Και ποιοι είναι αυτοί οι επαγγελματίες δηλαδή που παίζουν με αρμόνια και όχι με synth; Μέχρι και στις σκυλοεκπομπές αλλά Σεμίνα Διγενή δεν έχω δει κάποιον με αρμόνιο!!! Έλεος πια

+1 :D

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε theopas είμαι στο επίπεδο όπου ένας μελετηρός μαθητής ξεκινά να βγάζει βυζντινούς δρόμους,να κάνει αυτοσχεδιασμούς,να κάνει ασκήσεις αρμονίας και να μελετά σε διάφορα λαικά και όχι κομμάτια.

Τελικά επειδή μπερδεύτηκα και ήθελα να το ρωτήσω καιρό τώρα:Ποιά η διαφορά μεταξύ αρμονίου,arranger,synth και workstasion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε κι εγω γνωριζω σωστα την εννοια καθενος...εν ολιγοις παντως το αρμονιο ειναι ενα απλο λιτο οργανο χωρις πολλες επιλογες,το αρειντζερ με καποια περισσοτερα,το συνθ ειναι hardware προσανατολισμος και το workstation ειναι ενα πληρες συστημα δημιουργιας μουσικης...

Φέντερ σε Λέο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρμόνια(arrangers) δεν έχουν δυνατότητες επεξεργασίας του ήχου που προσφέρουν(εκτός από τα πολύ high-end) και προσφέρουν styles για ενορχήστρωση κτλ. Είναι πιο προσιτα στη χρήση.

 

Τα synth σου δίνουν ανώτερη ποιότητα ήχου, και έχουν περισσότερες δυνατότητες. Δεν έχω συναντήσει άνθρωπο που να ξέρει να εκμεταλλέυεται όλες τις δυνατότητες που του προσφέρει το synth του, οπότε καταλαβαίνεις ότι παρέχουν άπειρες δυνατότητες και απαιτεί αρκετη ενασχόληση για να χρησιμοποιείς ακόμα και ένα μικρό ποσοστό απο αυτες.

 

Workstations: Συνθ που συνοδεύονται από built-in sequencer, πιθανώς και απο sampler. Με πολύ απλά λόγια, σου δίνουν δυνατότητες home-studio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το pa50 είναι ανάμεσα σε όλα.Γιατί και δεν έχει πολλές παραμέτρους ρυθμίσεων,από την άλλη έχει λίγες για synth αλλά έχει και ένα ψευτοsequencer!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω ρε φίλε boukaw7....

όταν είπα σε τί έω μπερδευτέι δεν το εννοούσα έτσι.

Εσυ με ρώτησες και εγω σου απάντησα με ερώτηση...

 

 

 

 

 

Τα αρμόνια(arrangers) δεν έχουν δυνατότητες επεξεργασίας του ήχου που προσφέρουν(εκτός από τα πολύ high-end) και προσφέρουν styles για ενορχήστρωση κτλ.

 

 

Παιδιά (ξέρω οτι θα γίνω κουραστικός αν ξαναμιλήσω για το αρμόνιο μου αλλα...) ...το δικό μου αρμόνιο τα κάνει όλα τα παραπάνω, και έχει κ άλα όχι μόνο αυτά, τα οποία όμως, δεν ξέρω να τα φουλέυω(τα άλα)

 

Μπας και το αρμόνιο μου δεν είναι αρμόνιο αλλά synth?

Εκτώς,και αν είναι αρμόνιο αλλά High-end ¨οπως λέει και ένας πληκτράς λίγο ποιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edessaios: δηλαδή το pa50 είναι ανάμεσα σε όλα.Γιατί και δεν έχει πολλές παραμέτρους ρυθμίσεων

 

Να για να μη μιλάτε!

 

Λοιπόν επειδή επιτέλους πρέπει να τελιώσει αυτη η "μάχη" με τα Korg και τα yamaha λέω: είδατε που το psra1000 έχει πιο πολλές ρυθμίσεις και είναι πιοο επαγγελαμτικό.

Σύμφωνα με αυτά που λέτε , το psr είναι πιο επαγγελματικό απο το pa...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου