Προς το περιεχόμενο

Spyros Delta & Mat Black - Holy Diver (Dio)


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Λοιπον ...εγω ΔΕΝ το ηξερα το τραγουδι,δεν το ειχα ακουσει ποτε μου (γενικα με ελαχιστοτατες εξαιρεσεις ειμαι..αλλεργικος στο hard rock/metal 🤣 )

 

Εβαλα λοιπον στο γιουτιουμπι να ακουσω το original.

 

ΣυμπεραΖμα: ο τραγουδιστης (Dio δεν τον λενε?,δεν τον ηξερα αλλα δεν Κακος :classic_biggrin: ) εχει ΚΑΛΥΤΕΡΗ προφορα απο την κοπελλα που τραγουδαει στο κλιΨ που ανεβασε ο Σπυρος.

 

 

Αυτο ελειπε να μην ειχε ο νεος απο το πορτσμουθ.

Στα λαιβ ομως, οπως εβαλα λινκ πιο πριν, δεν καταλαβαινεις γρι απο το στιχο σε πολλα σημεια. Υπερτερει το παθος.

Δοξα τω Θεω, σε αναγκασα να ακουσεις λιγο χαρντ ροκ μπας και ισιωσεις. 🤣

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως κακα τα ψέματα. φωνάρα ο Ντιο αλλα πολυ δρακουλιαρικη φάτσα. να τον δεις με τη προβια στα σκοτάδια δε θες αλλο για να μείνεις.

Επεξεργασμένο από otto##
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Superfunk είπε

To τραγουδι παντως ειναι ΕΠΟΣ ....περιμενεις να σκασει μυτη ο Hagen με τον Θωρ στο πλευρο του και να λιανίσει τα Νιμπελουνγκεν  με το τσεκουρι του και μετα να βιασει και να ανασκολοπησει την Kriemhild πανω σε βωμο ποτιΖμενο με αιμα τραγου   🤣

Επεξεργασμένο πριν 32 λεπτά από Superfunk

 

 αυτό είναι οι Manowar κύριε μου 😛🤟

 

May your sword stay wet

Like a young girl in her prime

Hold your hammers high

 

🤟🤟🤟🤟

 

 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Χαχα 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Rebel_Of_South είπε

 αυτό είναι Manowar κύριε μου 😛🤟

 

 

Αυτοι δεν ειναι κατι τυποι που παιζουν με λεοπαρδαλε σλιπακια?

 

ή τους μπερδευω με αλλους νεανιες?

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Αυτοι δεν ειναι κατι τυποι που παιζουν με λεοπαρδαλε σλιπακια?

 

ή τους μπερδευω με αλλους νεανιες?

 

 

κακίες & κακοήθειες 😛Manowar-the-Greatest-Metal-Band-of-All-Time.jpg.e73c41748d9f438e811d60320742b10b.jpg

  • Χαχα 3

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ακούσω αρνητικό σχόλιο για τους Manowar (μόνο για τους 4 πρώτους δίσκους, μετά βριστε άφοβα)!!

Σχετικά με τον Ντιούλη και κατα πόσο είναι δρακουλιάρης, θα έλεγα μάλλον το αντίθετο, ψυχούλα :

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

 

Αλλα οταν οσοι αγγλοφωνοι μιλανε μαζι της δεν καταλαβανουν οτι ειναι Ελληνιδα και μου λες για την προφορα της, μου φαινεται καπως.

 

 

Σπυρο μου δεν νομιζω οτι υπαρχει Αγγλοφωνος η καποιος αναμεσα μας που να πιστεψει οτι η κοπελα εχει προφορα αγγλικη.

Τωρα τι πιστευεις εσυ ειναι αλλο ..αλλα ρε φιλε μην μας βγαζεις κ κουφους...ελεος.

Εχουμε μιλησει και με αγγλους κ με Αμερικανους κ με Αυστραλους.

Αγγλικα με Ελληνικη προφορα στην καλυτερη των περιπτωσεων

Στην περιπτωση της ομως... ηταν το τελευταιο που δεν με εψησε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, η κοπέλα μου φάνηκε πολύ καλή. Ντάξει είχε τα στοναρισματάκια της, αλλά επειδή ήμουν κι εγώ χρόνια στο κουρμπέτι :classic_biggrin: των διασκευών έχω ακούσει να κατακρεουργείται το συγκεκριμένο κομμάτι από δεκάδες τραγουδιστές, αρκετοί εκ των οποίων είναι και καλοί τραγουδιστές μάλιστα. Είναι σαν κάποιους πολύ καλούς μεταλλάδες που πάνε να πουν ξέρω γω το the show must go on, αλλά το θέμα δεν είναι μόνο να έχεις την απαιτούμενη έκταση. Έτσι και με τον Dio ή τον Mercury, αρκετοί έχουν την έκταση αλλά λίγοι έχουν και την έκταση μαζί με τα balls, την ένταση και την αγριάδα στη χροιά που απαιτούνται για να τους ερμηνεύσεις.

 

Συνεπώς, η κοπέλα τα πήγε εξαιρετικά κατ'εμε, τα στοναρισματάκια άλλωστε θα μπορούσαν να διορθωθούν εύκολα με λίγο κούνημα στο Daw. Αυτό που χρειάζεται το έχει και μπράβο της, λογικά με μερικά takes ακόμα ή με λίγο κόπυ-πάστε θα ερχόταν στο 100%.

 

Ντάξει κιθαριστικά είναι υπεράνω κριτικής όπως κάθε τι που ανεβάζεις.

 

Κατά τα άλλα, για να πω κι εγώ τη βλακεία μου, αν και δεν είμαι ηχολήπτης...νομίζω πως το σύνολο αδικήθηκε λιγο σε θέμα παραγωγής...πρωτίστως νομίζω πως αδικείται ιδιαίτερα η φωνή στο κομμάτι των χώρων, είναι αρκετά στεγνή και πιστεύω ένα ωραίο βαθοdelay :classic_biggrin: θα μπορούσε να την αναδείξει πάρα πολύ και να καμουφλάρει λίγο και τα μικρολαθάκια...και κατά δεύτερο (και δευτερεύων) θα προτιμούσα να προγραμματίσεις τύμπανα με πιο μοντέρνο και μεγάλο ήχο διότι αυτά τα έτοιμα που βρήκες μου ακούγονται ολίγον κουβάδες...

 

 

Επεξεργασμένο από JimmyPap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, JimmyPap είπε

Κατά τα άλλα, για να πω κι εγώ τη βλακεία μου, αν και δεν είμαι ηχολήπτης...

 

Επι της ουσιας λοιπον.

Δεν ηθελα να κανω programming, α) γιατι ειναι δυσκολο, οσο και καλο να ειναι το programming, να αποδωσεις τον ηχο και το feel του Vinny Appice με vsts. Οσο και παλιακος και αν ειναι, δεν τον πειραζεις κατα την αποψη μου, παρα μονο αν κανεις διασκευη.

Βασικα ξεκινησαμε (και για να της φυγει ο καημος) και το ειπε πανω σε karaoke track με τα original παιξιματα. Μετα ομως επειδη φτιαχτηκα, ειπα να βρω ενα drum & bass track για να βαλω κιθαρες εγω.

 

Εχεις δικιο για το θεμα της παραγωγης. Προσπαθησα αρκετα (ουτε εγω ειμαι ηχοληπτης) με τα delays reverbs, αλλα δεν μου εβγαιναν καλα πανω στο συγκεκριμενο τρακ και τα μειωσα οσο γινοταν (οντως εχω 3 διαφορετικα, μεσα στο κομματι)

Μαλλον αν ψαχνομουν λιγο παραπανω θα τα καταφερνα, αλλα ενα κοβερ για το τιουμπ ειναι ετσι κι αλλιως, για το κεφι μας και για practice.

Ουσιαστικα κοπιαρα την διαδικασια του dio, που σε αλλα σημεια ειχε double unison voicing, αλλου ηταν μια φωνη μονο και αλλου διφωνιες και αυτο ηταν αρκετα tricky για να τα φερω σε ισορροπια ολα.

Επισης το οτι ειχα δυνατα στη μιξη τις φωνες, δεν μπορει να κρυψει λαθη.
Μη ξεχναμε οτι το ειπε σε σχετικα χαμηλο τονο (μονο μισο τονο πανω απο τον Dio) και οι χαμηλες νοτες μπορουν να σου γλυστρησουν για πλακα. Αλλα το κομματι εχει και πολυ ψηλες. Δεν ξερω αν παρατηρησες οτι στο τελος με τις κραυγες ειχε κλεισει κιολας και εκανε σαν καραμουζα 🙂

Auto tune δεν ξερω να χρησιμοποιω. Και δεν θελω και για εκπαιδευτικους λογους. "Μαθε να τραγουδας και να παιζεις και ασε το auto tune και τα punchin/punchout για αργοτερα".

Αν παει να ηχογραφησει κανονικα, να πεταει.

 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα που έχει το κομμάτι είναι ότι δεν το λέει ο Dio. Αλλά αυτό ισχύει με όλα τα κομμάτια που έχει πρωτοπεί ο Dio και δεν τα λεει ο Dio αλλά κάποιος άλλος που δεν είναι ο Dio (δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός, αν δεν γίνομαι να τα ξαναγράψω).

Κατά τα άλλα, σούπερ και μπράβο στην κοπέλα που έχει τον τσαμπουκά να προσπαθήσει να fill such big shoes.

 

Από τους κιθαρίστες μ' άρεσε ο πρώτος και ο τέταρτος. Οι άλλοι θέλουν δουλειά ακόμα. 😎

 

Συγχαρητήρια κυρία και πολυπρόσωπε κύριε.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου