Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα σε ενισχυτή μπάσου


Nikosos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Έχω ένα ενισχυτάκι για μπάσο (το Marshall MB 30). Αν κάνω practice με κιθάρα επάνω σ' αυτό θα ακούω σωστά, ή θα χάνω κάποιες συχνότητες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα να δεις... αν είναι καλά κουρδισμένη η κιθάρα (ή το μπάσο), σωστά θα ακούς...

 

Και για practice μια χαρά θα είσαι με το ενισχυτάκι, αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω συνδέσει ηλεκτρακουστική κιθάρα σε ενισχυτή μπάσου και ακουγόταν πολύ καλύτερα απ'ότι σε ενισχυτη κιθάρας. Ίσως γιατί οι μαγνήτες στις ηλεκτρακουστικές είναι φτιαγμένοι για να συνδεεις κατευθείαν την κιθάρα σε PA. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να έχεις θέμα αν παίζεις με distortion άλλα για καθαρό ήχο είναι μια χαρά, ειδικά αν έχεις single coils και παίζεις funk ή country οι ενισχυτές μπάσου βρίσκω ότι δίνουν ένα ωραίο snap στις κιθάρες.

"That crazy bastard may be the only sane one left"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα distortion αποκλείεται να χρησιμοποιήσω. Με μια ibanez gb10 θα παιζω. Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις, με καλύψατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ε.. το μόνο που θα χρειαστείς είναι να ελέγξεις λίγο τα μπάσα αν χρειαστεί, μιας και είναι σκάφος η κιθάρα. Και επίσης δεν θα έχεις reverb αν δεν σε πειράζει. Βέβαια πολλοί ενισχυτές κιθάρας δεν έχουν επίσης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου