Προς το περιεχόμενο

Hagstrom Ultra Swede Left Hand


rottingchrist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!Είμαι καινούργιος στο forum σας και με μεγάλη μου χαρά διαπιστώνω τον όγκο των γνώσεων που μπορώ να αποκομίσω από αυτό!Για το λόγο αυτό σκέφτηκα να κάνω αυτό το post γιατί το τελευταίο καιρό έχω προβληματιστεί σχετικά με την αγορά καινούργιας ηλεκτρικής κιθάρας...Ξεκινάω λοιπόν στο ζουμί.Είμαι αριστερόχειρας...(ξέρω...λίγοι και αδικημένοι...) και θέλω η καινούργια μου κιθάρα να είναι σχήματος Les Paul...Χρήματα διαθέτω μόνο για τη κιθάρα 600 το πολύ ευρώ και εννοείται ότι θα αλλάξω τους μαγνήτες μόλις την αγοράσω οπότε θα χρειαστώ κι εκεί άλλα 150 περίπου ευρώ...Συγκεκριμένα τώρα,παίζω heavy metal-death και ο ήχος που χρειάζομαι να βγάλω είναι πχ. zakk wylde (αγαπημένη έμπνευση) σε distortion και opeth στα καθαρά και solo μέρη...το τελευταίο καιρό έχω περάσει άπειρες ώρες να ψάχνω les paul και έχω κατασταλάξει σε δύο.Αυτή

http://www.thomann.de/gr/hagstrom_ultra_swede_cbb_lh.htm

και αυτή

http://www.thomann.de/gr/epiphone_lpcustom_ebony_lh.htm

Το θέμα είναι ότι λατρέυω από εμφανισιακής πλευράς τη hagstrom αλλά έχω κάποιες απορίες...1.Θα μπορέσω να της βάλω τους emg 81 και 85 του zakk wylde??

2.Επειδή τα χέρια μου είναι αρκετά μικρά(γυναικεία θα λεγα...) θέλω να μάθω ποιά από τις δύο κιθάρες θα με βολέψει καλύτερα στο παίξιμο..ποιά έχει το λεπτότερο λαιμό?

3.Μπήκα στο site της hagstrom και είδα ότι η ultralux series είναι υποτίθεται η πιο καλή της...γιατί όμως στο θομανν είναι πιο φτηνή σε σχέση με τις υπόλοιπες hagstrom?

4.η συγκεκριμένη είναι διαθέσιμη μόνο με παραγγελία...γνωρίζει κάποιος πόσο καιρό μπορεί να κάνει να ρθει?έχει παραγγείλει κάποιος με αυτό το δεδομένο?

5.δεδομένου ότι παίζω αποκλειστικά στο μικρό δωμάτιο μου και σε όχι τόσο μεγάλες εντάσεις θα καταφέρω να βγάλω τον ήχο που ζητάω?παίζω με έναν 15αρη ενσχυτή αλλά δεν είναι μάρκας...να πάρω και ενισχυτή κι αν ναι τί μου προτείνεται?δε με ενδιαφέρουν τα πολλά εφέ...θέλω όμως οπωσδήποτε τον ήχο του zakk και στα solos των opeth...

6.τελικά ποιά κιθάρα από τις δύο θεωρείται καλύτερη για αυτά που ζητάω?

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη για την έκταση...ακόμα είμαι σχετικά αρχάριος για αυτό οι πολλές απορίες.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Επειδή τα χέρια μου είναι αρκετά μικρά(γυναικεία θα λεγα...) θέλω να μάθω ποιά από τις δύο κιθάρες θα με βολέψει καλύτερα στο παίξιμο..ποιά έχει το λεπτότερο λαιμό?

 

δεν εχει καμμια σημασια αν εχεις μικρα η μεγαλα χερια και εγω εχω μικρα χερια αλλα προτιμω παρα πολυ χοντρα μπρατσα,παντως η Hagstrom εχει τρομερα λεπτο μπρατσο πολυ λεπτοτερο απο την Εpi

 

3.Μπήκα στο site της hagstrom και είδα ότι η ultralux series είναι υποτίθεται η πιο καλή της...γιατί όμως στο θομανν είναι πιο φτηνή σε σχέση με τις υπόλοιπες hagstrom?

 

δεν ξερω αλλα σιγουρα ΔΕΝ ειναι η "καλυτερη" της ,δεν υπαρχει αλλωστε κατι τετοιο καθε κιθαρα της ειναι διαφορετικη,προσωπικα προτιμω την super swede γιατι εχει και Φεντερ σκαλα και ειναι πιο ευελικτη.

 

5.δεδομένου ότι παίζω αποκλειστικά στο μικρό δωμάτιο μου και σε όχι τόσο μεγάλες εντάσεις θα καταφέρω να βγάλω τον ήχο που ζητάω?παίζω με έναν 15αρη ενσχυτή αλλά δεν είναι μάρκας...να πάρω και ενισχυτή κι αν ναι τί μου προτείνεται?δε με ενδιαφέρουν τα πολλά εφέ...θέλω όμως οπωσδήποτε τον ήχο του zakk και στα solos των opeth...

 

για να μη κουραζεσαι αδικα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πετυχεις αυτον τον ηχο στο δωματιο σου,ειναι προιον ατελειωτων ωρων σε στουντιο και χρειαζεται ΠΟΛΥ περισσοτερο απο μια κιθαρα για να τον πετυχεις,αλλωστε θα σου προτεινα να ασχοληθεις περισσοτερο με τον ΔΙΚΟ σου ηχο κατι που εχει και πιο πολυ ενδιαφερον αλλωστε.

 

6.τελικά ποιά κιθάρα από τις δύο θεωρείται καλύτερη για αυτά που ζητάω?

 

οποια αρεσει σε εσενα.

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν εχει το παχος της les paul σιγουρα θα χωραει η μπαταρια στο cavity των ηλεκτρονικων.

2. Μεγαλυτερο ρολο παιζει το πλατος και οχι το παχος εαν εχεις μικρα χερια. Τι κιθαρα εχεις τωρα?

3. Αρα δεν ειναι  ;).

4. Στειλε ενα mail και ρωτα. Υπαρχουν και αλλα καταστηματα.

5. Αν δεν σε ενδιαφερουν τα πολλα εφε παιρνεις ενα 5αρη λαμπατο σαν αυτο http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Blackheart-BH5-112-Little-Giant-5-Watt-Class-A-Combo/art-GIT0012607-000 και τους εξιδεικευμενους ηχους που θες τους παιρνεις απο πεταλια.

6. Για την epiphone εχω ακουσει καλα λογια, για την hangstrom τιποτα. Η epiphone θα εχει και μεγαλυτερη μεταπωλητικη αξια και ειναι πιο πιθανο να την βρεις για να την δοκιμασεις.

 

Καλως ηρθες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Φυσικα και θα μπορεσεις να βαλεις τους EMG στην κιθαρα !!!! τωρα για το ποσο θα πληρωσεις για να κανεις μεγαλυτερες τρυπες + τις μπαταριες δεν ξερω .. Επισης για αυτα που θες να παιζεις ο συνδυασμος basswood/maple top δεν ειναι πολυ διαδεδομενος εως καθολου αρα παρε την epiphone

2)Αναλογα πως κρατας το μανικι . Αν το κρατας σαν το φτυαρι οπως οι περισσοτεροι , οσο πιο πολυ ξυλο τοσο πιο δυσκολο στο σολαρισμα.Αν το κρατας οπως οι κλασικουροι τοτε δεν θα σε πειραξει . Πχ και εγω ετσι το κραταω και πιο πολυ με βολευει ο λαιμος μιας bcrich παρα η φλυδα των wizard. στο site λεει 18-19 εκατοστα αλλα που στο nut ,στο 12 ταστο? Ειναι αρκετα λεπτο αρα παρε την Hagstorm !!! ;D Εχεις που εχεις μικρα χερια , με την Lp δεν προκειται να καταφερνεις να περνας το 14 ταστο !

3)Επειδη λεει ultralux δεν σημαινει πιο καλη απο τις αλλες.Μακρυα απο Θωμα ειναι αρκετα ακριβες οι τιμες του.Δες αλλου.

4)δ ξ δ α

5)Ξεχασε τον ενισχυτη για μικρο δωματιο.Εγω και οταν βαζω τον μικρο 15 της ακουστικης να παιξω και με ειμαι σο υπογειο και με ακουνε στον 1 οροφο !

Επισης ζητας να εχεις 2 τελειως διαφορετικους ηχους απο εναν μονο ενισχυτη και χωρις κανενα εφε !!! Αν το καταφερεις πες μας και μας.Ειδικα για τον Wylde που χρησιμοποιει ενα σκασμο εφε για. Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας να παρεις μια PCI καρτα ηχου  και να " βρεις " εναν modellling προγραμμα τυπου guiatar rig  και θα εχεις και τα riffs του Wylde και τα solo των Opeth και τα cleans του Scofield αμα λαχει

 

 

Ακυρες και οι δυο κιθαρες! Παρε dinky !

 

 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου