Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρική κιθάρα SX EH3 (τύπου Les Paul)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ρίχνεις και μια ματιά στον Τρίμμη αν έχει ακόμα εκείνη την ARZ800? Μπας και την έχει σε έκπτωση.

 

https://www.trimis.com.gr/enxorda/kithares/ilekrtikes-kithares/ilektriki-kithara-ibanez-arz800-tdr.html?mfp=manufacturers[11]%2C11f-series[44]

 

αλλά ξεφεύγει στα χρήματα.... έχω την ίδια, έχω παίξει για πολλή ώρα με Gibson LP, και το μόνο που κατάφερε ήταν να ... προσεγγίσει την ARZ800 μου.... ανεπιφύλακτα την προτείνω...

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα φάω κράξιμο με αυτό που θα πω, αλλά μην πολυδίνεις σημασία στον plugged ήχο. Αυτό καθορίζεται κυρίως από μαγνήτες-ηλεκτρικά-ενισχυτή-καμπίνα-μεγάφωνα. Το καλό με αυτά είναι πως όλα αλλάζουν.

 

Από την άλλη αυτό δεν ισχύει τόσο εύκολα για γέφυρες, τάστα, μπράτσο, κλπ. Οπότε κοίτα η κιθάρα να έχει ωραίο feel παίζοντας, να παίζει δυνατά unplugged και να νιώθεις το ξύλο λίγο ζωντανό, να δονείται που λέμε. 

 

Κι εγώ θα πρότεινα να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πας σε λίγο πιο σίγουρες λύσεις, τύπου Gibson LP Studio, PRS SE Custom, ESP LTD, κλπ. Αυτή την κιθάρα την παντρεύεσαι και πιστεύω δεν αξίζει τον κόπο και το ρίσκο. Στα 400-500 ευρώ βρίσκεις αρκετά ανώτερα όργανα κατασκευαστικά μιλώντας. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, niccolis said:

Exw orange ενισχυτη αγορινα μου. Είναι καλός. Πάντως στον Marshall ακουγόταν πολύ καλή, ειδικά για τα λεφτά της. Όποιος έχει σχετική γνώση από τις εν λόγω κιθάρες, ας με βοηθήσει παίδες!

 

Υπάρχουν Orange και Orange. Ποιον έχεις;

Πάντως γενικά είναι κλασικό τρικ των καταστηματαρχών να σου βάζουν την κιθάρα στον καλύτερο δυνατό ενισχυτή. Το οποίο δεν είναι απαραίτητα κακοπροαίρετο. Δλδ τι περιμένεις να σου βάλει την κιθάρα σε κανα solid state και να ακούγεται σαν μισοανοιγμένη κονσέρβα;

 

Γιατί δεν πας από εκεί μια βόλτα με τον δικό σου ενισχυτή;

Αν αγόραζες ενισχυτή, θα τον άκουγες με τις κιθάρες του μαγαζιού;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, BillTrantos said:

Θα φάω κράξιμο με αυτό που θα πω, αλλά μην πολυδίνεις σημασία στον plugged ήχο. Αυτό καθορίζεται κυρίως από μαγνήτες-ηλεκτρικά-ενισχυτή-καμπίνα-μεγάφωνα. Το καλό με αυτά είναι πως όλα αλλάζουν.

 

Από την άλλη αυτό δεν ισχύει τόσο εύκολα για γέφυρες, τάστα, μπράτσο, κλπ. Οπότε κοίτα η κιθάρα να έχει ωραίο feel παίζοντας, να παίζει δυνατά unplugged και να νιώθεις το ξύλο λίγο ζωντανό, να δονείται που λέμε. 

 

Αυτά ισχύουν αλλά μόνο αν θα παίζεις unplugged με την ηλεκτρική. Αν είναι να της βάλεις το καλώδιο, ε καλό είναι να κοιτάξεις και λίγο τον plugged ήχο...

😄 😄 😄 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν θα ειμαι τοσο τρυφερος οσο οι προλαλησαντες,....
SX ισον η χειροτερη σου επιλογη για αγορά οργανου την σημερον ημέρα...
Φυσικά και ακουσες MArshall και οχι κιθαρα....Ξυπνιος ο πωλητης δεν σ εβαλε να παιξεις σε Harley Benton ενισχυτη να ξερασεις.
Πηγαινε σε πιο σιγουρες επιλογες τυπου VINTAGE,  Epiphone ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ....
Επισης κοιτα να αποβάλλεις το συνδρομο του δεν αγοράζω μεταχειρισμενο...
Εχω αγορασει όργανα(πανω απο 30) μεταχειρισμενα απ τις αγγελιες του νοιz που ηταν καλυτερα απο καινουρια ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ!!!

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα βιντεακι εδω με μια πολυ φτηνη SX strat ενος μαθητη μου, με μαμισιους μαγνητες και καποιες μικρες αναβαθμισεις που γραφω στην περιγραφη. (τοτε ειχε 120 ευρω και εβαλε κι αλλα 80 σε αναβαθμισεις)

Δεν παιζω στον μαρσαλ. Με μια πεταλιερα παιζω καρφι στην καρτα ηχου
https://tinyurl.com/gt44f5c

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδω ενα βιντεακι ενος φιλου μου με Squier των 180 € χωρις αναβαθμισεις...
Παιζει kαρφί σε εναν ENGL Τhunder Combo.....
To ποσταρω με αφορμη το απο πανω ποστ του συνονοματου για να δειξω ποσο ρολο παιζει το οργανο ποσο ο ενισχυτης 
και ποσο Ο ΠΑΙΚΤΗΣ!!!

 

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, RayDTutto είπε

 

Αυτά ισχύουν αλλά μόνο αν θα παίζεις unplugged με την ηλεκτρική. Αν είναι να της βάλεις το καλώδιο, ε καλό είναι να κοιτάξεις και λίγο τον plugged ήχο...

😄 😄 😄 

 

Αν μια κιθάρα ακούγεται θολή, ή κάπως τέλος πάντων, γίνεται να αλλάξει. Αν δε σ'αρέσει η γέφυρα όμως, ή το όργανο έχει μηδενικό resonance μπαίνεις σε περιπέτειες. Αυτό εννοώ με το post μου. 

 

Προσωπικά δεν κοιτάω ιδιαίτερα το πώς ακούγεται μια κιθάρα, εκτός αν τη δοκιμάζω με τον δικό μου εξοπλισμό στις ακριβείς συνθήκες που θα παίζω με την κιθάρα, πράγμα που γίνεται σπάνια. 

 

Αλλά ας μη μπλέξουμε πάλι με τα ξύλα, εγώ δίνω περισσότερη σημασία σε μαγνήτες-ηλεκτρικά, άλλος μπορεί να δίνει σε άλλα πράγματα. 

Επεξεργασμένο από BillTrantos
  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν κάτι χρόνια, είχα πάρει μια sx strat και της είχα βάλει ένα set tonerider πάνω.Τίμια όργανα είναι.

Για τύπου les paul δέν ξέρω.Ρίξε και μια ματιά στο gumtree έχει πολλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, Spyros Delta said:

Εχω ενα βιντεακι εδω με μια πολυ φτηνη SX strat ενος μαθητη μου, με μαμισιους μαγνητες και καποιες μικρες αναβαθμισεις που γραφω στην περιγραφη. (τοτε ειχε 120 ευρω και εβαλε κι αλλα 80 σε αναβαθμισεις)

 

Πώς σου είχε φανεί εσένα τότε?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου