Προς το περιεχόμενο

Παταλιέρα για οικιακές καταστάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ τον ίδιο ενισχυτή έχω και τον χρησιμοποιώ για να γράφω κιόλας, όχι μόνο κιθάρα, τις μετριότητες μου.

 

Πριν πάρεις ο,τιδηποτε κατέβασε τον thr editor από το site της Yamaha γιατί σε βοηθά πάρα πολύ να διαμορφώσεις τα εφέ που έχει πάνω. Mε τον κομπρέσορα κάνεις θαύματα και ρυθμίζεις πολύ καλύτερα delay και reverb.

 

Εγώ κουμπώνω διάφορα πετάλια και μια χαρά δουλεύουν. Eνα Ehx glove overdrive, ένα Ehx Mel9 (που μου αρέσει στα πλήκτρα πιο πολύ τελικά) και από πολυεφφέ ένα Zoom G1on που το έχω από παλιά.

Ε αυτά τα χρησιμοποιώ όταν παίζω με το looper γιατί όταν γράφω χρησιμοποιώ τον editor και με υπέρκαλυπτει (οκ όχι το Mel9 που είναι άλλη φάση).

Mόνο distortion, tremolo, reverb και delay χρησιμοποιώ και του thr είναι κομπλέ απλά δεν βολεύουν όταν χαζεύω με το looper.

Επεξεργασμένο από kardc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτο πόστ εδώ αν και χρησιμοποιώ το forum ως επισκέπτης χρόνια, άρα καλώς σας βρήκα.

 

Διαθέτω και εγώ τον YAMAHA THR-10 για την εξάσκησή μου στο σπίτι ενώ τυχαίνει να έχω και μία Digitech RP360Xp. Έχω συνδέσει κατά καιρούς την RP στον ενισχυτή, στην είσοδο aux αλλά και "μπροστά" από τον THR για τα εφέ, απενεργοποιώντας τις προσομοιώσεις ενισχυτών.

 

Κατέληξα να μην την χρησιμοποιώ τελικά διότι θέλω να εξασκούμαι με οικονομία κινήσεων από πλευράς εφφέ ώστε να συγκεντρωθώ στο παίξιμο της κιθάρας, πράγμα για το οποίο αγοράστηκε άλλωστε ο THR. Βέβαια ο σατανάς μου βάζει ιδέες αλλά τον αποφεύγω 😎.

 

Αν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει τον THR ως όχημα για να ακούει το πολυεφφέ του μπορεί βέβαια να το κάνει πλην όμως σε εμένα δεν δούλεψε καλά όταν η RP360xp (με προσομοιώσεις εκτός κλπ) τοποθετήθηκε μεταξύ κιθάρας και THR με χρήση του τελευταίου ως ενισχυτή κιθάρας.

 

Δούλεψε όμως όπως αναμενόταν στην είσοδο aux, με καλά αποτελέσματα. Θεωρώ όμως τη χρήση της σε συνδυασμό με τον THR πλεονασμό, αφού με τον τελευταίο έχω τους ήχους που θέλω γρήγορα και απλά.

 

Βρήκα πάντως περισσότερο χρήσιμο να βάζω μπροστά από τον THR το B.K. Butler tube driver rack που έχω όταν θέλω να αμαρτήσω λίγο ψάχνοντας ρυθμίσεις.

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από James Bond
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, καλός ο THR10C αλλά αυτά που βγάζει το BIAS FX, ούτε κατά διάνοια... κατέβασα ASIO4all drivers και το προβλημα με το latency λύθηκε, έχει ακομα μερικά artifacts αλλά παλεύται πλέον.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, LK είπε

Εγω δεν ηξερα τον ενισχυτη, και μπήκα και ειδα αυτο.

Ετυχε να ειναι και με Pacifica.

 

Αν μπορεί να κάνει αυτά τα πράγματα ο ενισχυτής σου , την πεταλιέρα τι την θέλεις ακριβώς;

 

 

 

Ενδεικτικό το παραπάνω βίντεο του πόσο καλοσχεδιασμένο μηχάνημα είναι... και υπάρχει και το επίσης σοκαριστικό βίντεο με το φρικαλέο κύριο Sayce, που δείχνει τόσο το ρεαλιστικό feel του ίδιου του ενισχυτή σαν παιχτική εμπειρία, όσο και το πόσο καλά μπορεί να αντιδράσει και μαζί με διαφόρων τύπων πετάλια και εφέ.

 

Και εδώ με τον THR10C...

 

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 6/4/2019 στις 9:12 ΜΜ, kardc είπε

Κι εγώ τον ίδιο ενισχυτή έχω και τον χρησιμοποιώ για να γράφω κιόλας, όχι μόνο κιθάρα, τις μετριότητες μου.

 

Πριν πάρεις ο,τιδηποτε κατέβασε τον thr editor από το site της Yamaha γιατί σε βοηθά πάρα πολύ να διαμορφώσεις τα εφέ που έχει πάνω. Mε τον κομπρέσορα κάνεις θαύματα και ρυθμίζεις πολύ καλύτερα delay και reverb.

 

Εγώ κουμπώνω διάφορα πετάλια και μια χαρά δουλεύουν. Eνα Ehx glove overdrive, ένα Ehx Mel9 (που μου αρέσει στα πλήκτρα πιο πολύ τελικά) και από πολυεφφέ ένα Zoom G1on που το έχω από παλιά.

Ε αυτά τα χρησιμοποιώ όταν παίζω με το looper γιατί όταν γράφω χρησιμοποιώ τον editor και με υπέρκαλυπτει (οκ όχι το Mel9 που είναι άλλη φάση).

Mόνο distortion, tremolo, reverb και delay χρησιμοποιώ και του thr είναι κομπλέ απλά δεν βολεύουν όταν χαζεύω με το looper.

 Να ρωτήσω κάτι,αν το δει κανείς.Εαν συνδέσεις στον THR-10 κάποια πεταλιέρα ή πετάλια,wah-wah κτλ τότε μπορείς να ηχογραφήσεις μέσω usb στο cubase ;Για παράδειγμα ο THR-10 είναι εκπλητικός αλλά δεν έχει wah-wah.Αν του συνδέσεις ενα πετάλι θα ηχογραφηθεί το αποτέλεσμα μέσω usb; Ή το άλλο:Σκεφτόμουν να πάρω μια πεταλιέρα.Κι έλεγα για την zoom g5n επειδή συνδέεται μέσω usb στον υπολογιστή για άμεση ηχογράφιση όπως κι ο THR.Ενώ η πιο φθηνή zoom g3n δεν έχει usb απ οτι διάβασα.Αν πάρει κανείς την zoom g3n και την συνδέσει στον THR θα μπορέσει τότε μέσω αυτού να ηχογραφίσει τους ήχους της με usb σύνδεση,χωρίς μικρόφωνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καθαρο καναλι του thr μπορεις να βαλεις ο,τι εφε θελεις, και ακολουθεις τον συνηθισμενο τροπο ηχογραφησης. 

Συνηθως οι ψηφιακοι ενισχυτες δεν δεχονται τα πεταλια οπως πρεπει, αλλα δεν γνωριζω τι ισχυει για τον yamaha.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στο καθαρο καναλι του thr μπορεις να βαλεις ο,τι εφε θελεις, και ακολουθεις τον συνηθισμενο τροπο ηχογραφησης. 

Συνηθως οι ψηφιακοι ενισχυτες δεν δεχονται τα πεταλια οπως πρεπει, αλλα δεν γνωριζω τι ισχυει για τον yamaha.

Ωραία,ευχαριστώ.Αρα και οποιαδήποτε πεταλιέρα  που δεν έχει usb αν συνδεθεί το ίδιο θα είναι.Μέσω του ενισχυτή δηλαδή θα μπορούν να ηχογραφηθούν οι προσομοιώσεις και τα εφφέ της στον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα. Απλα δεν ξερω ποσο καλο ηχο θα εχει, καθως δεν ξερω ποσο καλο pedal platform ειναι το thr. Σιγουρα θα επιτυχεις το στοχο σου κατα ενα μεγαλο ποσοστο, εαν οχι εξ' ολοκληρου.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Σωστα. Απλα δεν ξερω ποσο καλο ηχο θα εχει, καθως δεν ξερω ποσο καλο pedal platform ειναι το thr. Σιγουρα θα επιτυχεις το στοχο σου κατα ενα μεγαλο ποσοστο, εαν οχι εξ' ολοκληρου.

Ευχαριστώ και πάλι για τις άμεσες απαντήσεις.Απ ότι είδα στο youtube ακούγεται καλά με πετάλια.Απλά δεν ήξερα αν τα ηχογραφεί και μεσω usb όταν προστεθούν όλα αυτά,πετάλια ή πεταλιέρα.Αν το έχει δοκιμάσει και κανένας άλλος στην πράξη ας πει αν το δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου