Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κλειδιών


moorepanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατ' αρχήν στη φωτογραφία φαίνεται να είναι στραβά τα σιδεράκια. (Τα λένε string trees' date=' στα ελληνικά αποφεύγουμε να τα λέμε χορδόδεντρα, σιδεράκια είναι καλύτερα πιστεύω :wink:)

[/quote']χαχαχα καλο!χορδοδεντρα!θα γελαω για αρκετη ωρα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

schaller1.jpg

Tι κάνουν αυτά τα thumbscrews ρε μάστορα???

 

Ωραία κιθαρίτσα πάντως!Έχει αλλάξει και καβαλλάρη βλέπω

 

 

Χορδόδεντρα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γαμώ τα κλειδιά επέλεξες

 

Εγώ έχω Sperzel και με βολεύουν απίστευτα

 

Αλλάζω χορδές σε λιγότερο από 10' και στρώνουν το πολύ μέσα σε 20'

 

Ούτε θηλιές, ούτε κόμποι ούτε τίποτα

 

Περνάς τη χορδή, την ασφαλίζεις και την κουρδίζεις με μισή στροφή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατήρηση παιδιά. Συμφωνω οτι τα locking εχουν κάποιες ευκολίες, αλλά είναι βαριά. Εχω την εντυπωση οτι κιθάρες με ελαφρύτερα σωματα γέρνουν, γίνονται neck heavy δηλαδή. Εχω βάλει sperzel σε μια Warmoth Tele me swamp ash σωμα και γέρνει πολύ. Για μενα ειναι εκνευριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι ποτέ δε με ικανοποίησαν τα sperzel που έχω στην Gibson SG, να φανταστείτε ότι χάνουν στο κούρδισμα ΠΟΛΛΕΣ φορές! Που να είχε και τρέμολο η κιθάρα. Επίσης το ratio 12:1 που έχουν τα sperzel μάλλον έχει ξεπεραστεί λιγάκι...Βλ. schaller αλλά και κυρίως planet waves, τα οποία έχω στη στρατ μου (με 2point tremolo) και πραγματικά είμαι πολύ ευχαριστημένος! ¶σε που έχω καταργήσει τον κόφτη, αφού κόβουν μόνα τους τη χορδή όσο το γυρίζεις...τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Και με 50¤? Σιγά μη δώσω τα διπλά για sperzel...(όχι ξανά τουλάχιστον...)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά, διαβάστε απ' την αρχή το thread. Το παιδί δεν πρόκειται να αλλάξει κλειδιά μάλλον. Αυτά που δείχνει πάντως είναι schaller όχι sperzel. Προσωπικά καμία κιθάρα μου δεν ξεκουρδίζεται. Έχω μία usa strat με με τέτοια κλειδιά και 2-point tremolo, μία με κοινά gotoh, μία με floyd rose (καλά αυτό είναι εύκολο....) και μία ακουστική με grover. Σπάνια φταίνε τα κλειδιά για τα ξεκουρδίσματα. Θα συμφωνήσω με το themis ότι το βάρος των κλειδιών πολλές φορές μπορεί να μην είναι αμελητέο για το "resonance" του μανικιού. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hilatron, σαφως τα διαφορετικα κλειδια εχουν και καποιες συνεισφορες στο τελικό τόνο, αλλα στη συγκεκριμένη μου κιθάρα το θέμα ειναι 'μηχανικό'. Αν για κάποιο λόγο,πχ αναμεσα σε τραγούδια, θες να κάνεις κάτι με το αριστερο χέρι και αφήσεις το μπράτσο η κιθάρα θα γλυστρήσει προς τα κάτω! :D Μια χοντρή υφασματινη ζωνη το περιορίζει το πρόβλημα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου