Προς το περιεχόμενο

Aγορα ηλεκτρικης κιθαρας


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα στις custom ότι τους πεις θα σου δώσουν. Brazilian maple πεις; Brazilian maple θα πάρεις. Τους Seumour duncan sh1 ζητήσεις; Αυτούς θα πάρεις. Λαιμό σε 25.5 και super jumbo frets πεις; Αυτά θα σου στείλουν. Και πάει λέγοντας.... Οπότε πρέπει να ξέρεις ακριβώς πως να φτιάξεις την κιθάρα σου, για να σου κάτσει καλά η κιθάρα. Και από ποιότητα υλικών οι warmoth δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από άλλες.

 

Σκέψου ότι πριν λίγο καιρό έλεγα να φτιάξω μια Lespaul type και τα ξύλα έφταναν και ξεπερνούσαν τα 1000e (εντάξει ήταν από τα σχετικώς ακριβά). ¶ρα μαζί με το hardware θα έφτανε χαλαρά τα 1500e. Και αν έβαζα και τα πιο ακριβά ξύλα.... άστο καλύτερα.... Και όλα αυτά πρωτογεννώς. Σκέψου να τα συναρμολογούσαν κιόλλας!!! :lol: :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator
Σε συγκριση με μια επωνυμη κιθαρα(ibanez' date='jackson, gibson klp klp klp), που θα ειμαι ποιοτικα με τα ιδια λεφτα? Δηλαδη αν ειναι να δωσω 1000-1200 ευρω για την custom, θα ειμαι καλυτερα οσων αφορα υλικα(τα παντα βαζω μεσα) αλλα και στο παιξιμο? Για παραδειγμα, μερικα μπρατσα μου φαινεται οτι αφηνουν το χερι να φευγει καλυτερα, το οποιο περα απο θεμα διαστασεων, πρεπει να ειναι και θεμα ποιοτητας και του ξυλου και της επικαληψης που εχει. Μηπως για παραδειγμα χρησιμοποιουν υλικα τα οποια ειναι "κατωτερης ποιοτητας"...[/quote']

 

Το θέμα με τις custom είναι ότι παίρνεις τα καλύτερα υλικά.

 

Το πως θα ακουστούν τελικά, αφορά τον συνδιασμό των υλικών που θα επιλέξεις και το δέσιμο τους.

 

Το πόσο ευκολόπαιχτη θα είναι, αφορά το σετάρισμα.

 

Αν νομίζεις ότι κατέχεις ή είσαι διατεθειμένος να διαβάσεις να ασχοληθείς και να ρισκάρεις, κάντο. Είναι ωραία εμπειρία.

 

Αν έχεις όμως αμφιβολίες, τότε μια φτηνή αλλά πολύ καλή επιλογή είναι οι Rockinger που στις συναρμολογούν κιόλας.

Βεβαια η επιλογή των υλικών είναι κάπως περιορισμένη (συγκριτικά με την Warmoth) αλλά τα κιτ τους είναι πολύ καλές κιθάρες.

 

Το Noiz είναι γεμάτο σχετικές αναφορές και μια μικρή έρευνα θα σε διαφώτιζε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Louminis' date=' δεν το λέει για σένα..... :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

 

Το κατάλαβα βρε :ρ

 

Δεν θέλω να βάλω πολλά λεφτά γατί όπως είχα πει μπορεί να βαρεθώ, ή να μη τα καταφέρνω, κ ο θεός ξέρει τι άλλο. Δε τη θέλω για επαγγελματισμό ούτε τίποτα άλλες εμφανίσεις, απλά για τη πάρτι μου, στο σπίτι με τη παρέα μου :)

 

ama thes pare to Fender Strat MIM mo 500e. :lol:

Satisfied Digitech RP500 User!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις ESP τι λετε? πχ αυτην: http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_vbk.htm

 

Αξιζει να ανεβω στην τιμη για αυτες:

http://www.thomann.de/gr/esp_eclipse_ii_qm_acsb.htm

http://www.thomann.de/gr/esp_eclipse_ii_qm_dbsb.htm

?

 

Σε συγκριση με les paul τι λενε?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς να ανεβάσεις την τιμή πάρε την esp και όχι την ltd.

Τώρα εκτός από το σχήμα ηχητικά δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με τον κλασσικό ήχο λεσπολ.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αν και δεν εχω αφησει ουτε την ιδεα της custom απο warmoth, ουτε την ιδεα της esp, για καποιο λογο παντα μου αρεσε αυτη:

 

 

http://www.thomann.de/gr/parker_p44_tr.htm

 

Περα λοιπον απο το σχημα, το οποιο ειναι προσωπικο γουστο, σαν κιθαρες εχει ιδεα κανεις τι λενε? Οι μαγνητες που φορανε πανω?(δεν ειναι τυχαιο οτι εχει piezo πανω). Και γενικα σε αυτα τα χρηματα σαν κιθαρες, σε σχεση με τις υπολοιπες που εχω πει(ibanez sz, ltd, ισως les paul), λενε τιποτα? (ειναι καπως γενικη ερωτηση....)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα μια parker και αρρωστησα.Ειχε πολυ δικο της ηχο,ωραια καθαρα,ηταν κατι το ιδιαιτερο.

Ομως αυτο το φαλλικο υπονουμενο στο σωμα της κιθαρας δεν τρωγεται με τιποτα!!!!

Βεβαιa νομιζω οτι στα non high end μοντελα παιζουν και singlecuts!

Πηγαινε στο νακα και ακου καμια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως το avatar σου δεν ειναι χιουμοριστικο και παιζεις κατι αναλογο με τους αρκουδομαμιαδες,αστην parker. Αυτο το δικο της στον ηχο της που περιεγραψα παραπανω δεν σου κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, οχι, αν και καφρος, αυτα που παιζω δεν ειναι καφριλες. Απλα δεν ξερω κατα ποσο θα αξιζει σε αυτα τα χρηματα, γιατι δεν με βλεπω να ανεβαινω στα 1600...

Οι μαγνητες που εχει πανω ειναι ικανοποιητικοι ή θελουν ξυλωμα που λεει ο λογος?

Γενικα ειναι κοντα στα στανταρ της ibanez οσων αφορα το παχος του μανικιου? Προφανως βεβαια για να αποφασισω πρεπει να παιξω.

Παντως οσων αφορα το σχημα της, το ξερω οτι ειμαι ανωμαλος και μου αρεσει.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου