Προς το περιεχόμενο

Aγορα ηλεκτρικης κιθαρας


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με το tremolo stop εννουσα κατι τετοιο :oops:

hrdwre_LRG03.jpg

 

αυτο που ελεγα με το ξυλο' date=' ειναι απο την δεξια πλευρα του block οπως φαινεται στην φωτογραφια να σφηνωσεις ενα ξυλο μεταξυ block και σωματος ωστε να αποτρεψεις το τρεμολο να κινειται προς τα πισω...[/quote']

 

Αυτή δεν είναι η κιθάρα του Vai ή με γελούν τα μάτια μου? :D :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι κατά 99% είναι του Vai , και τα 2 ελατήρια με τους ρεγουλατόρους στο κέντρο επιτρέπουν στον Mr Vai να ξεκουράζει το χέρι του,ακουμπώντας το ελαφρά, πάνω στο Floyd χωρίς να αλλάζει το pitch.

 

Πέρα από το ξύλο για να κλειδώσεις το τρέμολο μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό:

http://www.tremol-no.com/default.asp

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαρταρχην, ευχαριστω ολους για τις απαντησεις τους!

 

Γενικα παντως, δεν ειναι οτι εχω κολλημα με την ibanez, αλλα ειμαι στην φαση "αυτη ξερω, αυτη εμπιστευομαι".Ξερω οτι με την rg ειμαι σχετικα ικανοποιημενος με τα λεφτα που εδωσα και ισως να με ικανοποιησει και η sz4020 που ειδα παραπανω.

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερω που αλλου να κοιταξω, καθως δεν εχω ιδιαιτερη γνωση και εμπειρια πανω στο θεμα, οπως επισης φανταζομαι οτι εχουν φυγει απο το παιχνιδι καποιες πιο μεταλλαδικες κιθαρες οπως jackson, fernadez, esp κλπ κλπ.

 

Επισης προβλημα ειναι το εξης: Οι κιθαρες που ξερω να δω ειναι πανακριβες(prs, mayones klp klp), αρα που πρεπει να καταληξω?

 

Η Prs που εδωσε το λινκ ο liakos, ανεβαζει το επιπεδο η μενω στα ιδια πανω κατω με την rg μου?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα, μιας και οπως ειπες, ο ηχος που ζητας ειναι ενας γλυκο γκαζι, να μην αποριψεις με τη μια μαρκες οπως jackson esp κλπ, γιατι απλα δεν ειναι ολες μεταλοκιθαρες.

Μια prs παντως θα ηταν οτι καλυτερο γιαυτο που ψαχνεις, η σειρα SE που ειπαν τα παιδια νωριτερα ειναι πολυ καλη, και σιγουρα μακραν καλυτερη απο την RG σου!

 

Κοιτα επισης και καμια fat strat...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο ειναι οτι εχω "αξιοπίστη" κιθαρα και θελω να παω σε *καλη* και οπως ειχα πει πιο πριν, χωρις fl!Ευχαριστω για το ενδιαφερον!

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος αυτό τον καιρό επειδή την ψάχνω και εγώ για νέα κιθάρα, από Ibanez χαλβαδιάζω αυτή:

http://www.thomann.de/gb/ibanez_arx320_ms.htm

Το χρώμα ίσως να μην είναι στα γούστα σου...

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πήγαινα ή για μια καλύτερη Ibanez από τη δικιά σου ή για ένα SE της PRS, με προτίμηση μάλλον στο δεύτερο. Έχω ακούσει τα καλύτερα από πάρα πολύ κόσμο και ούτε έναν δεν άκουσα να πει ότι δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Και φυσικά υπάρχουν για όλα τα γούστα, stoptail, trem κλπ... :)

 

Ααααα, επίσης παίζουν και οι CE από PRS, που κανονικά βέβαια είναι γύρω στα 2000, αλλά αν δεν έχεις πρόβλημα να αγοράσεις από ebay, αμερική και να περιμένεις κανα τρίμηνο στο τελωνείο μπορεί να σου έρθει με τα λεφτά της Ibanez που έλεγες, δηλαδή γύρω στα 1300¤ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχοντας μια fender strat τα τελευταια 2 χρονια,και θελοντας κατι το διαφορετικο αλλα οχι metal,πηγα στην ibanez arx300. εδωσα 390ευρο,αν και μπορουσα να πας και πολυ παραπανω,εως και 750-800.η κιθαρα αυτη λογο της σταθερης γεφυρας με την πισω πλακα για να περνας της χορδες,εχει τρομεροοοοοο sustain,ειναι παρα πολυ ελαφρυα(γι αυτο δεν πηρα kapoia les paul epiphone) ο neck μαγνητης ειναι απλα απιστευτος,o bridge απλα καλος για μαμισιος,και γενικα ειναι οτι πρεπει για rock blues,akoma kai funk στη μεσαια θεση.η κιθαρα παιδια εχει απιστευτο σκασιμο!!!τρομερη ατακα για τα λεφτα της!το μονο κακο που εχει,λογο μαγνητων,ειναι οτι αν θες να παιξεις συγχορδιες απλα με strum,η γενικα να εχεις πιο ξεκαθαρο ηχο στα καθαρα (να ακουγονατι δλδ οι νοτες πιο ...αναλυτικα να το πω???) πηγαινε στη σειρα sz.ηταν η αμεσως επομενη επιλογη μου,και δεν πηρα την sz320 μονο και μονο επειδη εχς την φεντερ για τα καθαρα..(αν και βλεπω μεσα στο χρονο να παιρνω την καινουρια sz,oπου θα εχει πανω απο μαμα,seymour dunkun..).Δεν ξερω τι εχκανε η ibanez,παντως τα καινουρια της μοντελα,ειτε θες κατι κλασσικο σε ηχο ειτα κατι πιο συγχρωνο..απλα μαμανε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρισκεσαι Αθηνα, θα προτεινα να φτιαξεις τη δικη σου κιθαρα οπως εσυ τη θελεις απο Warmoth parts: http://www.warmoth.com/showcase/showcase.cfm

Yπαρχουν σοβαροι τεχνικοι που θα μπορουσαν να σε βοηθησουν να καταλαβεις τι ακριβως θελεις και αφου τα αγορασεις και τους τα πας να σου "δεσουν" την κιθαρα. Το βασικο θεμα ειναι ο λαιμος, να καταλαβεις ποσο χοντρο-λεπτο μπρατσο θες και τι ταστα/nut/scale length. Ειδικα αν πας με την κιθαρα σου σε εναν τεχνικο και του εξηγησεις τι σου αρεσει και τι οχι θα μπορεσεις στην επομενη να εχεις ολα αυτα που εσυ θεωρεις ιδανικα.

 

Αν αγορασεις ετοιμα κομματια απο το showcase (εχει γυρω στα 1000 κομματια) και δεν βαλεις εξωτικα/σπανια ξυλα μαζι με τελωνειο και hardware θα εισαι μεσα στo budget σου.

 

Αν η custom κιθαρα δεν σε εμπνεει προτεινω μια PRS CE* (90'ς αμερικανικη) με wide thin μπρατσο, δυο διπλους που σπλιταρουν και το τρεμολο με τα lock κλειδια της PRS. H δικια μου γνωμη ειναι να μεινεις μακρια απο μεταλοκιθαρες, αν και ακουω metal βρισκω τις περισσοτερες περιορισμενες ηχητικα ενω και εμφανισιακα τις θεωρω χαζες (παντα για τα δικα μου αυτια & ματια).

 

Οι Ibanez παντα ηταν κατι παραπανω απο μεταλοκιθαρες, λιγο πιο versatile οργανα απο μια Jackson ή ESP αλλα 1000 ευρω εγω δε θα εδεινα για μια Ibanez. Κορεατικη PRS δεν εχω παιξει αλλα το PRS designed που εχει στα ηλεκτρικα & hardware δε με εμπνεει... Mπορει να παιζουν βεβαια αλλα στα 700 ευρω δε τις θεωρω φθηνες. Η Fender American Deluxe http://www.fender.com/products/search.php?section=guitars&cat=stratocaster&subcat=americandeluxe ειναι μια καλη εναλακτικη λυση με αρκετους διαφορετικους & χρησιμους ηχους αλλα εκει εισαι στα ορια του budget σου μονο αν αγορασεις απο Γερμανια, που σημαινει οτι δε θα ακουσεις το οργανο που θα αγορασεις.

 

 

 

*Τη πουλαει φιλος, αν σε ενδιαφερει στειλε PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου