Προς το περιεχόμενο

Aγορα ηλεκτρικης κιθαρας


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν' date=' γεια σας, έίμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Τι ηλεκτρική κιθάρα να πάρω; Θα πάρω το Πάσχα και είπα να ψαχτώ λιγάκι πριν πάω να αγοράσω. Ξέρω την κλασική έως ένα αξιοπρεπή βαθμό (έως το πάσχ θα τη μάθω τέλεια). Από χρήματα μπορώ να δώσω έως 600 ευρώ. Θέλω μια φτηνή επειδή, αν το μετανιώσω ή δω ότι δε μπορώ να πάιξω ακόμα να μη κλέω τα λεφτά μου.

 

Υ.Γ. Το επισημαίνω είμαι εντελώς αρχάριος στην ηλεκτρική και εδώ που μένω, δεν υπάρχει κανένας να μου δείξει![/quote']

 

Welcome Louminis. :wink: :wink:

Αν πάρεις ηλεκτρική, πρέπει να πάρεις και ενισχυτή, και μετά πετάλια εφφε, καλώδια, κλπ. Το budget των 600Euro είναι για πακέτο κιθάρα- ενισχυτής?

 

Πάντως, να παίζεις κλασική και να μην μπορείς να παίξεις (καθόλου) ηλεκτρική μάλλον δεν γίνεται.

 

 

 

(Janick είσαι υπερβολικός. :wink: :wink: :wink: Δεν είναι σε 2 εβδομάδες το Πάσχα. :lol: :lol: Έχουμε καιρό.... :wink: :wink: :wink:

 

Louminis ασ'τον να λέει. Με 300-400 ώρες μελέτη την ημέρα μπορεί και να προλαβαίνεις.... :wink: :wink: :wink: )

 

Κάπου τόσο μελετάω κάθε μέρα :D

 

Ναι, 600-650 ευρώ για κιθάρα και για ενισχυτή. Δεν θέλω να χαλάσω για την πρώτη ηλεκτρική πάρα πολλά λεφτά, υπάρχει πιθανότητα να το μετανιώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ε με 600e και για τα 2 μαζί δεν θα βγάλεις και τα ασφαλέστερα συμπεράσματα για το αν θα σου αρέσει η ηλ. κιθάρα ή όχι. Πάντως μπορείς να τσιμπήσεις καμιά epiphon, jackson, ibanez με 300-400e και με τα υπόλοιπα να πάρεις έναν ενισχυτάκο. Ή μπορείς να πάρεις διάφορα πακέτα (κιθάρες και ενισχυτές) που βγαίνουν από διάφορες εταιρίες (ibanez, bc rich)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλε μου φιλε αν κ τελευταιος ας σου πω κ γω κατι..

Η κιθαριτσα που εχεις την κατεχω κ εγω κ γι αυτο θα σε συμβουλευα τα εξης..Επειδη ειχα τις ιδιες ακριβως ανησυχιες για τον ηχο της, το floyd εκανα αλλαγη μαγνητων κ περασα 2 emg 85 ωστε να φυγει εκεινο το εκνευριστικο τζιτζικι, περασα 10αρες χορδες, εριξα ενα τονο το κουρδισμα, αγορασα κ την boss gt8, επιτυγχανοντας περισσοτερο ογκο, καλυτερο sustain, κ πληθωρα ηχων.Ειμαι κ γω ερωτευμενος με το ψιλολιγνο λαιμο των ibnz.Οποτε ειμαι της αποψης να κρατησεις την κιθαρα κ να της ριξεις καποια λεφτα για να την ανανεωσεις.Επισης να σου θυμισω οτι το floyd καποια στιγμη θα σου χρειαστει.Εγω λοιπον αντι να δωσω 1000 γιουρια για νεα κιθαρα εδωσα 850 (300 οι μαγνητες, 400 η πεταλιερα κ 150 ενα ταυρακι απομιμηση) κ ειμαι διπλα ή τριδιπλα καλυτερα ευχαριστημενος.Δεν σημαινει οτι η κιθαρα σου ειναι αχρηστη...ή οτι με μια ακριβοτερη θα εχεις ηχο groovy κ τονους τονο.

Ελπιζω να σε βοηθησα ολιγον..

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Louminis' date=' δεν το λέει για σένα..... :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

 

Το κατάλαβα βρε :ρ

 

Δεν θέλω να βάλω πολλά λεφτά γατί όπως είχα πει μπορεί να βαρεθώ, ή να μη τα καταφέρνω, κ ο θεός ξέρει τι άλλο. Δε τη θέλω για επαγγελματισμό ούτε τίποτα άλλες εμφανίσεις, απλά για τη πάρτι μου, στο σπίτι με τη παρέα μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σας ενδιαφερει πουλαω την rockinger στρατ μου.για περισσοτερα στειλτε pm.

 

http://i76.photobucket.com/albums/j24/spimav_z/CUSTOMstrat1.jpg

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομενοι στον αρχικο σκοπο του θρεντ....

 

Κατι που σκεφτομαι ειναι αντι να παρω καποια μαρκα(Ibanez), να "σκασω" αυτα τα λεφτα για να συναρμολογησω κιθαρα απο το www.warmoth.com για παραδειγμα...

 

Τι λετε για αυτη τη σκεψη?

Ας πουμε υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν κατασκευαστικα προβληματα στην συνορμολογημενη κιθαρα?

Κερδιζω κατι σε σχεση με μια επωνυμη(δηλ, δεν πληρωνω μαρκα και αυτη η διαφορα υπαρχει σε ποιοτητα υλικων κλπ)?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν την κατέχεις την τέχνη κάντο. Με το κατασκευαστικά προβλήματα τι εννοείς; Ότι τους πεις θα έρθει. Αν κάποιο από αυτά είναι είναι σπασμένο πχ θα στο αλλάξουν.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν αν ηταν να κανω κατι τετοιο να κανουν την κυρια συναρμολογηση εκει και ειτε να αφηνα καποια ψιλα να τα κανω εγω, ειτε να ερθει τελειωμενη.

 

Εστω λοιπον, οτι την τελειωνουν εκει και παιρνω μια κιθαρα στα χερια μου, ετοιμη για παιξιμο...

Σε συγκριση με μια επωνυμη κιθαρα(ibanez,jackson, gibson klp klp klp), που θα ειμαι ποιοτικα με τα ιδια λεφτα? Δηλαδη αν ειναι να δωσω 1000-1200 ευρω για την custom, θα ειμαι καλυτερα οσων αφορα υλικα(τα παντα βαζω μεσα) αλλα και στο παιξιμο? Για παραδειγμα, μερικα μπρατσα μου φαινεται οτι αφηνουν το χερι να φευγει καλυτερα, το οποιο περα απο θεμα διαστασεων, πρεπει να ειναι και θεμα ποιοτητας και του ξυλου και της επικαληψης που εχει. Μηπως για παραδειγμα χρησιμοποιουν υλικα τα οποια ειναι "κατωτερης ποιοτητας"....(μπορει να φαινονται χαζες ερωτησεις, αλλα ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα custom). Και φυσικα οι οποιες προτασεις για υλικα ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτες...

 

(αυριο θα ποσταρω πως την φανταζομαι και τι θελω να κανω εν τελει με αυτην-μαγνητες, ξυλα κλπ- ωστε να μπορειτε να εχει και μια πιο στερεη βαση για τις προτασεις σας)

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου