Προς το περιεχόμενο

59 Les Paul DIY


HellFire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το επόμενο step είναι λίγο πιο tricky.

Κόψιμο binding σε archtop guitar...

Για να το πετύχω χρειαζομουν ένα εξάρτημα που θα μπορούσα να προσαρμόσω στο ρούτερ μου και να ακολουθεί τις καμπύλες τις κιθάρας ενώ το ρούτερ θα μπορούσε με κάποιο τρόπο να ανεβοκατεβαίνει ελεύθερο πάνω σε μια βάση.🤔

Σχεδιασα λοιπον το εξαρτημα και το εκανα 3D print, ενω παραλληλα εφτιαξα με ραγες σαν αυτες που χρησιμοποιουμε στα συρταρια εναν καθετο ¨δρομεα¨ για το ρουτερ.

87957827_626678458115539_7857735220282261504_n.jpg

88062302_247224009609198_366201882458193920_n.jpg

88098558_501331523876841_1239459658192650240_n.jpg

88100827_494482404773664_3256782234933264384_n.jpg

Εικόνα9.jpg

Εικόνα11.jpg

Επεξεργασμένο από HellFire
  • Like 1

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Νίκο ωραίο

έχω φτιάξει κι εγώ τέτοια κατασκευή αλλά όπως την έφτιαξα  την έβαλα στα αζήτητα γιατί ανακάλυψα εκ των υστέρων την τεχνική με το ρούτερ ανάποδα στον πάγκο

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενας λόγος για τον οποίο στην συγκεκριμένη κιθάρα δεν μπορεί να γίνει το binding channel με το ρούτερ ανάποδα στον πάγκο, όπως συζητήσαμε και με Νασο-Θανο  σε teleconference σήμερα με ασφάλεια και μακριά από τον κορονοϊό!!! 

Μένουμε σπίτι guys για να τα λέμε για αρκετό καιρό ακόμα!

 

 

IMG_20200320_194434.jpg

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί  ρε φίλε φαίνεται να υπάρχει θέμα εκεί 

αλλά αν σηκώσεις  το ρούτερ παραπάνω λύνεται το θέμα, θα το δοκιμάσω έτσι κι αλλιώς

 

Σήμερα το πρωί είχαμε τελεκονφερανς για τη νέα Les Paul που ξεκινάω 😀

μου έδωσαν τα παιδιά ιδέες για την κατασκευή μια και αποφάσισα να πάω λίγο by the book😎

Λεπτομέρειες σε νέο θρεντ, είπαμε μένουμε σπίτι !

  • Like 1

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μράβο και ευχαριστούμε για το θέμα!

Ψήνομαι και εγώ να φτιάξω μια les paul (έχω βρεί σωστά ξύλα κλπ) αλλά με έχει πάρει η δουλειά απο τα μούτρα και δεν προλαβαίνω ούτε να το σκεφτώ καν. Τουλάχστον βλέπουμε εσάς και τις κατασκευές σας και μας φεύγει η κάψα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mkm είπε

Μράβο και ευχαριστούμε για το θέμα!

Ψήνομαι και εγώ να φτιάξω μια les paul (έχω βρεί σωστά ξύλα κλπ) αλλά με έχει πάρει η δουλειά απο τα μούτρα και δεν προλαβαίνω ούτε να το σκεφτώ καν. Τουλάχστον βλέπουμε εσάς και τις κατασκευές σας και μας φεύγει η κάψα.

Αυτη η καψα δεν φευγει ποτε!😉

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησε να αντιγράφω τo jig του Θάνου για τα trapezoid inlays , με τo pin router μου.

Μέρα το jig αυτό θα το δώσω στο Νασο για την δικιά του Les Paul.

Θάνο τι θα κάναμε χωρίς εσένα!😂

 

IMG_20200327_193953.jpg

IMG_20200327_193831.jpg

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί, μερακλήδες πράμα και ωραίοι μαστόροι, επιμένετε σε βιομηχανικές μεθόδους κατασκευής, μεμονωμένων, κιθαρών

 

Για μένα, παρόλο που είναι η δουλειά μου, η επαφή με το υλικό μου και η συνεχής ανάπτυξη και εξέλιξη των δεξιοτήτων μου είναι αυτά από τα οποία αντλώ την όποια ικανοποίηση. Τι duplicator για necks και χαζά, πιάστε το παστράγγουλο και την Liogier και ευχαριστηθείτε το.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου