Προς το περιεχόμενο

Νέο κομμάτι electro-progressive


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ζήτημα πρωταρχικής σημασίας, η δομή. Πολλά μπορούν να ειπωθούν, όλα καταλήγουν στο εξής...βρες ένα κομμάτι που σου αρέσει. Περιέγραψε στον εαυτό σου τα μέρη του. Γράψε ένα ίδιο. Και μετά ξανακάντο. Και μετά ξανακάντο...

Στο συγκεκριμένο, θα κρατούσα το πολύ ωραίο κιθαριστικό θέμα, μέχρι περίπου το 2ο λεπτό. Το υπόλοιπο της κιθάρας, στο σημείο που είναι, πλατιάζει. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, pipityri said:

Ζήτημα πρωταρχικής σημασίας, η δομή. Πολλά μπορούν να ειπωθούν, όλα καταλήγουν στο εξής...βρες ένα κομμάτι που σου αρέσει. Περιέγραψε στον εαυτό σου τα μέρη του. Γράψε ένα ίδιο. Και μετά ξανακάντο. Και μετά ξανακάντο...

 

 

Άρα πρέπει να μελετήσω ένα κομμάτι που μου αρέσει, να διαχωρίσω στα μέρη του ώστε να έχει μια ξεκάθαρη δομή στο μυαλό μου, και μετά να φτιάξω κάτι ανάλογο, λαμβάνοντας υπόψη τη δομή του. Να το επαναλάβω και άλλες φορές με διαφορετικά κομμάτια. Και με τον τρόπο αυτόν θα "μάθω" τα περί δομής με έναν πιο άμεσο, γρήγορο και αποτελεσματικό τρόπο.

 

17 minutes ago, pipityri said:

Στο συγκεκριμένο, θα κρατούσα το πολύ ωραίο κιθαριστικό θέμα, μέχρι περίπου το 2ο λεπτό. Το υπόλοιπο της κιθάρας, στο σημείο που είναι, πλατιάζει. 

 

Μου έριξες ιδέα με αυτό που μου είπες. Όντως πλατιάζει η κιθάρα μετά το 2.08, διότι εκεί είναι που αλλάζω ακόρντα και συνεχίζω μέχρι να τελειώσω τον "κύκλο" που έχω δημιουργήσει. Άλλά δεν είναι απαραίτητο ολοκληρώσω το κύκλο, έστω όχι με την κιθάρα.

 

 

Πιο συγκεκριμένα, παίζω τρεις φορές ένα συγκεκριμένο κύκλο (Αm Em Am Em F C F C, Αm Em Am Em F C F E, G C G C F G G7 Am). Δεν χρειάζεται να μπω στο G C κλπ με την κιθάρα. Θα μπορούσα να μην μπω καθόλου, ώστε να μην πλατιάσω, ή να το μετατρέψω αυτό το 3ο μέρος του κύκλου σε ένα ξεκάθαρο ρεφραίν, όπου θα παίζω με πλήκτρα. Δηλαδή, στο 2.08 να στο ρεφραίν και να παίξω κάτι αντίστοιχο με το κυρίως θέμα των πλήκτρων, όπου θα το επαναλαμβάνω στο τέλος.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το πιάνω από κει που τ'άφησα, γιατί έπρεπε να βγω...

 

Το θέμα που παίζει η κιθάρα είναι πολύ ωραίο, μέχρι εκεί που είπα. Του λείπουν δύο πράγματα. Πρώτον, αφιέρωσε λίγο χρόνο να δεις πως θα το εκφράσεις κιθαριστικά-έχεις αξιόλογη blues/rock τεχνική και touch , αλλά για κάποιο λόγο δεν την χρησιμοποιείς ώστε να εκφράσεις το θέμα πειστικά-είναι ένας ,λόγος που δεν γίνεται αντιληπτό ως τέτοιο. Ο άλλος λόγος-και αυτό είναι το δεύτερο πράγμα που λείπει-είναι η επανάληψη. Πρέπει να το ξαναπάιξεις. Ίσως με λίγο πιο γκαζάτο ήχο, ίσως με άλλα εκφραστικά μέσα, ίσως σε άλλη οκτάβα, ίσως με διαφορετικό κτίσιμο στο rhythm section-ξέρω γω, το ταμπούρο σε στεφάνι την πρώτη φορά,  κανονικά μετά.Ή/και το μπάσο πιο active. Ή χωρίς πλήκτρα την πρώτη φορά, με πλήκτρα στη συνέχεια. κλπ κλπ.

Το σωστό/λάθος στη μουσική είναι θέμα context. Οι νοτούλες προς το τέλος-πέρα από το ότι χρειάζονται άλλη εναρμόνιση, είναι τελείως εκτός σε σχέση με το τι έχει προηγηθεί. Αν όντως θες να τις χρησιμοποιήσεις, μπορείς να δώσεις hints νωρίτερα. Ίσως στην εισαγωγή? Δηλαδή, αν στην εισαγωγή κάποια στιγμή έκαναν μια διακριτική εμφάνιση τα ακόρντα με τα οποία θα έχεις εναρμονίσει τις χρωματικές-χωρίς το θέμα-πόσο ωραίο θα΄ταν, ε? Λέω γω τώρα...:)

 

Η μίμηση είναι μια μακρά,τιμημένη παράδοση. Είτε θες να γράψεις blues είτε θες να γράψεις σονάτες.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια απο αυτα που μου ειπατε τα διορθωσα (πιο πλούσια στρινγκς στην εισαγωγή, "παράξενες" νότες κ.α). Καποια αλλα θα τα εφαρμοσω στο επομενο κομματι.

 

Έβαλα και άλλο ένα δυνατό gilmourικό σολάκι στο τέλος....

 

 

electroprogressive2.mp3

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατη μελωδια,οντως θυμιζουν τα πληκτρα Procol Harum,γενικα ωραιες κιθαρες,μου αρεσε και το σολο που προσετεθη στο τελος.

Για τα γουστα μου παντα θα ηθελε καποια σκαμπανεβασματα που να το κανουν ακομα πιο ενδιαφερον.

Να μην ειναι δηλ.τοσο ισιο σε δυναμικες.

Καθε προσπαθεια σου παντως ειναι περισσοτερο ενδιαφερουσα απο την προηγουμενη κι αυτο μονο μονο καλο ειναι.

Και ηχητικα μου ακουγεται πολυ καλο.

Μπραβο ρε φιλε.

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/2/2020 στις 2:09 ΠΜ, gkourmoul1 είπε

Απο τα πρωτα κομματια που ανεβαζα, μου ελεγε ο gvour (και αλλοι μαζι του) να μην παιζω απλα σολο, αλλα να εχω ενα επαναλαμβανομενο θεμα που θα διδει ταυτοτητα στο κομματι. 

Απο το να αραδιαζω απλα νοτες, εχω προσπαθησει να παιζω καποια (χαρακτηριστικη και επαναλαμβανομενη) μελωδια στα σολο μου.  Αλλα καταληγω να βγαζω ενα backing track οπου απλα σολαρω πανω παιζοντας μελωδικα. Αυτο δεν ειναι το αποτελεσμα που θελω.

Γιατί δεν δοκιμάζεις να βγάλεις πρώτα ένα χαρακτηριστικό μουσικό θέμα που να επαναλαμβάνεται - όσο και όπου χρειάζεται - και μετά να το εναρμονίσεις, χτίζοντας πάνω σε αυτό το κομμάτι.

Όπως είπε και ο συνάδελφος pipityri, η διαμόρφωση της δομής είναι πολύ σημαντική - και συχνά, pain in the ass θα πρόσθετα - και θέλει χρόνο,  τριβή και πολλά ακούσματα μέχρι να αρχίσεις να 'κατέχεις' τη διαδικασία αρκετά ώστε να πηγαίνεις τις συνθέσεις σου εκεί που θέλεις και όχι εκεί που σε πάνε. 

  • Ευχαριστώ 1

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω Χαρη και Γιωργη!

 

Το επομενο κομματι θα βασιστει σε καποια χσρακτηριστικη μελωδια. Ολες σας οι συμβουλες και παρατηρησεις ειναι οδηγος για μενα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου