Προς το περιεχόμενο

Help!!!!ακουω συνεχεια τσικ με cubase...


backys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει και ο τιτλος.

 

 

Δουλευω με cubase sx3 και πριν ενα μηνα αρχισε να κανει αυτους τους περιεργους ηχους.

 

 

Τοσο στο playback οσο και στην ηχογραφηση(μαλλον περισσοτερους τοτε...)

 

 

Δεν εχουν γραφτει μαζι με το Audio γιατι ακουγονται καθε φορα σε διαφορετικα σημεια.Σαν να ζοριζεται κατι...

 

 

 

Ακομα το κανει και σε κομματια που ειχα φτιαξει πριν μηνες και ολα ακουγονταν καλα.

 

 

 

Στο μονιτορ ''cpu performance'' ποτε δεν υπερβαινω το 20% ακομα κα με πανω απο 15-20 καναλια audio + midi αλλα ξαφνικα κανει ενα peak και παει στα 50+% και επιστρεφει :(

 

 

 

Οταν δε χρησημοποιω cubase +reason και αλλαζω παραθυρα την ωρα που παιζει ειναι ακομα πιο εντονο.

 

 

 

Να φταιει η ζεστη?

Να φταιει που δεν εχω παει διακοπες ακομα?

Βοηθηστε συναδελφοι να γλιτωσουμε το format(λεω εγω τωρα.....) :cry:

 

 

Ααα το pc ειναι pendium 4 στα 3.2 και 1 giga Ram και καρτα ηχου m-audio 24/96 αν αυτο σας βοηθαει...

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλαξες καμιά ρύθμιση στο asio panel της κάρτας σου; Και καλά αν προσπάθησες να ρίξεις το Buffer για να μειώσεις την καθυστέρηση, σπάζοντας έτσι τον ήχο;

 

Αυτό με το ξαφνικό peak δεν είναι τίποτα. Απλά σε αυτό το σημείο χρειάζεται περισσότερη cpu ( ενεργοποίηση εφε πχ; )

 

έχεις άλλα προγράμματα ανοιχτά; Αν ναι να τα κλείνεις. Μην σου πω να φτιάξεις και 1 καινούριο λογαριασμό που να τρέχει τα απολύτως βασικά, ώστε να τρέχεις μόνο τις audio εφαρμογές.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλαξες καμιά ρύθμιση στο asio panel της κάρτας σου; Και καλά αν προσπάθησες να ρίξεις το Buffer για να μειώσεις την καθυστέρηση' date=' σπάζοντας έτσι τον ήχο;

 

Αυτό με το ξαφνικό peak δεν είναι τίποτα. Απλά σε αυτό το σημείο χρειάζεται περισσότερη cpu ( ενεργοποίηση εφε πχ; )

 

έχεις άλλα προγράμματα ανοιχτά; Αν ναι να τα κλείνεις. Μην σου πω να φτιάξεις και 1 καινούριο λογαριασμό που να τρέχει τα απολύτως βασικά, ώστε να τρέχεις μόνο τις audio εφαρμογές.[/quote']

 

thanks θα το κοιταξω αυτο με το αsιο γιατι το αλλαξα προσφατα επειδη ξαναεβαλα το cubase(ειχα χασει τον audio μετρονομο)...

 

Aυτο με το δευτερο λογαριασμο δεν ειναι και ασχημη ιδεα!!!!!!!!!!!!!! :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω οι διάφοροι περίεργοι ήχοι και ειδικά τα τσικ σημαίνει ότι κλάνει ο convertorας. Δηλαδή δεν προλαβαίνει να μεταφράσει. Θέμα ταχύτητας. Οπότε ή άλλαξε ρυθμίσεις στον driver ή ..... καλά κάνε το πρώτο και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω οι διάφοροι περίεργοι ήχοι και ειδικά τα τσικ σημαίνει ότι κλάνει ο convertorας. Δηλαδή δεν προλαβαίνει να μεταφράσει. Θέμα ταχύτητας. Οπότε ή άλλαξε ρυθμίσεις στον driver ή ..... καλά κάνε το πρώτο και βλέπουμε.

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο convertορας;;;;;;;;; 8O 8O 8O

O converter βρίσκεται στην κάρτα ήχου, έχει συγκεκριμένο clock rate και πάντα προλαβαίνει να "μεταφράσει" γιατί πάντα έχει στην είσοδό του συγκεκριμένο αριθμό samples ανα δευτερόλεπτο (44100, 48000, 96000 κλπ)

Η μοναδική περίπτωσει που θα μας δώσει "τσικ" ο converter είναι όταν έτσι του λέμε να κάνει στέλνοντας από το software clipαρισμένο σήμα... πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωση του φίλου μας, αφού δεν το κάνει σε standard σημεία.

 

+ ο converter δεν έχει καμία σχέση με τους drivers.

+ ο converter δεν έχει να κάνει με ταχύτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νεοτερα....

 

Αλλαξα τις ρυθμισεις στα samples (απο 360κατι σε 512)

 

Βελτιωθηκε αλλα οταν το ζοριζω (fx+inserts+vsti)αρχιζει παλι με λιγοτερη ομως συχνοτητα εμφανισεις...

 

Κατεβασα και καινουργιους drivers αλλα εχω κοσμο τωρα σπιτι και δεν τους δοκιμασα ... :evil: Αυριο...

 

Ασχετο...

Παιζει να φταιει η καρτα γραφικων?(ati radeon 9200) :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που άλλαξες υποθέτω ότι είναι το buffer size. Αφού βελτιώθηκε 2 πράγματα μπορεί να συμβαίνουν:

 

1) Είχες μικρύνει κατα λάθος το buffer size απο "κάτι" σε 512.

2) Εγκατέστησες προγράμματα "επεξεργαστοβόρα" ή τέλος πάντων έπεσαν με κάποιο τρόπο (πχ fragmentation) οι επιδόσεις του υπολογιστή και τώρα με τη συγκεκριμένη ρύθμιση latency τα φτύνει.

 

Λύσεις:

 

1) Ανέβασε το buffer size κι άλλο (1024 samples).

2) "Ελάφρυνε" τον υπολογιστή σου.

 

edit: η κάρτα γραφικών δεν παίζει ρόλο. (πάρα πολύ σπάνια περίπτωση και τραβηγμένο σενάριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' όσο ξέρω οι διάφοροι περίεργοι ήχοι και ειδικά τα τσικ σημαίνει ότι κλάνει ο convertorας. Δηλαδή δεν προλαβαίνει να μεταφράσει. Θέμα ταχύτητας. Οπότε ή άλλαξε ρυθμίσεις στον driver ή ..... καλά κάνε το πρώτο και βλέπουμε.

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ο convertορας;;;;;;;;; 8O 8O 8O

O converter βρίσκεται στην κάρτα ήχου' date=' έχει συγκεκριμένο clock rate και πάντα προλαβαίνει να "μεταφράσει" γιατί πάντα έχει στην είσοδό του συγκεκριμένο αριθμό samples ανα δευτερόλεπτο (44100, 48000, 96000 κλπ)

Η μοναδική περίπτωσει που θα μας δώσει "τσικ" ο converter είναι όταν έτσι του λέμε να κάνει στέλνοντας από το software clipαρισμένο σήμα... πράγμα που δεν ισχύει στην περίπτωση του φίλου μας, αφού δεν το κάνει σε standard σημεία.

 

+ ο converter δεν έχει καμία σχέση με τους drivers.

+ ο converter δεν έχει να κάνει με ταχύτητες.[/quote']

 

Όταν λες δεν έχει καμία σχέση με τους drivers τι εννοείς; Οι drivers οδηγούν την κάρτα ήχου η οποία όπως μόνος σου είπες περιλαμβάνει τον converter. Κατά τη γνώμη αν οι converters δεν έχουν σχέση με την ταχύτητα μου εξηγείς πως αξιολογείς έναν converter; Γιατί εγώ ξέρω ότι η ταχύτητα παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο στην ποιότητα. Αν ξέρεις κάτι περισσότερο πολύ θα ήθελα να το μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες δεν έχει καμία σχέση με τους drivers τι εννοείς; Οι drivers οδηγούν την κάρτα ήχου η οποία όπως μόνος σου είπες περιλαμβάνει τον converter. Κατά τη γνώμη αν οι converters δεν έχουν σχέση με την ταχύτητα μου εξηγείς πως αξιολογείς έναν converter; Γιατί εγώ ξέρω ότι η ταχύτητα παίζει πολύ σπουδαίο ρόλο στην ποιότητα. Αν ξέρεις κάτι περισσότερο πολύ θα ήθελα να το μάθω.

 

Πολύ ευχαρίστως: :wink:

 

Ο converter μετατρέπει τον αναλογικό ήχο (την τάση δηλαδή - ρεύμα) σε ψηφιακό (σε 0 και 1) και το αντίστροφο. Είναι κάτι το ΕΝΤΕΛΩΣ hardwarικό και αυτόνομο και δεν οδηγείται από κάποιο λογισμικό (drivers). Πρόγραμμα χρειάζονται οι επεξεργαστές οποιουδήποτε τύπου. Φαντάσου, και το λαμπάκι του υπολογιστή είναι πάνω στον υπολογιστή, αλλά δεν έχει drivers. Απλά λειτουργεί. Ο κονβέρτορας λοιπόν παίρνει το ρεύμα και κάνει δειγματοληψία, παίρνει δηλαδή δείγματα της κυματομορφής 44100 φορές το δευτερόλεπτο (στην περίπτωση του 44,1 kHz) και περιγράφει το κάθε δείγμα με 16 bit (ψηφία 0 και 1) - στην περίπτωση του 16 bit. Αν παίρνει πιο γρήγορα δείγματα τότε θα υποστηρίζει μεγαλύτερες συχνότητες δειγματοληψίας (48, 96, 192 kHz), που υποπίπτει σε άλλη κατηγορία. Δεν τίθεται δηλαδή θέμα ταχύτητας κονβέρτορα. Είναι standard τιμές. Ο καλός converter χαρακτηρίζεται από το πόσο πιστά θα κάνει αυτή τη δειγματοληψία και κατά πόσο θα αντιπροσωπεύει η ψηφιακή πληροφορία που καταγράφει το αρχικό μας ηλεκτρικό σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου