Προς το περιεχόμενο

Mastering θέματα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MGs είπε

.Όπου δηλαδή τα plugins τα κάνουν μπουρδέλο.

 

Ok.....

 

Εσύ κΣερεις....

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω,συζήτηση κάνουμε να δούμε αν βρούμε κοινές γραμμές και γενικά την προσωπική μου γνώμη λέω,όπως εσείς την δική σας,που διαμόρφωσα γιατί πραγματικά δεν επέμενα σε τίποτα και μακάρι να κάνω λάθος να την αλλάξω αμέσως.Ούτε εγώ θέλω να ξοδεύω χρήματα να αγοράζω μηχανήματα 30 χρόνων,αντί να περιμένω το half price ενός plugin που κάνει την ίδια δουλειά.Εσείς με βγάλατε σηκωτό από το μπαρ και δεν πρόλαβα να πάρω ούτε το καπέλο μου.Εχω αγοράσει αρκετά plugins και το έκανα ενώ είχα ακούσει και αναλογικά μηχανήματα,χωρίς να ξέρω τι ακριβώς κάνουν όπως σωστά είπε ο κύριος Yameth πριν,αλλά αυτοί που τα πείραζαν σίγουρα ήξεραν τι έκαναν με αυτά και εγώ ξέρω τι άκουγα.Πρώτοι στα πανηγύρια ήταν όπως ειρωνεύτηκε ο αγαπητός και οι νοικοκυρές σιγοτραγουδούσαν τα τραγούδια ενώ έπλεναν τα ρούχα στο ποτάμι.Οταν εγώ,με ελάχιστες τεχνικές γνώσεις προσπάθησα να μπω σε αυτήν την ιστορία,εκτός του να γράφω ένα track, να φτιάχνω και τον ήχο του,άρχισα λόγο κόστους να ακούω καλοπροαίρετα plugins.Hμουν πολύ ευτυχισμένος με αυτό,στο promotion ήταν όλα καταπληκτικά!Αγόραζα,δοκίμαζα και το αποτέλεσμα που περίμενα απλά δεν έβγαινε.Εγώ λέω θα φταίω θα το βρω κάποια στιγμή.Η στιγμή αυτή σε κάποιες διεργασίες δεν ήρθε ποτέ.Και δεν μιλάω για recording,όπου το shit in,shit out ισχύει και θα οφείλετε 100% σε εμένα.Ενα kick drum από επαγγελματικά δείγματα η αναλογικό drum machine παίρνω σαν σημείο αναφοράς π.χ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, MGs είπε

που διαμόρφωσα γιατί πραγματικά δεν επέμενα σε τίποτα και μακάρι να κάνω λάθος να την αλλάξω αμέσως.

 

Ok ξεκίνα την αλλαγή 🙂

 

https://www.soundonsound.com/people/secrets-mix-engineers-declan-gaffney

 

https://www.rightchordmusic.co.uk/rcm-interview-pete-maher-u2s-mastering-engineer/

 

ΟΛΟΙ οι κορυφαίοι mixing και mastering engineers χρησιμοποιούν plug ins ,είτε αποκλειστικά, είτε σε συνδυασμό με hardware...όσο η τεχνολογία προχωρά η αποκλειστική χρήση plug ins και η in the box μίξη γίνεται όλο και περισσότερο κανόνας

 

το να λες ότι τα plug ins "τα κάνουν μπουρδέλο" απλά σημαίνει ότι ΕΣΥ όταν χρησιμοποιείς plug ins τα κάνεις μπουρδέλο 🙂

 

Προσωπικά αν και έχω κατά κόρον χρησιμοποιήσει hardware στο παρελθόν δεν έχω κανένα πρόβλημα να πετύχω αυτό που θέλω με plug ins και δεν έχω ανακαλύψει βέβαια τον τροχό μια και αυτό κάνουν  όλοι όσοι ασχολούνται με το ... άθλημα σε όλο τον κόσμο 🙂

 

Σου συστήνω να δουλέψεις την τεχνική και , φυσικά,τα αυτιά σου.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, MGs είπε

Όπου δηλαδή τα plugins τα κάνουν μπουρδέλο.

 

 

Επανερχομαι ανεβαζοντας 2 mixes απο ενα project που μιξαρω αυτον τον καιρο.

 

Ειναι μονο bass & drums και ανεβαζω το dry recording χωρις καμμια επεμβαση comp,eq,reverb etc. και το "mixed version" με την βασικη επεξεργασια που εχω κανει (ενταξει σιγουρα αν δεν ακους και τα υπολοιπα οργανα δεν καταλαβαινεις πως καθεται στη μιξη αλλα πες ρε παιδι μου οτι ηταν drum & bass δισκος...)

 

ΠΟΥ ακριβως τα εχουν κανει... μπουρδελο τα plug ins?

 

Θα εκτιμουσα μια απαντηση σου.

drums dry.mp3
drums mixed.mp3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός.Το hybrid το αναφέρω και εγώ στο πρώτο μου post.Ξέρεις γιατί αυτοί οι άνθρωποι είναι κορυφαίοι?Γιατί ανήκουν σε ένα κλειστό στην πραγματικότητα επάγγελμα και λέγοντας αρκετές αλήθειες παραλείπουν κάποιες "λεπτομέρειες" που κάνουν τεράστιες διαφορές.Ακουσα τα δείγματα σου και πες μου σε παρακαλώ,αν έχεις τον θεό σου,έχεις ακούσει αυτό το μπάσο και αυτήν την μπότα(που έχω παρατηρήσει και σε άλλες σου παράγωγες να είναι αρκετά ψηλά),σε κομμάτια του είδους που αγαπάς?Με το που πάτησα το 2 δείγμα και φορούσα ακουστικά,μίκρυνε το κρανίο μου 2 πόντους και όταν την έβγαλα στα monitor την κατέγραψε σεισμογράφος.Αυτά έκανες και με το hardware?Βάλε ένα σημείο μόνο ντραμς και μπάσο από μια επαγγελματική παραγωγή που σου αρέσει και σύγκρινε την με το δικό σου.Βάλε και ένα eq και κοίτα το στο AB test.Τι να πω,αν δεν βλέπεις και ακούς διαφορές,πάω πάσο και ναι,έχεις δίκιο.Δεν φταίει κανένα plugin εδώ.Το ότι δεν ασχολήθηκες με το τένις φταίει και ότι δεν πήρα και εγώ ένα Nintendo να πάει στο διάολο για μουσική,να μην ταλαιπωρούμαστε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, MGs είπε

Μάλλον δεν γίνομαι κατανοητός.Το hybrid το αναφέρω και εγώ στο πρώτο μου post.Ξέρεις γιατί αυτοί οι άνθρωποι είναι κορυφαίοι?Γιατί ανήκουν σε ένα κλειστό στην πραγματικότητα επάγγελμα και λέγοντας αρκετές αλήθειες παραλείπουν κάποιες "λεπτομέρειες" που κάνουν τεράστιες διαφορές.Ακουσα τα δείγματα σου και πες μου σε παρακαλώ,αν έχεις τον θεό σου,έχεις ακούσει αυτό το μπάσο και αυτήν την μπότα(που έχω παρατηρήσει και σε άλλες σου παράγωγες να είναι αρκετά ψηλά),σε κομμάτια του είδους που αγαπάς?Με το που πάτησα το 2 δείγμα και φορούσα ακουστικά,μίκρυνε το κρανίο μου 2 πόντους και όταν την έβγαλα στα monitor την κατέγραψε σεισμογράφος.Αυτά έκανες και με το hardware?Βάλε ένα σημείο μόνο ντραμς και μπάσο από μια επαγγελματική παραγωγή που σου αρέσει και σύγκρινε την με το δικό σου.Βάλε και ένα eq και κοίτα το στο AB test.Τι να πω,αν δεν βλέπεις και ακούς διαφορές,πάω πάσο και ναι,έχεις δίκιο.Δεν φταίει κανένα plugin εδώ.Το ότι δεν ασχολήθηκες με το τένις φταίει και ότι δεν πήρα και εγώ ένα Nintendo να πάει στο διάολο για μουσική,να μην ταλαιπωρούμαστε κιόλας.

 

Οκ εσύ ξέρεις...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ότι και να χρησιμοποιήσω μπουρδέλο τα κάνω.

 Κρίμα και είμαι μεγάλο ταλέντο.

 Άμα μίξαρα όπως έπαιζα-συνέθετα τώρα θα σας αγόραζα όλους και θα έβγαζα και ΥΠΕΡΑΞΙΑ από την πώλησή σας.

 χααχαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ, και συμπαθάτε με, ως original poster θα ήθελα να ξεσκαλώσω το θέμα από την αντιπαράθεση που δεν ήταν μέσα στο αρχικό πνεύμα του νήματος και θα θέσω το βασικό μου πρόβλημα.

 

Εχω ήδη στη συλλογή μου υλικο για 2 ή 3 δίσκους, ή τουλάχιστον 1 συν 1 διπλό και το πρόβλημά μου είναι ότι τα κομμάτια αυτά τα ηχογράφησα, μαθαίνοντας και φτάνοντάς τα εδώ που έφτασαν, με ικανοποιούν από το αποτέλεσμα, αλλά υποφέρουν στο εξής: δεν έχουν ομοιογένεια (όχι συνθετικά ή εκτελεστικά) αλλά καθαρά ηχητικά. Και αυτό που θα ήθελα θα είναι να μπορούν να φαίνονται ότι προέρχονται από μια γενική οντότητα σε όλους τους τομείς.

Υπάρχει λύση?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου