Προς το περιεχόμενο

Έλληνες μουσικοί


gerasimos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

feather,

 

δεν λέμε κάτι διαφορετικό μέχρις ένα σημείο, καθώς εγώ δεν έχω διαβάσει καμία κριτική συναυλίας από ελληνικά συγκροτήματα στο Noiz (πλυν μίας αρκετά παλιά) και δεν έχω διαβάσει καμία δισκοκριτική ελληνικού γκρουπ στο Noiz και σκοπός ήταν, αν θες, να υπάρξει μία οργάνωση, ώστε κάποιοι να γίνουν γνωστοί. Όπως είπα και στο πρώτο ποστ, θα μου αρκούσε και μία κριτική συναυλίας, όπως λες και εσύ, κάτι τέλος πάντων: "πήγα εκεί, είδα αυτούς, ο τάδε έπαιζε έτσι, μ'άρεσε το γιουβέτσι". Αντίθετα, έχω δει εκτεταμμένες κουβέντες για τον καλύτερο DJ, το καλύτερο κιθαρίστα κλπ κλπ πάντα ξένους, να μην τα ξαναλέω.

 

Επιπλέον, η τακτική στο Noiz όπως την έχω συνηθίσει είναι να δίνεται όσο είναι δυνατόν κάποια διευκρινιστική απάντηση. Ποτέ η απάντηση δεν είναι "για το πρόβλημα σου, υπάρχουν πολλές λύσεις. Ψάξε να τις βρεις στο Α, Β, Γ site". Συνεπώς, ωραία τα δελτία τύπου στο Avopolis, αλλά πολύς κόσμος δεν θα πήγαινε σε μία συναυλία αγνώστων με βάση το δελτίο τύπου. Ας τους κάνουμε γνωστούς, ή εν πάσει περιπτώσει, αν είναι γνωστοί σε κάποιους, σε άλλους δεν είναι.

 

Τόσες φορές στο παρελθόν έχουμε μιλήσει στο chat με διάφορους και ρωτάω: "κανένα καλό live παίζει;" και η απάντηση είναι "μπα, νέκρα". Γιατί νέκρα; αφού κάθε εβδομάδα γίνονται ένα σωρό συναυλίες. ¶ρα, ή δεν ξέρουμε τι γίνεται, ή το "νέκρα" αναφέρεται στο ότι δεν υπάρχει κάτι αξιόλογο...επειδή όμως πιστεύω ότι υπάρχει, γι' αυτό και ξεκίνησα αυτή τη κουβέντα.

 

Και επειδή διάβασα την απάντηση του Haris κατόπιν εορτής, το ξέρω ότι τα συγκροτήματα έχουν βρει άλλους τρόπους να προβάλλονται, λιγότερο διαδεδομένους, οπότε ας τους επεκτείνουμε. Καλό θα είναι.

 

Φιλικά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οπότε η απάντηση στο ερώτημα μου είναι: παιδιά, δεν θα πούμε τι πιστεύουμε ότι είναι αξιόλογο, πάρτε σβάρνα τις συναυλίες να το βρείτε μόνοι σας;

 

Ναι, μακάρι να υπήρχε αυτή η δυνατότητα και ο χρόνος να τα απολαύσουμε όλα. Επίσης, εγώ όταν βλέπω ένα live, έναν παίκτη, σχηματίζω μία Α γνώμη, γιατί το είδα από τη δική μου ματιά/εμπειρία. Θα ήθελα να ακούσω μία άλλη γνώμη από τη σκοπιά κάποιου με διαφορετικό προφίλ. Μπορεί να με βοηθήσει να αξιολογήσω διαφορετικά τις καταστάσεις και να εκτιμήσω λίγο περισσότερο αυτό που ακούω. Π.χ. παλιά, πάντα πρόσεχα τους κιθαρίστες μέχρι που ένας μου είπε "κοίτα πως κοντράρει ο τύπος στο μπάσσο την μπότα". Απέκτησα άλλη οπτική πλέον. Με λίγα λόγια, θέλω να ακούω γνώμες άλλων. (...ξέφυγα λίγο).

 

'Ισως και να μιλάς από θέση ισχύος, καθώς λόγω της ιδιότητας σου ως ηχολήπτης μπορεί να έρχεσαι τακτικότατα σε επαφή με σχήματα και να έχεις σχηματίσει εντύπωση. Δεν ισχύει για όλους όμως αυτό. Δεν είναι όλοι επαγγελματίες του χώρου. Και δεν είναι και πρακτική η παραπάνω απάντηση για κάποιους που μένουν αλλού, που δεν έχουν χρόνο να πηγαίνουν μία συναυλία κάθε εβδομάδα αλλά θα ήθελαν να είχαν ένα δισκάκι που να αξίζει και χίλιους άλλους δυό λόγους.

 

Προσωπικά, αν και το δέχομαι σαν θέση, δεν με καλύπτει σαν απάντηση. Γιατί το "νέκρα" δεν απαντήθηκε ακόμα. Πάντως, ξεκολλήσαμε από τις λίστες και αυτό είναι καλό.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το πρώτο post...

Γι'αυτό και ξεκινάω αυτό το θέμα' date=' θέλοντας να γνωρίσω μέσα από τη ματιά του καθενός σας, αξιόλογους έλληνες μουσικούς, πέρα από τραγουδιστές.

[/quote']

4 σελίδες αργότερα...

φίλε γεράσιμε' date='

εγώ δεν είπα ποτέ να μην μάθουμε τους έλληνες μουσικούς. ίσα ίσα. άλλωστε η ίδια η ύπαρξη του Noiz εξαρτάται άμεσα από αυτούς: τα μέλη του είναι έλληνες μουσικοί...

.........

-το διαδύκτυο είναι γεμάτο ιστοσελίδες, κάποιες από τις οποίες σε καθημερινή βάση επενδύουν στην πληροφόρηση για το τι γίνεται μουσικά στην ελλάδα και τον κόσμο. αναρτώνται δελτία τύπου για συναυλίες. ανακοινώνονται κυκλοφορίες, συνεργασίες, παραγωγές. δίνονται συνεντεύξεις...

[/quote']

Μία μικρή παρατήρηση...

Υπάρχει αυτό που οι μουσικοί λέμε, "μουσικός των μουσικών".

Και αν δεν παίζει κάποιος... δεν μπορεί να κατανοήσει τον όρο.

Μόνο ένας συντεχνίτης μπορεί να εκτιμήσει γιατί αναγνωρίζει αξίες που δεν αφορούν το κοινό αυτί.

Δεν έχουμε τις ίδιες αναζητήσεις με το "θεατρόφιλο" κοινό.

Εγώ πχ μπορεί να προτείνω κάποιο μουσικό που ξεχωρίζει για την αίσθηση της δυναμικής στα σόλο του.

Ποιός από αυτούς που ανέφερες πιό πάνω μπορεί να το δεί μέσα από αυτό το πρίσμα?..

Τα πολύ καλά αυτά site, απευθύνονται στο record buying κοινό, όχι σε μουσικούς.

Αλλοίμονο αν δεν είναι αρμόδιο το Noiz να διακρίνει και να προτείνει μουσικαράδες / instrumentalists.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ένσταση λοιπόν του feather έχει να κάνει με την αναφορά ονομάτων κάτω από ένα thread με τον τίτλο "Έλληνες μουσικοί" γιατί θα φέρει σε αμηχανία τους υπόλοιπους. Ως καλύτερη ιδέα προτείνεται να δημιουργείται ένα ξεχωριστό thread για κάθε τι που θέλουμε να αναφέρουμε. Εγώ δεν έχω καμία αντίρρηση και δεν τέθηκε εξ΄αρχής σαν προϋπόθεση κάτι τέτοιο.

 

Η ουσία είναι να αρχίσουν να προβάλλονται μουσικοί, το τεχνικό μέρος δεν με ενδιαφέρει. ¶ρα, ουσιαστικά συμφωνούμε, και ας περάσαμε από χίλια κύματα. Το ξεπερνάμε λοιπόν αυτό και πάμε στο παρασύνθημα :)

 

Ίσως και ο yameth θα μπορούσε να βοηθήσει σε αυτό, δημιουργώντας έναν αντίστοιχο χώρο στο forum.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ προτείνω να ξεκινήσουν αρχεραισίες για την εκλογή επιτροπής που θα οριοθετήσει το θεσμικό πλαίσιο γιά την προκύρηξη εκλογής μίας συντονιστικής επιτροπής που θα επιβλέψει την διαδικασία επίδειξης μουσικών, τηρουμένων των περιστάσεων και προδιαγραφών. 8O

 

Συγγνώμη αλλά δεν καταλαβαίνω... :lol:

 

Τα πράγματα είναι απλά.

'Οπως ο feather σαν ηχολήπτης εκτιμά κάποιους συναδέλφους του, έτσι κι ο καθένας μουσικός έχει τους δικούς του.

Κι αν πεί καμμιά καλή κουβέντα κανείς δεν θα έρθει το τέλος του κόσμου.

Δεν νομίζω ότι εγώ έχω να κάνω κάτι.

Το noiz είναι ένα ανοιχτό forum και στη συγκεκριμένη περίπτωση ασχολούμαστε περισσότερο με τη διαδικασία (κατά το προσφιλές χόμπυ της ράτσας μας) παρά με το θέμα.

Συγχωρήστε με.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά: η κουβέντα και η αρχική μου αναζήτηση δεν πρόκειται να προχωρήσουν αν κανένας δεν διατίθεται να αναφέρει κάτι που θεωρεί αξιόλγο, είτε σε αυτό το post είτε κάτω από ξεχωριστό thread. Και προς το παρόν αυτό συμβαίνει που αναιρεί τις όποιες τεχνικές κουβέντες.

 

¶ρα, μέχρι εδώ μπορώ να προχωρήσω και αυτή είναι η ουσία.

 

Κατά τα άλλα, θα συμφωνήσω με τον yameth, γιατί ενώ υπάρχει μία ευκολία στην χωρίς ταμπού αναφορά ξένων καλλιτεχνών, στην περίπτωση των ελλήνων πρέπει ξαφνικά να είμαστε προσεκτικοί στο τι λέμε, καθώς μπορεί να είναι του χώρου μας, μπορεί και να τους ξέρουμε;

 

Θυμίζω ότι δεν συναίβει κάτι τέτοιο με τους Αντιπροσώπους για παράδειγμα, όπου τα ονόματα ήταν ξεκάθαρα. Δεν συναίβει κάτι τέτοιο με τους καλούς τεχνίτες κιθάρας όπου και πάλι προτάθηκαν συγκεκριμένα άτομα. Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο όταν προτείνονται συγκεκριμένες μάρκες καρτών ήχου κλπ κλπ που προφανώς ευννούν συγκεκριμένα άτομα.

 

Αν το επιχείρημα είναι ότι "αυτοί δεν είναι οι αγνοί καλλιτέχνες που θα προσβληθούν", εντάξει, αλλά η θέση "τους ξέρω και έχω πρόβλημα να μιλήσω για αυτούς" αυτομάτως αναιρείται καθώς και όλους τους παραπάνω που ανέφερα "τους ξέρεις". ¶ρα, μήπως υπάρχει ένα βασικότερο θέμα στη φιλοσοφία μας εδώ στο Noiz;

 

Το να πεις έναν καλό λόγο για κάποιον, δεν είναι κακό. Ίσα-ίσα, αποτελούν καλό παράδειγμα για τους υπόλοιπους, που μάλιστα, το έχεις και δίπλα σου. Γιατί, αν π.χ. ο Malmsteen είναι ένα καλό παράδειγμα κιθαρίστα, η πιθανότητες να τον δω από κοντά είναι 2-3 σε όλη μου τη ζωή (και αν τα καταφέρω). Αν όμως ήξερα ότι ο Χ έλληνας είναι εξίσου αξιόλογος και επιπλέον εμφανίζεται κάθε Σαββατοκύριακο στο τάδε μέρος, έχω αρκετά μεγάλες πιθανότητες να αποκομίσω κάτι θετικό.

 

Εν πάσει περιπτώσει, δεν διεκδίκησα την πατρότητα μίας "λίστας" μουσικών, είναι λίγο αηδία αυτή η έννοια, και όπως είπα, ας γίνει και σε ξέχωρα threads όπως είπε ο feather. Κανένα πρόβλημα. Απλά, ας γίνει.

 

Τέλος, όσο δεν υπάρχει "υλικό" (δηλ. μία κριτική, μία αναφορά μουσικού κλπ) αυτή η κουβέντα θα συνεχίζεται χωρίς μάλλον προφανές σκοπό.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνεχιζω εγω την κουβεντα φιλε γερασιμε οπως πρεπει .

και αυτη την ευκαιρια και το δικαιωμα μου το εδωσε ο φιλος ο dither .

o dither μου εμπιστευτηκε ( και τον ευχαριστω παρα πολυ , ειλικρινα μεσα απο την καρδια μου για αυτο ) ενα δικο του κομματι , στελνωντας το μου να το ακουσω .

ομολογω οτι μου αρεσε παρα πολυ το τραγουδι του , ειχε πολλα ambient στοιχεια , που ειναι μια μουσικη που την λατρευω και την θεωρω ακρως ποιοτικη , φοβερες ατμοσφαιρες , εκπληκτικες "πλατες" ,

και πολυ σοβαρο στιχο . βεβαια ειχε και αλλα ακομα στοιχεια απο επιρροες του ιδιου του καλλιτεχνη- δημιουργου ( dither ) , απολυτα σεβαστες και ενδιαφερουσες .

για μενα ο dither στα ματια μου φανταζει , περα απο γκουρου στις καρτες ηχου :lol: , και ενας ταλαντουχος μουσικος , γιατι ο μουσικος τελικα πρεπει κρινεται απο το εργο του , απο ΤΑ TRACKS ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ POST .

dither σε ευχαριστω και παλι και συγχαρητηρια για το κομματι σου .

 

ινδιανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... γιατι ο μουσικος τελικα πρεπει κρινεται απο το εργο του ' date=' απο ΤΑ TRACKS ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ POST .[/quote']

 

Σαφώς και κρίνεται από το έργο του. Πως θα μπορούσε να κριθεί από τα post εξάλλου...και ποιά post;

 

Νομίζω ότι ο feather έδωσε το σύνθημα με το άρθρο για τους Blues Wire και αυτή είναι η ουσία.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γερασιμε χιλια συγνωμη , εχεις δικιο

ξεχασα ενα it , post it εννοουσα βρε boys

ξερεις αυτα τα κιτρινα μικρα αυτοκολλητα χαρτακια

οσο για τους μουσικους εχεις ξανα δικιο φιλε μου

αλλωστε το νοιζ τι σχεση εχει με ολα αυτα

το νοιζ ενα site ειναι που εχει σχεση

με παραδοσιακα κινεζικα υφαντα .

 

ινδιανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ καλή ιδέα πιστεύω θα ήταν μέσα από αυτό, (η κάποιο αντίστοιχο thread) που θα μπορούσε ο καθένας από εμάς να επισκεφτεί να ενημερώνεται και να παίρνει ιδέες για το τι θεωρεί αξιόλογο έστω και ένα μέλος του noiz να ακουστεί.

Και αυτό χωρίς να χρειάζεται να υποθέτει τι τίτλος θα μπορούσε να έχει δοθεί σε κάθε καινούργιο thread.

 

Έτσι η γνώμη μου είναι πώς θα πρέπει να υπάρξει ένα και μόνο σημείο στο οποίο ο καθένας από εμάς να μπορεί να αναφέρει, ένα live που σκοπεύει να ακούσει, τις εντυπώσεις του από μια καινούργια δουλειά που ήδη άκουσε, προτάσεις για τα μουσικά δρώμενα των επομένων ημερών που πρόκειται να συμβούν στον ελλαδικό χώρο και τελικά οτιδήποτε αφορά την ελληνική μουσική σκηνή και ανεπιφύλακτα θα πρότεινε σε έναν καλό του φίλο ή συνεργάτη.

 

Ομολογώ ότι ο τίτλος Έλληνες Μουσικοί που δόθηκε στο συγκεκριμένο thread με οδήγησε στο να μπω και να διαβάσω κάτι αντίστοιχο .Διάβασα αρκετές γνώμες για το αν και πώς και κάτω από ποιο πρίσμα, ιδιότητα, δικαιοδοσία, θα μπορούσε ο καθένας από εμάς να εκφέρει άποψη, να προτείνει , να παροτρύνει και τελικά να μοιραστεί μαζί μας ότι θεωρεί άξιο αναφοράς. Αρκετός προβληματισμός, λες και σε κάποιον τελικά θα έπρεπε να απολογηθούμε για την προσωπική μας αισθητική άποψη και έμμεσος φόβος μη τυχόν και κάποιον εξίσου αξιόλογο ξεχάσουμε να αναφέρουμε λες και είμαστε συντελεστές μιας θεατρικής παράστασης που κάναμε το τραγικό λάθος να αναφέρουμε το όνομα του Χ συνεργάτη…..

 

Ας αφεθούμε σε αυτό που μπορεί να ακούσει η ψυχή μας και χωρίς «φόβους και πάθη» ας το προτείνουμε αφήνοντας πίσω μας δισταγμούς , υπέρμετρο επαγγελματισμό, φόβους για το πώς θα κρίνουν τρίτοι την προσωπική μας αισθητική άποψη. Ο καθένας από εμάς ακούει και κρίνει με την δική του αισθητική. Έχει όμως μεγάλη σημασία να έχουμε την ευκαιρία να μπορούμε να ακούσουμε και κάτι παραπάνω από αυτό που ήδη γνωρίζουμε και τυχαία η μέσα από προσωπική αναζήτηση ανακάλυψε κάποιος άλλος.

 

Εγώ προσωπικά περιμένω την πρώτη πρόταση για το τι αξίζει κατά τη γνώμη σας να πάμε να ακούσουμε και υπόσχομαι το πρώτο που θα θεωρήσω άξιο λόγου- γιατί άγγιξε έστω και μια χορδή της ψυχής μου- να το μοιραστώ μαζί σας. Και θέλω να πιστεύω πώς έτσι όλοι έχουμε να κερδίσουμε κάτι παραπάνω από αυτά που ήδη κατέχουμε. Ελληνική μουσική για μένα είναι οτιδήποτε ακούγεται από έλληνες μουσικούς σε οποιονδήποτε χώρο και αν ανήκουν.

 

Η μουσική είναι θησαυρός αλλά δεν θα τον κρατήσω κλειδωμένο στο μπαούλο της γιαγιάς μου μη τυχόν και μου το ματιάσετε….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου