Προς το περιεχόμενο

Fender american Deluxe Jazz Bass vs Odyssey (Μεγάλο δίλημμα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ και ευχαριστώ εκ των προταιρων όσους θα σπαταλήσουν λίγο από τον χρόνο τους για να διαβάσουν το ποστ και ίσως να απαντήσουν!

 

Πρέπει να πω ότι ειμαι καινούριος στο forum οπότε παρακαλώ να είστε επιεικής για τυχον "λάθοι" ;D

 

Και τώρα στο θέμα μας...Ως μπασσίστας αποφάσισα οτι ηρθε η ώρα να ακουμπίσω κάποια φράγκα για κάτι καλό!Με τα πολλά κατέληξα ανάμεσα σε fender am deluxe jazz & Odyssey!Έχω παίξει και με τα δύο και κατέληξα οτι ειναι κατι διαφορετικό μεταξύ τους!Έχω ακούσει από πολυ καλούς μουσικούς πολύ καλά πράγματα για τα Odyssey όπως επίσης και όχι τόσο καλα πράγματα από άλλους!Τα fender πάλι είναι σταθερή αξία...

 

Θα ήθελα να μου πείτε κάποιες προσωπικές γνώμες όσοι είναι κάτοχοι ή έχουν την σχετική εμπειρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ήρθες φίλε!Βασικά με Odyssey δεν έχω παίξει, αλλά δεν είναι τυχαίο το ότι το προτιμούν μουσικάρες, οι οποίοι ξέρουν ακριβώς τον ήχο που θέλουν και το ζητούν ακριβώς έτσι!Από κει και πέρα, ως κάτοχος Fender σου λέω πως ,ξέρεις ακριβώς τι θα ακούσεις από το συγκεκριμένο όργανο και όπως είπες και εσυ είναι στάνταρ αξία.Αν θες κάτι το ιδιαίτερο κ τελείως προσωπικό ψάξου με τα Odyssey, αλλιώς βουρ στο μοναδικό tone control του αμερικάνου!Σκέψου και την αξία μεταπώλησης στο πίσω μέρος του μυαλού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προκειται πραγματι για δυο εντελως διαφορετικα μεταξυ τους οργανα, οποτε δεν ξερω ως προς τι μπορουμε να τα συγκρινουμε.

 

Εχε υπ'οψιν σου παντως πως η Fender εκανε πολυ προσφατα ενα μεγαλο overhaul στην US Deluxe σειρα της. Δεν ξερω αν τα νεα μοντελα ειναι διαθεσιμα Ευρωπη αυτη τη στιγμη, αλλα στο Talkbass λεγονται απο νεους κατοχους παρα πολυ καλα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει και με τα δύο και κατέληξα οτι ειναι κατι διαφορετικό μεταξύ τους!

 

ακριβως,οι διαφορες τους ειναι τοσο τεραστιες που δεν υπαρχει κανενα απολυτως νοημα να τα συγκρινουμε.

 

αλλο πραγμα τα μηλα και αλλο τα πορτοκαλια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Welcome αρχικά... και πάμε στα basses: Όταν λες Odyssey μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος; Παλιό ή καινούργειο; Υπάρχει λόγος που σε ρωτάω...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο μενα...χωρις να θελω να θιξω κανενα και θελοντας να βοηθησω τον φιλο θα ηθελα να αναφερω οτι εχω ακουσει απο διαφορους μουσικους οτι ο ιωαννιδης δεν σου κανει καλη δουλεια αν δεν εισαι ονομα...δεν ξερω κατα ποσο ισχιει αυτο μιας και δεν εχω παιξει μπασο του αλλα καλο ειναι να εχουμε στο πισω μερος του μυαλου μας οτι ειναι ενα χειροποιητο μπασο και οτι το ενα μπασο απ το αλλο διαφερει...αντιθετος εχω ακουσει πολυ καλα λογια κ εχω παιξει μπασα του παπαδοπουλου τα οποια ειναι value for money ομως και το fender..δεν θελω να κανω διαφημηση η δυσφημηση αλλα ειναι κατι που πρεπει να αναφερθει..ευχαριστω

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φίλε Terry,

πριν μια βδομάδα περίπου πήγα ο ίδιος στον κατασκευαστή και επαιξα με όργανά (παλία και καινουρια) του!Έχω παίξει και με ενός φίλου (και πολυ γνωστού μπασσίστα) ο οποίος είναι καταενθουσιασμένος!

Όταν λέω για αγορά μιλάω για καινούριο όργανο και εννοώ το τελευταίο μοντέλο που βγάζει και νομίζω λέγεται Calypso!Έχω παίξει λιγάκι και με το προηγούμενο μοντέλο, που έχει τελειώς διαφορετική φιλοσοφία από το νέο!

http://www.odysseybass.com/home_gr.htm

Αλλά γιατί ρωτάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν για να μην υπάρχουν απορίες... έχω και ένα Odyssey και ένα Jazz Marcus Miller όχι Deluxe... Όπως έγραψαν και τα παιδιά μιλάμε για εντελώς ανόμοια πράγματα. Όμως ΠΡΟΣΟΧΗ... τα παλιά Odyssey έχουν μεγάλο ζήτημα με το μπράτσο τους. Το θέμα είναι κατασκευαστικό καθώς τότε ο Ιωαννίδης - τρομάρα του- δεν είχε ξύλα της προκοπής και μάλλον δεν ήξερε ότι έπρεπε να τα κολλάει με τα νερά αντίστροφα για να μένουν τα μπράτσα στην θέση τους και να μην γίνονται τόξα με την παραμικρή αλλαγή του καιρού. Είμαι παθών και ξέρω και αρκετούς άλλους που κράζουν για τα μπράτσα... Αυτά όμως για τα παλιά Odyssey καθώς το έλυσε το ζήτημα στα καινούργια μοντέλα...

Από την άλλη το Fender είναι διαχρονική αξία- αρκεί να παίζει το όργανο. Ηχητικά το Odyssey ίσως να είναι λίγο πιο ευέλικτο, όχι όμως ότι με το Fender δεν θα παίξεις τα πάντα όλα...

Αν θες την άποψη μου ξεκίνα με το Fender και κάποια στιγμή στο μέλλον πάρε και ένα Odyssey καθώς ένα μπάσο ποτέ δεν είναι αρκετό  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ warwickplayer

Φίλε μου δεν τον ξερω τον Παπαδόπουλο!Που βρίσκεται?Μπορείς να πεις κάτι παραπάνω για αυτόν και την δουλεια του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι πληροφορια χρειαστεις θα την βρεις εδω.http://www.antonisbass.com/

εγω αυτο που θα σε συμβουλευα οπως και ο οποιοσδηποτε ειναι να παιξεις πριν αγορασεις..ελπιζω να σε εχω βοηθησει

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου