Προς το περιεχόμενο

Fender american Deluxe Jazz Bass vs Odyssey (Μεγάλο δίλημμα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Βλέπω ότι κοιτάζεις ένα από τα καινούργια του Ιωαννίδη... Αυτά είναι ΟΚ με το θέμα του μπράτσου...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@:Terry

 

Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτομαι...Πρώτα ένα fenderaki και στο μέλλον ένα Odyssey ή κάτι παρόμοιο!Βλέπεις είναι και η διαφορά στα λεφτά...Δεν ειναι και μικρή!

 

Επίσης έχω ακούσει και το πιστεύω κατα βάθος ότι ο Ιωαννίδης εχει λιγο τσιμπιμένες τις τιμές του!Αν και κάνει πολύ καλή δουλειά νομίζω ότι είναι λίγο υπερτιμιμένος στην αξία των οργάνων του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το γαμώτο με το Odyssey που έχω είναι το εξής: Είναι ένα super όργανο κατά τα άλλα- ελαφρύ, φανταστική ταστιέρα, κάθεται υπέροχα στο σώμα, ξεκούραστο, ηχητικά ευέλικτο... Βέβαια φοράει κάτι άθλιους Bartollini, αλλά αυτό διορθώνεται  ;D... Και είναι κρίμα να έχει αυτή την ιστορία με το μπράτσο. Για να στο πω διαφορετικά: Είναι όργανο που θέλει τέλειες συνθήκες για να παίξει. Το είχα πάρει σε συναυλία σε μέρος με τρομερή υγρασία... Μόλις το έβγαλα από την θήκη... τσουπ πάρε το τόξο >:( Και αν δεν είχα μαζί μου τα σύνεργα για να το σετάρω ( που ήταν σεταρισμένο δύο μέρες πριν) τι θα έκανα; Γι' αυτό είναι κρίμα- τουλάχιστον για τα παλιά Odyssey... Γιατί ο τύπος έκανε ένα καταπληκτικό όργανο που όμως είναι μίμου άπτου το μπράτσο του.

Το άλλο plus με τα Fender είναι ότι πουλιούνται πιο εύκολα από τα custom όργανα που κάποιος πρέπει να πάει επί τούτου για αυτά...

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα odyssey, έχω ένα μοντέλο του 2003, το οποίο δεν παρουσίασε ποτέ κανένα πρόβλημα, και μπορώ να πω ότι το ρυθμίζω πιο σπάνια από άλλα όργανα που έχω/είχα!

 

ΕΝ ΤΟΥΤΟΙΣ, το πρόβλημα με το μανίκι όντως υφίσταται σε ορισμένα παλιότερα μοντέλα! Δε μπορώ να γενικεύσω, αλλά κρίνοντας από ότι έχω ακούσει, και επειδή έχω δύο (!) φίλους μου που αντιμετώπισαν το ζήτημα αυτό, το θεωρώ μάλλον γενικό φαινόμενο.

 

Όμως, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο ή κυρίως στα neck through μοντέλα, και ιδίως στο Phaex (ή όπως ονομαζόταν τέλος πάντων!).

 

Κατά τ'άλλα, μιας που πιάσαμε το θέμα, το μοντέλο που βρίσκεται στην κατοχή μου είναι μακράν το πιο ευέλικτο όργανο που είχα ποτέ (με EMG μαγνήτες παρεπιμπτόντως). Μπορεί αυτή τη στιγμή να παίζω κυρίως με άλλο μπάσσο (πιο πολύ για αλλαγή παρά για κάποιο ουσιαστικό λόγο), αλλά αν ήταν να κρατήσω ένα και μόνο όργανο, μάλλον θα διάλεγα αυτό επειδή είμαι αναποφάσιστος ως προς το ποιος είναι ο αγαπημένος μου ήχος!  :P Μάλιστα, στο σπίτι παίζω περισσότερο με αυτό...

 

Επίσης, το Calypso το έχω ακούσει ως ακροατής σε live, και είχε πολύ ωραίο ήχο, αλλά αυτό δε λέει και πολλά γιατί μεσολαβούσαν αφ'ενός ο μουσικός, αφ'ετέρου ο ενισχυτής και το PA!

 

Για τα λοιπά όργανα ελληνικής κατασκευής έχω γνώμη μόνο για έναν ακόμη κατασκευαστή, αλλά επειδή δεν θέλω η κουβέντα να κατευθυνθεί προς κόντρα Ιωαννίδη vs. τάδε, νομίζω ότι μια γενική σύγκριση θα ήταν άτοπη καθώς κανένα χειροποιήτο όργανο δεν είναι ίδιο με κάποιο άλλο.

 

Κατά τ'άλλα, μάλλον θα συμφωνήσω με το ότι είναι δύσκολο να συγκρίνεις το jazz bass με το odyssey. Εξαρτάται από το τι ζητάς από ένα όργανο και ποιον ήχο επιδιώκεις, κάτι το οποίο συν τοις άλλοις αλλάζει ανά περίσταση! Όταν έπαιζα κυρίως με το odyssey, για παράδειγμα, διαμόρφωνα διαρκώς διαφορετικά τον ήχο μου γιατί με ενέπνεε να το κάνω... αντίθετα, τώρα παίζω με έναν κατά βάση ήχο, άντε με ορισμένες μικρορυθμίσεις.

 

Από κει και πέρα, το μόνο που θα μπορούσα να προσθέσω είναι ότι όλα τα odyssey που έχω πιάσει στο χέρι μου είναι εξαιρετικά εργονομικά (όπως άλλωστε αναφέρθηκε) και εύκολα στο παίξιμο. Αλλά και πάλι, γούστα είναι αυτά...

 

Κι εδώ που τα λέμε, από ένα σημείο και μετά, το βασικό ζητούμενο είναι να σε εμπνέει ένα όργανο να ασχοληθείς μαζί του και να αφιερώσεις ώρες στο παίξιμο του. Για αυτό άλλωστε δεν αγοράζουμε διάφορα όργανα; Αν σε "φτιάχνει" το Jazz bass, αγόρασε το και λιώσε πάνω του! Αν σου αρέσει καλύτερα η ιδέα του custom, κάνε το αντίστοιχο. Και τα δυο μπάσσα μπορούν να καλύψουν τον οποιοδήποτε νομίζω...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ NickNT Και εγώ εκτός από το δικό μου, έχω γνωρίσει τουλάχιστον 3 άτομα, μπορεί και παραπάνω με το ίδιο ζήτημα στο μπράτσο, οπότε σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση... Κατά τα άλλα το Odyssey το έχω για τις... ειδικές αποστολές: Λόγο βάρους και ευελιξίας όταν έχει πολλές ώρες παίξιμο ή πολύ χοροπήδημα στην σκηνή  ;D. Ειδάλλως... Fender και ξερό ψωμί... 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου