Προς το περιεχόμενο

Αγορα synthesizer και χαρτι αγοραπωλησιας?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, dimsonic said:

 

Αλλά όταν πχ πουλάς κάτι πιό σοβαρό τα δίνεις. Πχ αυτοκίνητο, μοτοσυκλέτα

 

Συνήθως αυτό γίνεται μέσω υπουργείου.

Κι εσείς πχ θα μπορούσατε να πάτε σε κάποιον συμβολαιογράφο ή δικηγόρο (αλλά αυτό θα έχει έξτρα κόστος).

Δεν είναι το ίδιο.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Κι εσείς πχ θα μπορούσατε να πάτε σε κάποιον συμβολαιογράφο ή δικηγόρο (αλλά αυτό θα έχει έξτρα κόστος).

Αυτό είναι πιό έγκυρο από ένα απλό χαρτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

Αυτό είναι πιό έγκυρο από ένα απλό χαρτί.

 

Ξέρεις τι γίνεται Μανώλη?

Αν πχ κάνω εγώ μια δυο συναλλαγές τέτοιου είδους, πάω και κλέβω ένα όργανο, και φτιάχνω ένα χαρτί με τα δικά μου στοιχεία, και τα στοιχεία κάποιου άλλου με τον οποίο έχω κάνει παλαιότερα συναλλαγή (και έτσι τα έχω).

Εγώ καθάρισα, τον άλλο θα τρέχουν μετά.

 

Φυσικά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω με χίλιους δυο άλλους τρόπους επίσης.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Μανώλης Χναράκης said:

 

Στα μουσικά όργανα όμως;;;

 

 

δεν ξέρω, αλλά είναι στην καθημερινότητα σχεδόν του νοιζ τα ποστ "μου άνοιξαν το αυτοκίνητο, μου άνοιξα το σούντιο κλπ" και υπάρχουν και περιπτώσεις που όντως έχουν εντοπιστεί όργανα.

Θεωρώ την σκέψη του ΟΡ βάσιμη και είναι μια πρακτική που την εφάρμοσα για πράγματα που μπορεί να είναι αξίας ή αναγνωρίσιμα. Αν ο πωλητής δεν έχει πρόβλημα, είτε σου δείχνει απόδειξη αγοράς, (πολλοί μάλιστα δηλώνουν ότι υπάρχει στις αγγελίες) είτε συμμορφώνεται αν θέλει να προχωρήσει η πώληση. Αλλιώς δηλαδή, πως να ξέρει ο αγοραστής ότι δεν είναι ένα όργανο κλεμμένο?

Όχι δηλαδή πείτε μου. Θα σας άρεζε εσάς να αγοράσετε κάτι και να είναι κλεμμένο και να μπορείτε να έχετε τρεχάματα για αποδοχή κλοπιμαίων?

Γίνεται μια κλοπή και αύριο βγαίνει στο νοιζ η αγγελία. Ψωνίζεις, παίρνεις το όργανο το σενιάρεις και το δείχνεις στην παρέα. "Παίδες ψώνισα εργαλείο σένιο" Και βγαίνει ο άλλος απο κάτω και φωνάζει "κλέφτης".

Τι γίνεται? Εδωσες το παραδάκι και βρήκες και μπελάδες?

 

Τα πράγματα είναι απλά. Το είπα πιο πάνω. Μισή ντροπή.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή ιδέα
ωστόσο αν την είχα αγοράσει μεταχειρισμένη από άγνωστο δεν θα σου έγραφα ούτε εγώ χαρτί
αν την είχα όμως αγοράσει καινούρια θα σου έγραφα ένα χειρόγραφο με πένα σε acid free βαμβακερό
''αυτή η κιθάρα ανήκε κάποτε στον Αγιο''
ώστε να συνοδεύει το όργανο έκτοτε

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Ξέρεις τι γίνεται Μανώλη?

Αν πχ κάνω εγώ μια δυο συναλλαγές τέτοιου είδους, πάω και κλέβω ένα όργανο, και φτιάχνω ένα χαρτί με τα δικά μου στοιχεία, και τα στοιχεία κάποιου άλλου με τον οποίο έχω κάνει παλαιότερα συναλλαγή (και έτσι τα έχω).

 

Φυσικά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω με χίλιους δυο άλλους τρόπους επίσης.

Σαφώς, έχεις απόλυτο δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, fusiongtr said:

 

Αν πχ κάνω εγώ μια δυο συναλλαγές τέτοιου είδους, πάω και κλέβω ένα όργανο, και φτιάχνω ένα χαρτί με τα δικά μου στοιχεία, και τα στοιχεία κάποιου άλλου με τον οποίο έχω κάνει παλαιότερα συναλλαγή (και έτσι τα έχω).

Εγώ καθάρισα, τον άλλο θα τρέχουν μετά.

 

Φυσικά μπορώ να τα χρησιμοποιήσω με χίλιους δυο άλλους τρόπους επίσης.

 

 

άντε πάλι. Σας έδωσα ιδέες.

  • Χαχα 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασα το sirial

'αυτή η κιθάρα με serial number τάδε και χρώμα και μοντέλο τάδε ανήκε κάποτε στον Αγιο''

και τώρα δεν γίνεται αυτό που λέτε χωρίς πλαστογραφία, αλλά μου χαλάσατε την πρόταση

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν ξέρω, αλλά είναι στην καθημερινότητα σχεδόν του νοιζ τα ποστ "μου άνοιξαν το αυτοκίνητο, μου άνοιξα το σούντιο κλπ" και υπάρχουν και περιπτώσεις που όντως έχουν εντοπιστεί όργανα.

Θεωρώ την σκέψη του ΟΡ βάσιμη και είναι μια πρακτική που την εφάρμοσα για πράγματα που μπορεί να είναι αξίας ή αναγνωρίσιμα. Αν ο πωλητής δεν έχει πρόβλημα, είτε σου δείχνει απόδειξη αγοράς, (πολλοί μάλιστα δηλώνουν ότι υπάρχει στις αγγελίες) είτε συμμορφώνεται αν θέλει να προχωρήσει η πώληση. Αλλιώς δηλαδή, πως να ξέρει ο αγοραστής ότι δεν είναι ένα όργανο κλεμμένο?

Όχι δηλαδή πείτε μου. Θα σας άρεζε εσάς να αγοράσετε κάτι και να είναι κλεμμένο και να μπορείτε να έχετε τρεχάματα για αποδοχή κλοπιμαίων?

Γίνεται μια κλοπή και αύριο βγαίνει στο νοιζ η αγγελία. Ψωνίζεις, παίρνεις το όργανο το σενιάρεις και το δείχνεις στην παρέα. "Παίδες ψώνισα εργαλείο σένιο" Και βγαίνει ο άλλος απο κάτω και φωνάζει "κλέφτης".

Τι γίνεται? Εδωσες το παραδάκι και βρήκες και μπελάδες?

 

Τα πράγματα είναι απλά. Το είπα πιο πάνω. Μισή ντροπή.

Έτσι όπως το βλέπεις εσύ έχεις δίκιο. Όμως κανείς το 99,999% δεν δίνει ούτε ζητάει χαρτί σε κάτι μεταχειρισμένο και ειδικά αυτής της κατηγορίας.

 

Τώρα όσο γι'αυτό που λες, άνοιξαν το αυτοκίνητο, άνοιξαν το στούντιο κλπ, εκεί υπάρχει η έκθεση της αστυνομίας. Εκεί είναι διαφορετικά και ίσως βρεθεί κάτι.

Αλλά να πας στον άλλον και να του πεις το πεταλάκι αυτό το συγκεκριμένο είναι δικό μου..... χλωμό το βλέπω. Για κανένα ηλεκτρικό πιάνο ή κανένα μεγάλο synth εντάξει το συζητάμε αλλά για πεταλάκια και άλλα τέτοια δεν το νομίζω.

 

Βέβαια, η αναφορά του op έχει να κάνει με synthesizer. Δεν μας είπε ποιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα για πραγματα αξίας ή αναγνωρισιμα.

Μη λεμε τα ιδια ξανα και ξανα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου