Προς το περιεχόμενο

Presonus Studio One 5 Pro. Γνωμες


johndelover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, panosdk είπε

Δεν μπορώ εδώ να τα γράψω όλα

 

Μα εσυ δεν εχεις αναφερει κανενα μειονεκτημα. Εστω σε 2-3 θα επρεπε να κανεις μια συντομη αναφορα, μιας και μπηκες στον κοπο να κανεις την συγκριση αυτη.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αρχίζω τι έχει τύχει σε μενα.

  • Πολλά plugins χάνουν τις ρυθμίσεις τους την επόμενη φορά που ανοίγεις το πρόγραμμα. Μου συνέβει με fabfilter.
  • Κανάλια όταν τα έκανα resize εξαφανίζονταν καθώς το ένα κάλυπτε το απο κάτω.
  • Δεν υπάρχει υποστήριξη για μεγαλύτερες αναλύσεις απο hd.
  • Το βίντεο στον editor αρχίζει απο το μηδέν και δεν μετακινείτε  αν θές να αρχίσεις απο πιο κάτω.
  • Εngine drops κάθε λίγο και λιγάκι. Ειδικά αν έχεις πολλά audio edits γίνεται χαμός.
  • Δεν έχει clip gain (το σημαντικότερο). Έχει στις ρυθμίσεις ενα gain το οποίο ποτέ δεν πετυχαίνεις σωστό αποτέλεσμα.
  • Παλιός κώδικας. Γενικά σέρνεται και ο ρυθμός ανανέωσης ειναι σαν 10 fps. Δεν γνωρίζω απο γραφικά πολλά πράγματα αλλά κάνει μπάμ, ειδικά στον μίκτη. 
  • Δεν υπάρχει sampler ούτε καν sampler track. Απο ότι είπαν έρχεται. 

Γενικά τα περισσότερα πράγματα γίνονται πιο αργά απο ότι σε άλλα daws. Και αυτό εχει σημασία για κάποιους που δεν έχουμε τρελό χρόνο. Δεν μπορώ να ξέρω τι έχει φτιαχτεί απο όλα αυτά σε αυτήν την έκδοση 11-2020 γιατί απλά την εγκατέστησα και δεν είχα χρόνο να κάνω κάτι εκεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosdk είπε

Ωραία αρχίζω τι έχει τύχει σε μενα.

 

 

συγχώρα με αλλά αυτά μου μοιάζουν για πολύ επιφανειακά προβλήματα.

Εχω πάνω από ένα χρόνο να το τρέξω και δεν έτρεξα ποτέ βίντεο, αλλά νομίζω ότι πολλά πράγματα που ζητάς πιθανότατα υπάρχουν ή είναι θέματα χειρισμού.

Είναι ένα πρόγραμμα που το συμπάθησα και προσπάθησα να ασχοληθώ μαζί του για σχεδόν 6μηνο, αλλά ήδη είχα επενδύσει 4 χρόνια στο cubase και δεν ήμουν διατεθειμένος να τα πετάξω. Και ήταν και δωρεάν σε σχέση με τα πολλά που έδωσα για cubase Pro. 

Για μένα η μεγαλύτερη δυσκολία είναι ότι δεν υπάρχει πολλή πληροφορία έξω στο νετ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι καθαρά θέμα το τι δουλεία κάνεις. Για εμένα αυτά τα πράγματα ειναι παρα πολύ σημαντικά. Οι μισές δουλειές που κάνω ειναι με βίντεο έτσι και αλλιώς. Επαναλαμβάνω οτι το γουστάρω το cakewalk. Αλλά η αλήθεια ειναι αυτή για μένα. Αν σου κάνει τότε μια χαρά. Αν και πραγματικά, ασε ολα τα αλλά, το οτι πέφτει η μηχανή κάθε λίγο και λιγάκι πως σου φαίνεται επιφανειακό ρε συ;  Ή οτι σε 4κ μόνιτορ τα πάντα είναι τοσο μικρά που δεν βλέπεις τίποτα. Τεσπά γούστα ειναι ολα καταλαβαίνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, panosdk είπε

Είναι καθαρά θέμα το τι δουλεία κάνεις. Για εμένα αυτά τα πράγματα ειναι παρα πολύ σημαντικά. Οι μισές δουλειές που κάνω ειναι με βίντεο έτσι και αλλιώς. Επαναλαμβάνω οτι το γουστάρω το cakewalk. Αλλά η αλήθεια ειναι αυτή για μένα. Αν σου κάνει τότε μια χαρά. Αν και πραγματικά, ασε ολα τα αλλά, το οτι πέφτει η μηχανή κάθε λίγο και λιγάκι πως σου φαίνεται επιφανειακό ρε συ;  Ή οτι σε 4κ μόνιτορ τα πάντα είναι τοσο μικρά που δεν βλέπεις τίποτα. Τεσπά γούστα ειναι ολα καταλαβαίνω. 

 

Δεν μου κάνει.

Δεν μπορούσα να πετάξω 4 χρόνια δουλειάς και εκμάθησης για να να μάθω απο την αρχή ένα καινούργιο δωρεάν πακέτο. Προτίμησα να δώσω 500 ευρώ.

Αν είχα ξεκινήσει από το 0 θα μου έκανε.

Μην ξεχνάς ότι υψηλή ανάλυση (και φυσικά ούτε λόγος για 4Κ) έβαλε το cubase στην έκδοση 10.

Η μηχανή πέφτει για πολλούς λόγους που συνήθως ο κυριότερος δεν είναι το ίδιο το λογισμικό.

 

επίσης 4Κ μόνιτορ, δεν θα πάρεις προφανώς 24 ή 27 ίντσες. Θα πάρεις 40. Τουλάχιστον. Αλλιώς δεν έχει νόημα.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ιδια plugins χρησιμοποιώ παντού. Και γω cubase δουλεύω πιο πολύ και δεν ειχα ποτέ θέμα σταθερότητας. Γενικά με κανένα αλλο daw που έχω δουλέψει δεν είχα τόσο σοβαρό θέμα. Να μην γελιόμαστε παίδες αν ήταν τόσο καλό το cakewalk θα είχαν πάει αρκετοί τώρα σε αυτό. Κουβαλάει bugs απο την x1 έκδοση τα οποία δεν έχουν φτιαχτεί ακόμα. Θυμάμαι εναν μεταλά στο youtube Chernobyl Studios λέγεται που έκανε tutorials.Νομίζω ο πιο γνωστός για το cakewalk. Μέχρι που πλέον δεν μπορούσε να προχωρήσει άλλο απο τα bugs. Τα παράτησε και πήγε cubase. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχέση τώρα έχουν τα πλαγκινς με το ίδιο το πρόγραμμα?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, panosdk είπε

Τα ιδια plugins χρησιμοποιώ παντού. Και γω cubase δουλεύω πιο πολύ και δεν ειχα ποτέ θέμα σταθερότητας. Γενικά με κανένα αλλο daw που έχω δουλέψει δεν είχα τόσο σοβαρό θέμα. Να μην γελιόμαστε παίδες αν ήταν τόσο καλό το cakewalk θα είχαν πάει αρκετοί τώρα σε αυτό. Κουβαλάει bugs απο την x1 έκδοση τα οποία δεν έχουν φτιαχτεί ακόμα. Θυμάμαι εναν μεταλά στο youtube Chernobyl Studios λέγεται που έκανε tutorials.Νομίζω ο πιο γνωστός για το cakewalk. Μέχρι που πλέον δεν μπορούσε να προχωρήσει άλλο απο τα bugs. Τα παράτησε και πήγε cubase. 

Ενδιαφέρουσα πληροφορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα, δεν μου εχει crashαρει ποτε το cakewalk. Με την παλια καρτα ηχου ειχα καποια θεματα, λογω της καρτας, αλλα με την νεα δεν εχω θεματα πλεον.

 

Και με τα fabfilter δεν εχω κανενα προβλημα, απολυτως. Κρατανε κανονικα τις ρυθμισεις τους. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου