Προς το περιεχόμενο

Παρουσιάστε "την" κιθάρα σας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

20210121_151851.thumb.jpg.731b8db52f7558caf6604979bdf7ca5b.jpg

 

Πρώτη αγάπη, έφτασε στα χέρια μου μεταχειρισμένη πριν 25 χρόνια.

 

Την αγόρασα για να μάθω ηλεκτρική κιθάρα με προτροπή φίλου. Δεν είναι αυτή που χρησιμοποιώ περισσότερο, είναι όμως αυτή που έμεινε 💙

 

Hamer Phantom A7

Σώμα μαόνι, μπράτσο maple / rosewood, 22 τάστα, 14" radius, 24,75 scale.

Khaler τρέμολο. Βάρος γύρω στα 3,9 Kg.

Μαγνήτες Hamer Slammer φτιαγμένους από Di Marzio

Ένας humbucker σε συνδυασμό με single coil και single coil στο neck.

5 θέσιο επιλογέα, επιλογών τύπου stratocaster.

 

Επιπρόσθετα έχει και ένα εξαφωνικό μαγνήτη μαζί με το κύκλωμα και τη διεπαφή για σύνδεση με roland guitar synth (π.χ. GR-700), τον οποίο ποτέ δεν χρησιμοποίησα.

 

 

 

 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πουλήσει ποτέ κιθάρα για να είμαι ειλικρινής, ούτε έχω κάποια που χρησιμοποιώ περισσότερο από τις άλλες. Η παρακάτω ''lonestar'' stratocaster (δεκαετίας '90) δεν είναι ούτε η πρώτη μου, ούτε η πιο ακριβή,ούτε η πιο όμορφη, ούτε η πιο all around, ούτε καν η καλύτερη ηχητικά κιθάρα που έχω. Συμπαίκτες και φίλοι προτιμούν άλλες.

 

Όμως για κάποιο λόγο είναι η κιθάρα που θα το σκεφτόμουν λιγότερο από οποιαδήποτε άλλη για κάποιο ''σημαντικό''gig πχ. Συνδυάζει ό,τι χρειάζομαι, δηλαδή αξιοπιστία, άνεση, βάρος, playability, ηχητική ευελιξία, λιγότερο άγχος για μεταφορά-κακομεταχείριση-καιρικές συνθήκες, looks κτλ, ενώ όντας η πρώτη μου Fender, είναι ίσως η κιθάρα με τα περισσότερα ''χιλιόμετρα'' επομένως τα χέρια μου είναι καλύτερα ''προσαρμοσμένα'' σε αυτήν από οποιαδήποτε άλλη ίσως. Ακόμα δεν είμαι σίγουρος αν έπρεπε να μείνω με μια μόνο αν θα ήταν αυτή, καθώς δεν έχω κάποια ''αγαπημένη'' αλλά νομίζω απάντησα κάπως στο θέμα.

 

 

 

image.thumb.jpeg.4a5c256910fbbc33a4fdd3fafe9b6fd1.jpeg

Επεξεργασμένο από Lord_Goumis
διορθωση
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εδώ το τίμιο ξύλο ⬇️⬇️⬇️

Το πόθησα σφόδρα το 2004, κατάφερα να το αποκτήσω τέλη του 2005 μετά το τέλος των Πανελληνίων, το αγάπησα και με αγάπησε και αυτό.

15 και πλέον χρόνια μετά, η αγάπη μας εξακολουθεί να δυναμώνει μέρα με τη μέρα και ας της έχω αλλάξει τα φώτα κυρίως λόγω των πιο μονίμως φουλ ιδρωμένων χεριών του πλανήτη.

Fender Showmaster HSS FR

Έτος κατασκευής: 2003
Χώρα κατασκευής: USA
Σώμα: Alder
Μανίκι: Maple
Ταστιέρα: Rosewood
Τάστα: 24 Dunlop Jumbo Frets
Γέφυρα: Original Floyd Rose Locking Tremolo
Μαγνήτες: DiMarzio Evolution Bridge | Fender Noiseless Middle | Seymour Duncan Little '59 Neck

IMG_20210109_104623111h.png

Επεξεργασμένο από Nicholas_tsili
Συντακτικά λάθη
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dean Chicago Flame

 

Flame Maple Top • Mahogany Body • 24-3/4” Scale • 1-11/16” Nut • Set Mahogany V Neck • Ebony Fingerboard • Abalone Dot Inlays • Single Ply Cream Body & Neck Binding • Grover Tuners • Chrome w/ Gold Plate & Output Jack Hardware • Tune-O-Matic String-Through Bridge • DiMarzio® Super Distortion Bridge & Neck Pickups

 

Αγορά δεύτερο χέρι πριν έξι χρόνια και απόλυτη σχέση αγάπης/μίσους. Την πούλησα μια φορά, την ξανα-αγόρασα από τον ίδιο, δοκίμασα λίγο αργότερα να την ξαναπουλήσω αλλά το μετάνιωσα τελευταία στιγμή (δεν ξέρω τι σκεφτόμουν, μην ρωτάτε). Ο προηγούμενος είχε αλλάξει τα grover tuners σε gibson deluxe που θα πάρουν πόδι σε λίγο και εγώ άλλαξα τους μαγνήτες σε Railhammer αρχικά και πλέον σε Axesrus Model 24/Wraith για full power. Αγαπημένη πλέον, πανάλαφρη, ελπίζω να μην με αφήσει ποτέ....💖

 

 

1906128389_IMG_20200604_231058151.thumb.jpg.26d90cf85a1869f2027203a6baf91272.jpgD

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρώτη και μοναδική μου ηλεκτρική. Fender hw1 strat αγορασμένη καινούρια το 2008. Μετά από λίγο χρονικό διάστημα άλλαξα μαγνήτες σε kinman noiseless αλλά έφυγαν γρήγορα και αντικαταστάθηκαν από fralin vintage hot. Επίσης έχω περάσει από φάσεις bridge decked, floating, ξανά decked, διάφορα ελατήρια και πάει λέγοντας, ώσπου κατέληξα σε floating με 3 ελατήρια. Πάντα κάτι με χάλαγε όμως. Έτσι πέρασα κατά καιρούς από διαφορά μαγαζιά και δοκίμαζα διάφορα fenderοειδή χωρίς να μου κάνει κάποιο κλικ. Η μόνη που μετάνιωσα που δεν αγόρασα ήταν απ’ τις πρώτες fender roadworn 50 tele 2t sunburst στην αστεία τιμή των 850 ή κάπου εκεί κοντά, από ελληνικό μαγαζί, μετά ξέφυγαν οι τιμές τους. Η μεγάλη αλλαγή ήρθε όταν άλλαξα το άβολο για τα γούστα μου fender modern C μπράτσο, σε warmoth boatneck all vintage. Από ηλεκτρικά έχει μπει treble bleed και no load tone pots. Μετά και από το εξαιρετικό setup από εξαιρετικό τεχνικό η κιθάρα έγινε άλλο όργανο. Η σιγουριά που νιώθω κάθε φορά που την πιάνω και γενικά όλο το feel δεν περιγράφεται. Άσε που ανακαλύπτω ξανά τους μαγνήτες και ειδικά τον middle και τον bridge με λίγο χαμηλωμένο το tone. Νομίζω έχει αλλάξει και ο ήχος προς το καλύτερο ή ίσως και να φταίει το πολύ καλό setup του μάστορα. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι ότι πέρασα τα ποιο ενεργά μουσικά μου χρόνια με το άβολο μπράτσο και πλέον δεν ασχολούμαι όσο θα ήθελα.

0573127C-84F1-4DF5-A279-82582F55AC9B.jpeg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ταλανιζει παντα αυτη η συζητηση, γιατι υπαρχουν 2 κιθαρες απο οσες εχουν περασει απο τα χερια μου που διεκδικουν αυτο τον τιτλο και οσο και να σπαω το κεφαλι μου δε μπορω να αποφασισω ποια απο τις 2 ειναι η "μια".  Οποτε θα λυγισω και εγω τους κανονες και θα βαλω και τις 2 😁. Χωρις να ειναι απαραιτητα οι κιθαρες που παιζω περισσοτερο (in fact εδω και 2-3 χρονια δεν παιζω σχεδον καθολου ηλεκτρικη κιθαρα, μπορει να τις ακουμπαω και 1-2 φορες τον χρονο πλεον).

 

Στα δεξια, Framus Diablo Pro του 2007 - ηταν η πρωτη μου καλη κιθαρα, αγορασμένη οταν ήμουν ακομη στο Λυκειο με ο,τι οικονομιες ειχα στη ακρη. Μια περιεργη κιθαρα για πρώτο αποκτημα αλλα ηταν η κιθαρα που ειχα λιωσει να παιζω τοτε που μελετουσα αρκετα, η κιθαρα που επαιζα στα πρωτα jam session και στα πρωτα live ως φοιτητης. Ηταν εξαλλου για καποια χρονια η μια και μονη κιθαρα μου, οποτε περνουσα απειρες ωρες μαζι της. Συναισθηματικα λοιπον εχει μια ιδιαιτερη αξια για μενα και δε σκοπευω να την αποχωριστω any time soon. 
Στα αριστερά, NS Telecaster - partcaster, το σωμα (swamp ash) και το μανικι (maple/εβενος/12'') ειναι απο την WD, μαγνητες Harry Haussel (50's set). Tη συναρμολογηση αλλα και το βαψιμο το ειχε κανει ο Σταυρος Ντουκας. Αυτη η κιθαρα ειχε ερθει επι φοιτητικων χρονων να εκθρονισει την Framus, μιας και οσο και να την αγαπαω τα γουστα μου ηχητικα και παικτικα ειχαν παει σε πιο vintage μονοπατια και μια tele ηταν διακαης ποθος. Λιγο το οτι η συγκεκριμενη ως partcaster ειναι sort of one of a kind, λιγο το οτι για αρκετα χρονια μετα ηταν η βασικη μου κιθαρα, λιγο το οτι 10 χρονια μετα δε θα αλλαζα τιποτα πανω της γιατι μου εχει κατσει γαντι from day 1, ε εχει γινει contender σοβαρος για την κιθαρα που δε θα ηθελα να αποχωριστω ποτε.

Το αστειο οπως ειπα ειναι οτι δεν παιζω σχεδον καθολου ηλεκτρικη κιθαρα πλεον, εχω στραφει στο ακουστικο παιξιμο και εκει μολις πολυ προσφατα απεκτησα μια κιθαρα πολυ ιδιαιτερη, που σαν να μπαινει φορτσατη για τον τιτλο της "μιας"...αλλα ειναι νωρις ακομα. Εκεινη θα την δειτε σε αλλο thread συντομα οποτε βρω χρονο για μερικες φωτο και clips. 

IMG_20210121_190501_6[1].jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πάρα πολλά χρόνια είχα μόνο μια κιθάρα.

Δεν ήταν η πρωτη ηλεκτρική. Ήταν η δεύτερη. Αλλά ήταν διάσημη, το έγραφε στην ούγια και ήταν από καλή και σπάνια οικογένεια.

Όταν ήταν να την αγοράσω ήταν rare beast και μου έκανε τέτοια εντύπωση που επισκίασε το όνειρο μιας ζωής που ήταν μια Stratocaster. Είχε αυτό το ελκυστικό, αυτό το ξανθό, το βάρος, το μανίκι, τους μαγνήτες, το τρέμολο.

Ήξερα ότι η ζωή μου δεν θα ήταν πια ίδια.

Εφτιαξα τα καλύτερα όνειρα μαζί της και συνδέθηκε τότε με την εικόνα μου και την εικόνα του group. Χρόνια μετά λέγανε και μου λένε, "ναι θυμάμαι εσύ με εκείνη τη fender".

Σε λίγο θα κλείσει τα 47 της χρόνια, από τα οποία 42 μαζί μου.

 

Εδώ και 5-6 χρόνια άλλοι αντίζηλοι ήρθαν να επισκιάσουν την κούκλα μου. Όλες με τα δικά τους κάλλη και πάντα με τις δικές μου επεμβάσεις. Ό,τι και να γίνει θα μείνει όμως αυτή, η κιθάρα μου.

20200922_102056.jpg

20170517_223535.jpg

  • Like 10

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guild F-130, η μοναδική πλέον ακουστική που διαθέτω. Αγοράστηκε περίπου το 2013-2014 και ομολογώ ότι κάποια στιγμή πρέπει να τοποθετήσω ένα tortoise pickguard. 

 

Guild_F-130.JPG.be3211c2b22b66f804522ed227959235.jpg

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alder body rockinger

maple/ebony soft V neck 9,5r Extra jumbo frets απο τα 1α custom που εκανε το site Northwest guitars

wilkinson bridge και tuners

και βεβαια Toneriders Pure Vintage με 500k CTS Pots και CRL Switchthumbnail.thumb.jpg.deb975cdd7517a0cf24171e257695623.jpg

 

ειμαστε μαζι απο το 2007 εαν θυμαμαι καλα και ελπιζω για παντα

 

 

Επεξεργασμένο από funkysoul
  • Like 3

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου