Προς το περιεχόμενο

Αρνήθηκε να τραγουδήσει ... τζάμπα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Η σημαντικότερη δουλειά μιας δισκογραφικής εταιρίας, ιδιαίτερα τώρα που το υλικό είναι ήδη ηχογραφημενο τις περισσότερες φορές, είναι να προωθήσει τον καλλιτέχνη μιας και δεν θα πουλήσει τιποτα αν δεν γίνει γνωστός στο κοινό.

 

Ενας τρόπος είναι να πληρώσει διαφημιστικά σποτ. Πληρώνονται με το δευτερόλεπτο σε δεκάδες ευρώ και πρέπει να επενδύσει σοβαρά ποσά.

 

Άλλος τρόπος είναι σε συνεννόηση με παραγωγές σαν αυτή του Παπαδόπουλου να εμφανιστεί εκεί. Εδω βεβαια θα υπάρχει ένα παρε -δωσε μιας και μαζί με τον άγνωστο που θα παρακαλέσει η εταιρία να πάει, θα της ζητηθεί και ενα γνωστό όνομα για να υπάρχει ενδιαφέρον. Οι χάρες ανταποδίδονται.

 

Άλλος τρόπος είναι να λαδώσει καποιο ραδιόφωνο ή TV. Payola.

Κάτι που συμβαίνει κυρίως στους περιθωριακούς σταθμούς.

 

Φυσικά υπάρχει και η επιλογή να ακολουθήσει την τύχη του ο καλλιτέχνης και να δημιουργήσει όνομα με προβολή στο Youtube και τη δουλειά του στα μαγαζιά που θα είναι διατιθέμενα να πληρώσουν έναν άγνωστο με αβέβαιο αποτέλεσμα και σιγα σιγά να αναρριχηθεί για να τον ζητάνε επ αμοιβή και στην τηλεόραση.

 

Τι λέτε;

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με ολα τα παραπανω. 

Ειναι καλο το συγκεκριμενο δουναι και λαβειν. Win-win.

 

Υπαρχουν κι αλλες περιπτωσεις.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ τα έχω πιο ξεκάθαρα στο μυαλό μου.

Θεωρητικά αν είχαν αρνηθεί όλοι οι καλλιτέχνες να πάνε δωρεάν,  θα μενε ο host μόνος του να τραγουδάει αυτός. 

Αρα θα έπρεπε να κάνουν ενα άλλο arrangement.

Πχ εσυ βάζεις την τέχνη σου ή την μούρη σου....ή και τα δύο,  εγω τα μηχανήματα, τη συχνότητα. ....το broadcasting εν πάσει περιπτώσει, και ο,τι βγάλουμε απο τις διαφημίσεις. ....50-50 ή 60-40 ή......90-10....αλλά οχι και τζάμπα. 

Το τζάμπα δεν το θέλει ούτε ο Θεός. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, LK είπε

Θεωρητικά αν είχαν αρνηθεί όλοι οι καλλιτέχνες να πάνε δωρεάν,  θα μενε ο host μόνος του

 

Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με την εγχώρια  δισκογραφία  😃

  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Πώς φαίνεται ότι δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με την εγχώρια  δισκογραφία  😃

Εγω είπα πως θα έπρεπε να γίνεται, απαντώντας στον"προβληματιμό"

Όχι τι γίνεται.

Παντου αυτό γίνεται.....

Πάντα και παντού υπάρχουν κάποιοι που θα χαλάσουν την πιάτσα ή θα ρίξουν τις τιμές....ή θα πάνε τζάμπα.

Μήπως η vogue π.χ. πληρώνει τις μοδέλες....τις λενε μπήκατε στη vogue ...θα ανεβει το κασέ σας...θέλετε και λεφτα;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

 

Θεωρητικά αν είχαν αρνηθεί όλοι οι καλλιτέχνες να πάνε δωρεάν,  θα μενε ο host μόνος του να τραγουδάει αυτός. 

 

Νομιζω στην συγκεκριμενη εκπομπη εκτος απο τους ιδιους και τους ιδιους που εχουμε δει καμμια τριανταρια φορες, πολυ συχνα τραγουδανε διαφοροι τυποι "ειδα φως και μπηκα" δημοσιογραφοι, ηθοποιοι, ποδοσφαιριστες κλπ

'

  • Like 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, qesh είπε

Νομιζω στην συγκεκριμενη εκπομπη εκτος απο τους ιδιους και τους ιδιους που εχουμε δει καμμια τριανταρια φορες, πολυ συχνα τραγουδανε διαφοροι τυποι "ειδα φως και μπηκα" δημοσιογραφοι, ηθοποιοι, ποδοσφαιριστες κλπ

'

Δεν ξερω...δεν την βλέπω...σχωρα με 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ledge είπε

Σαν να σου λέει δηλαδή το αφεντικό σου "έλα μωρέ, εντάξει, αφού πληρώθηκες τους προηγούμενους μήνες καλά, τί τον θελεις τον μισθό;"

 

 

 

 

Νομιζω η συγκριση ειναι λιγο ετεροβαρης, δεν μπορουμε να συγκρινουμε τισ αποδοχες καλιτεχνων στα 80-90ς στους Διογενηδες και στις Φαντασιες με τον μισθο καποιου που εχει αφεντικο

2 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν ξερω...δεν την βλέπω...σχωρα με 😃

 

Σχωρεμενος

  • Like 1
  • Χαχα 1

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
5 ώρες πριν, LK είπε

Μήπως η vogue π.χ. πληρώνει τις μοδέλες....τις λενε μπήκατε στη vogue ...θα ανεβει το κασέ σας...θέλετε και λεφτα;

Μήπως οι μοδέλες δεν θα 'τανε χωρίς το Vogue?

Το αυγό ή η κότα;

 

Οπως όλα στη ζωή δεν είναι άσπρο - μαύρο. Ολοι έχουμε ένα ειδικό βάρος.

Για παράδειγμα η παρουσία μου σε ένα σοβαρό, λαοφιλές μέσο προσθέτει πολύ στην καταξίωση και αναγνωρησιμότητα μου σαν added value που μπορεί να μου αποφέρει μεγαλύτερες αμοιβές μελλοντικά. Το πως το ζυγίζει ο καθε επαγγελματίας εξαρτάται απο την ευρύτερη πληροφόρηση που έχει αλλά και τους στόχους του. Μπορεί να επιμείνει να πληρωθεί ένα μεροκάματο και να μην εμφανίζεται συχνά ή πουθενά και εναλλακτικά κάποιος άλλος μπορεί να θεωρεί πως το μεροκάματο αυτό που θα χάσει είναι σαν να πληρώνει διαφήμιση σε ένα μεγάλο μέσο σε εξευτελιστική τιμή.

 

Υ.Γ. Ας μην ξεχνάμε πως μιλάμε για "καλλιτέχνες" μιας και οι μουσικοί της μπάντας αμοίβονται κανονικά.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@yameth

Βρε καλά τα λες. 

Απλά τοσο οι μοδελες οσο και οι καλλιτέχνες, εχουν και άλλες πηγές εσόδων. 

Το dedicated περιοδικό ή μουσική εκπομπή δεν έχουν και αν θεωρητικά έκαναν εμπάργκο ΟΛΟΙ στο τζάμπα 

, θα έσβηναν σε μια νύχτα. ...αλλα αυτό είναι ουτοπικό. 

Στα σοβαρά τώρα,  εν ετει 2021 υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που βλέπουν ροή tv?

Αυτό είναι πιο μεγάλο θέμα συζήτησης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου