Προς το περιεχόμενο

Τα φώτα σας-Συνδεσμολογία μαγνητών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την θερμή καλημέρα μου σε όλους σας,

Έχω μια δύσκολη ερώτηση που αφορά τη συνδεσμολογία μαγνητών μιας Ευρωπαϊκής κατασκευής Superstrat που φτιάχτηκε πριν το ’90. Ο Neck μαγνήτης είναι διπλός Dimarzio σε μέγεθος μονού. Ο μεσαίος είναι ένας απλός single coil (Seymour Duncan αν δεν κάνω λάθος) και ο Bridge ένας κανονικός humbucker Seymour Duncan.

 

O φοιτητής πλέον γιόκας μου (ανήκει στην κατηγορία των πρωτοετών που φοιτούν χωρίς να ξέρουν κατά που πέφτει η σχολή τους, μιας και πέρασε πέρυσι), κάπου είδε, κάτι είδε, δεν ξέρω πως του ήρθε, θέλει τον παρακάτω συνδυασμό:

 

ΘΕΣΗ 1: BRIDGE (η παραδοσιακή θέση-καμία αλλαγή εδώ).

ΘΕΣΗ2: Αντί για MIDDLE+BRIDGE, θέλει NECK+BRIDGE

ΘΕΣΗ3: MIDDLE (η παραδοσιακή θέση-καμμία αλλαγή)

ΘΕΣΗ4: Αντί για MIDDLE+ NECK, θέλει και τους τρεις μαζί (NECK+MIDDLE+BRIDGE)

ΘΕΣΗ5: NECK (η παραδοσιακή θέση-καμμία αλλαγή).

 

Ουσιαστικά δηλαδή, θέλει αλλαγή σε 2 θέσεις. Για το λόγο αυτό προμηθεύτηκα έναν 5 way superswitch της Fender γιατί μου είπε ο γιόκας πως μόνο έτσι μπορεί να γίνει η δουλειά.

 

Δεν τον ενδιαφέρουν σπλιταρίσματα κλπ και δεν ξέρω και αν γίνονται γιατί οι μαγνήτες πρέπει να είναι αρκετά παλιοί (αν λέω μπούρδες, μην δίνετε σημασία, άσχετος είμαι).

 

Θα εκτιμούσα πολύ μια λύση που να προταθεί από κάποιους που γνωρίζουν και άμα είναι δυνατόν κάποιο αυτοσχέδιο (στο χέρι) διαγραμματάκι να το δώσω σε ένα φίλο που ξέρει από αυτά (όχι αυτή τη συνδεσμολογία βέβαια) να το φτιάξει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι κουράγιο, υγεία και δύναμη σε όλους σας.  

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέρουσα αποστολή αναλάβατε ομολογουμένως. 

Οι γνώσεις μου δυστυχώς δεν νομίζω ότι μπορούν να δώσουν ακριβώς τη λύση γι αυτό που ζητά ο υιός.

Κυρίως επειδή ζητάει κάτι εντελώς αντισυμβατικό στις θέσεις του διακόπτη.

Μπορούν όμως να σας δώσουν ένα μπούσουλα να για ψάξετε

 

 

Επίσης δεν μας λέει τι θα κάνει με τα tone pots. Θα έχει ένα, δυό ?

Το ρωτάω διότι η επιλογή "και οι 3 μαζί" απαιτούν συνήθως (χωρις προσθήκη και άλλου διακόπτη) την κατάργηση του ενός tone pot για blending του μεσαίου.

Αυτά που ζητά ο υιός επιτυγχάνονται με έναν διακόπτη 5 θέσιο αλλά και με το blending όπως ανάφερα του μεσαίου μέσω του ενός ποτ, αλλά με άλλη σειρά στις θέσεις του διακόπτη. (Memphis wiring είναι μια συνήθης ονομασία του)

 

Νομίζω ότι η διαδικασία θα γίνει πολύ δύσκολα με τη λογική σπασμένο τηλέφωνο, εμείς να λέμε, εσείς να ακούτε, να μεταφέρετε στον υιόν και εκείνος στον τεχνικό.

 

Μια άκρη θα βρείτε εδώ

https://www.seymourduncan.com/resources/pickup/wiring-diagrams

όπου θα αλλάξετε τα δεδομένα κατα βούληση, αλλά φοβάμαι αυτό που ζητάτε ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΏΣ το ζητάτε ίσως δεν το βρείτε και θα πρέπει να συμβιβαστείτε.

 

Κατα τα άλλα πιστεύω ότι αυτό που ζητάτε γίνεται από έναν πολύ έμπειρο τεχνικό αλλά ως απαίτηση είναι εξαιρετικά εξειδικευμένο ώστε να υπάρχει στο διαδίκτυο έτοιμο διάγραμμα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dimsonic, σ' ευχαριστώ πολύ για τη συνδρομή. Έχει μόνο 2 ποντεσιόμετρα, ένα Volume και ένα Tone, 500άρια και τα δύο και έναν κλασσικό Fender 5θέσιο διακόπτη. Αναμένουμε τον supeswitch να μας έρθει. Αν υπάρχει οποιαδήποτε εναλλακτική λύση, εδώ είμαι. Το ευχάριστο είναι πως από το περασμένο καλοκαίρι, ο υιός είδε το φως και το έχει ρίξει σε Mike Bloomfield, Peter Green, Paul Kossoff κλπ.

Θα φροντίσω να μάθω και τον guitar instructor που παρακολουθεί από το youtube και θα ενημερώσω.

 

Και πάλι ευχαριστώ.

 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, epikouris είπε

O φοιτητής πλέον γιόκας μου (ανήκει στην κατηγορία των πρωτοετών που φοιτούν χωρίς να ξέρουν κατά που πέφτει η σχολή τους, μιας και πέρασε πέρυσι), κάπου είδε, κάτι είδε, δεν ξέρω πως του ήρθε, θέλει τον παρακάτω συνδυασμό:

 

 

ΘΕΣΗ 1: BRIDGE (η παραδοσιακή θέση-καμία αλλαγή εδώ).

ΘΕΣΗ2: Αντί για MIDDLE+BRIDGE, θέλει NECK+BRIDGE

ΘΕΣΗ3: MIDDLE (η παραδοσιακή θέση-καμμία αλλαγή)

ΘΕΣΗ4: Αντί για MIDDLE+ NECK, θέλει και τους τρεις μαζί (NECK+MIDDLE+BRIDGE)

ΘΕΣΗ5: NECK (η παραδοσιακή θέση-καμμία αλλαγή).

 

 

Ουσιαστικά δηλαδή, θέλει αλλαγή σε 2 θέσεις. Για το λόγο αυτό προμηθεύτηκα έναν

της Fender γιατί μου είπε ο γιόκας πως μόνο έτσι μπορεί να γίνει η δουλειά.

 

Κάνοντας τράμπα τα  neck &  middle καλώδια  στον ΥΠΑΡΧΟΝΤΑ 5θεσιο μαγνήτη θα έχεις  

5. Middle
4. Middle/Neck
3. Neck
2. Neck/Bridge
1. Bridge

 

οποτε η μονη που σου λειπει ειναι η all pickups together (που ειναι meh.....ετσι κι αλλιως...)

 

Τον super switch ΠΟΛΥ ΚΑΚΩΣ τον αγορασες μια και με ενα απλο NO LOAD blend pot θα εκαμες δουλεια

 

https://www.premierguitar.com/articles/28921-mod-garage-the-blender-7-sound-stratocaster

 

 

5 λεπτά πριν, epikouris είπε

Έχει μόνο 2 ποντεσιόμετρα, ένα Volume και ένα Tone

 

edit.εμ τα λενε απο την αρχη αυτα,το blend δεν θα δουλεψει 🤣

 

δεν υπαρχει το σχηματικο που ζητας στο internet  οποτε πρεπει να πας σε εναν εμπειρο τεχνικο που να γνωριζει τι να κανει.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις του ανακοίνωσα το "μη επιτεύξιμο" του εγχειρήματος. Ελπίζω να μην το επιχειρήσει μόνος του και καρβουνιάσουμε στο σπίτι. 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει χρόνια ο γιος? έχει εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες των υπάρχοντων συνδυασμών? έχει τόσο έμπειρο αυτί ώστε να ξέρει ότι θέλει αυτούς τους νέους συνδυασμούς μαγνητών? ξέρει πως θα ακούγονται και είναι σίγουρος ότι θα του αρέσει? 

Αν και υποπτεύομαι τις απαντήσεις θεωρώ ότι λόγω του νεαρού της ηλικίας θέλει κάτι για να ξεχωρίζει από το σωρό, πουλ μουρ κλπ.

Δεν είναι απαραίτητα κακό, όλοι σχεδόν έχουμε περάσει από αυτή τη φάση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, epikouris είπε

Νικόλα, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Μόλις του ανακοίνωσα το "μη επιτεύξιμο" του εγχειρήματος. Ελπίζω να μην το επιχειρήσει μόνος του και καρβουνιάσουμε στο σπίτι. 

 

Αν καιγεται τραμπαρετε  απλα τα καλωδια (για να εχει την,οντως εξαιρετικη, n&b θεση),η θεση "ολοι μαζι" με 2 humbuckers & 1 μονο  θα ακουγεται τραγικα ετσι κι αλλιως και τουλαχιστον ενα 50% κατω σε ενταση απο ολες τις υπολοιπες σε παραλληλη συνδεση...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Dr. No είπε

παίζει χρόνια ο γιος? έχει εξαντλήσει όλες τις δυνατότητες των υπάρχοντων συνδυασμών? έχει τόσο έμπειρο αυτί ώστε να ξέρει ότι θέλει αυτούς τους νέους συνδυασμούς μαγνητών? ξέρει πως θα ακούγονται και είναι σίγουρος ότι θα του αρέσει? 

Αν και υποπτεύομαι τις απαντήσεις θεωρώ ότι λόγω του νεαρού της ηλικίας θέλει κάτι για να ξεχωρίζει από το σωρό, πουλ μουρ κλπ.

Δεν είναι απαραίτητα κακό, όλοι σχεδόν έχουμε περάσει από αυτή τη φάση.

 

Όxι βέβαια...ένα γερό χέρι ξύλο θέλει!!!!

  • Χαχα 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr. No, πολύ καλές οι επισημάνσεις σου. Ασχολείται αρκετά χρόνια αλλά σε μια on-off κατάσταση. Πήγε και σε ωδείο για 2-3 χρόνια για κλασσική, κάναμε και ιδιαίτερα μαθήματα, τον τραβούσα από μικρό μαζί μου όποτε τα φιλαράκια μου οι Blues Wire και οι Blues Cargo έπαιζαν, τους ξέρει όλους και του αρέσουν. Μετά ξεκίνησε η προετοιμασία για τις πανελλήνιες. Αρχικά ξεκινήσαμε με AC/DC κλπ αλλά από το καλοκαίρι και μετά (προς χαρά δική μου μεγάλη), έχει ανακαλύψει τα μπλουζ. Αυτή την περίοδο ακούει πολύ τους προηγούμενους 3 που ανέφερα αλλά και πολύ Popa Chubby που τον γοητεύει και σαν προσωπικότητα. Μάλλον φταίει η κλεισούρα, η πίεση των τηλε-μαθημάτων αλλά ενδεχομένως και η φύση της επιστήμης που έχει διαλέξει (Πληροφορική και Τεχνολογία στο ΕΚΠΑ).

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μείνει τότε με την κιθάρα όπως είναι.

Ασήμαντες πολυτέλειες είναι αυτά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου