Προς το περιεχόμενο

Γνωμη μεταξυ 2 κιθαρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μια οποιαδήποτε HSS Strat του εμπορίου στις μέρες μας θα σε πάει πολύ μακριά. Θα χρειαστεί καιρός για να νιώσεις ότι θες κάτι παραπάνω, υπάρχουν αξιοπρεπέστατα stratoειδή στα χρήματα που αναφέρεις.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα έπαιρνα την Harley Benton CST24 από αυτές που προτάθηκαν ως τώρα.

 

Όχι ότι you can go wrong με μια HSS Squier αλλά επειδή από το nickname σου φαίνεσαι μεταλλάς και νέος...

Ίσως σου ταιριάζει περισσότερο.

 

Πάντως πάρε αυτή που σου κάνει κλικ εμφανισιακά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου αρέσει το flat σώμα σε αυτήν τη epiphone. Για les paul θα κοιτούσα κάτι με καμπύλες στο top. Επίσης, τα κλειδιά σε αυτά τα λεφτά είναι για πέταμα, δηλαδή θα ξεκουρδίζει. Παρ'όλα αυτά το βιδωτό σώμα δεν με χαλάει αφού μιλάμε για φτηνά μοντέλα. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να παίξεις τα δυο (κι όχι μόνο) όργανα και να κρίνεις την ποιότητα κατασκευής και το  performance τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, schreivox είπε

Επίσης, τα κλειδιά σε αυτά τα λεφτά είναι για πέταμα, δηλαδή θα ξεκουρδίζει.

 

Εφοσον γινει καλο σεταπ (σωστο περασμα χορδων, ανοιγμα και λιπανση στα αυλακια του nut ωστε να μην σκαλωνει η χορδη κλπ), δεν θα ξεκουρδιζει. Γενικοτερα, το κλειδια δεν ευθυνονται τοσο οσο νομιζουμε για το ξεκουρδισμα.

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως, σε αυτή την κατηγορία έχουμε κλειδιά που δεν έχουν grip. Μου έχει τύχει σε μια epiphone να έχω πολύ καλύτερα κλειδιά grover αλλά σε κανα δυο λίγο πιο φτηνές- μαθητών μου- σίγουρα θα θέλανε μια αλλαγή... 

 Το poιnt εδώ είναι ότι βάζεις ταβάνι τα 200  ευρω κι αμέσως σου σκάει ένα έξοδο των 40 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, schreivox είπε

Συνήθως, σε αυτή την κατηγορία έχουμε κλειδιά που δεν έχουν grip.

 

 

Δεν υπαρχει τετοιο πραγμα. Δεν κατασκευαζονται στην εποχη μας τοσο κακα κλειδια και να το...θελαμε 😂

Απλα θα ηταν χαλια κομμενο το nut.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που το θυμάμαι , ενας μαθητής μου είχε μια τέτοια slash και τα κλειδιά κουνιόντουσαν...με τον αέρα 😂

Σίγουρα το όργανο ήταν απο 2010 και μετά κατασκευασμενο -αγορασμένο. Και σε μια pacifica [διορθωση: μια Yamaha 121] εχω πετυχει απαράδεκτα κλειδιά. (Οκ, αυτή πρέπει να ήταν πιο παλιά σαν ετος κατασκευης). Χμμ... Και σε κανα δυό τελευταίες epiphone entry level.

Δεν εννοώ ότι σε όλα τα entry level θα πετυχεις κακά κλειδιά, προς θεού. Αλλά μηπως λιγο πιο πιθανό σε κομμάτια που φευγουν πολύ μαζικά όπως flat top les pauls?? απλα μια σκεψη. 

 

Όσον αφορά τον ανταγωνιστή, τη squier ...Έχω πετύχει σε όργανο του 2010-12 και μετα, σε μια affinity απο Ινδονησία, το χειρότερο πράγμα ever: στραβοβιδωμένη γέφυρα σε βαθμο που όταν ''παλιωναν'' οι χορδές δεν ερχοταν σε κούρδισμα η Ε καντινι με τίποτα γιατί το όλο σύστημα είχε τιλτάρει οριακά. Οπότε παντού μπορεί να συμβούν ατυχίες...

 

Επεξεργασμένο από schreivox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Και υπάρχουν και ενδιάμεσες λύσεις, όπως αυτό

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_cst_24_black_cherry_flame_dlx.htm

 

 

+1 σε αυτήν εδώ την τύπου-PRS. Είναι και πολύ όμορφη!

Θα προτείνω σαν έξτρα επιλογή μια Yamaha Pacifica γιατί ξέρω ότι είναι πολύ καλά όργανα για την τιμή τους. Έχουμε μια οικογενικακή πάνω από 15 χρόνια (παλαιότερο μοντέλο) και δεν έχει πάθει τίποτα.


Για την Epiphone του Slash δεν έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Για Strat καλύτερα να μην πω τίποτα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για cst24! Την είχα λίγο καιρό και ήταν πολύ  αξιοπρεπές κιθάρα και ομορφουλα! Πιστεύω θα σε καλύψει για αυτό που θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου