Προς το περιεχόμενο

Το πιο δροσερό είδος μουσικής κατά την άποψή σας είναι ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

8 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

 

per.jpg

 

 

Τους έχουν κόψει το νερό και δεν μπορεί η κοπέλα να πλυθεί?

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ας φανώ ο "σπασίκλας" και να το "σοβαρέψω" λιγάκι.

Καμμία μουσική η οποία ωθεί το σώμα σε κίνηση και χορό δεν μπορεί -εξ αντικειμένου- να θεωρηθεί "δροσερή".

Να προσφέρει χαρά και ξενοιασιά ναί, δροσιά όμως όχι.

Υπ' αυτή την έννοια, θα έλεγα πως κάθε μουσικό κομμάτι που μπορεί να μας απομονώσει απο καθημερινότητα, περιττές κινήσεις και οιουδήποτε τύπου ταραχή, θα μπορούσε να θεωρηθεί "δροσερό".

Πιθανόν ένας δίσκος του Vangelis η κάποιου έργου κλασσικής μουσικής να πετύχαινε κάτι τέτοιο.

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι από μόνο του το ειδος δεν φερνει τη δροσιά. Εγώ ας πούμε έβαλα ρεγγε τωρα που μαι στη δουλειά και δεν μου λέει τπτ. Μόνο που δυναμώνει η επιθυμία μου για διακοπές. Αντιθέτως ένα ασχετο τραγούδι σε ένα μπιτσομπαρο με μαργαρίτες, μαγιό, γυαλί και ελεύθερο χρονο όλο και κάποια δροσιά παίρνει. Όχι ότι δεν έχω μουσικές προτιμησεις στα μπιτσομπαρο αλλά το πιάσατε το πνεύμα. Οι συνθήκες ενίοτε παίζουν μεγαλύτερο ρόλο από το τραγούδι. Και από την άλλη το τραγούδι δημιουργεί μέρος των συνθηκών. Αμπελοφιλοσοφιες λόγω βαρεμάρας..... :)))))) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η bossa nova μου φέρνει κατευθείαν καλοκαίρι, όποια εποχή και αν είναι, όπου και να βρίσκομαι..

Σίγουρα άμα το αναλύσουμε πολύ, είναι αποτέλεσμα συνειρμών, κλισέ, ταινιών που έχει δει ο καθένας, ταξιδιών, προσωπικών εικόνων κλπ.κλπ.

Γιατί να το αναλύσουμε τόσο πολύ όμως;

  • Συμφωνώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Γιατί να το αναλύσουμε τόσο πολύ όμως;

Δεν εχει νοημα. Οντως ακαδημαικο το κανα κι εγω..... ετσι στα γρηγορα οντως μποσα νοβα και ρεγκε τοτε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου