Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για live καταστάσεις (ηλεκτρική κιθάρα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρε εναν 12ιντσο ενισχυτη με καλο καθαρο καναλι. Ή μια κεφαλή και μια 12ιντση καμπινα. Υπολογισε περι τα 250-300 ευρω min. Θα χρειαστεις, εξτρα, 1-2 πεταλια για βρωμικο ηχο, και delay-reverb.

 

Ή παρε εναν katana 100 μαζι με footswitch στα 320 μεταχειρω. Και αργοτερα του βαζεις και πεταλια στο καθαρο του καναλι, αν θες.

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=487856&search_id=2184394

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Παρε εναν 12ιντσο ενισχυτη με καλο καθαρο καναλι. Ή μια κεφαλή και μια 12ιντση καμπινα. Υπολογισε περι τα 250-300 ευρω min. Θα χρειαστεις, εξτρα, 1-2 πεταλια για βρωμικο ηχο, και delay-reverb.

 

Ή παρε εναν katana 100 μαζι με footswitch στα 320 μεταχειρω. Και αργοτερα του βαζεις και πεταλια στο καθαρο του καναλι, αν θες.

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=487856&search_id=2184394

 

 

Κεφαλή και 12ιντση καμπίνα απο ότι βλέπω σε κεφαλές γενικά παίζουν πιο πολυ λαμπάτες παρά solid state οπότε δεν νομίζω να με εξυπηρετήσει στο σπίτι και στην μελέτη.

 

Combo παλι βρίσκω αρκετά solid state, όπως και modeling αλλα νομίζω προτιμώ εναν απλό solid state τίμιο χωρίς modeling κτλπ επάνω γιατι με το σκεπτικό οτι αργότερα που θα πάρω πεταλιέρα, τα ενσωματωμένα fx του ενισχυτή δεν θα τα χρησιμοποιώ γιατι προφανώς θα έχω τα καλύτερα της πεταλιέρας, οπότε γιατι να τα πληρώσω τώρα? ( Ίσως να είμαι και λάθος, δεν ξέρω!)

 

Το να δώσω τον AV15 για να πάρω τον AV60 που είναι 12 ιντσος + δικάναλος με υποδοχή για footswitch αλλα και FX Loop  (ο AV15 υστερεί στα παραπάνω) είναι καλή ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τον υβριδικό Vox MV50 (γύρω στα 170 ευρώ κοστίζει) μαζί με μια καμπίνα 1x12 (έχει και με 80 ευρώ). 

Κάνει και για μελέτη όσο και για λάιβ καταστάσεις. Έχει πολύ καλό ήχο και παίρνει εξαιρετικά τα πετάλια.

Ή μπορείς να αγοράσεις μια Bugera T5 με 130 ευρώ. Φουλ λάμπα με σούπερ ήχο και attenuator. Ενσωματωμένο reverb. 

Και αύριο-μεθαύριο μπορείς να αγοράσεις μια 2η κεφαλή. H καμπίνα μένει...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δοκίμασε τον υβριδικό Vox MV50 (γύρω στα 170 ευρώ κοστίζει) μαζί με μια καμπίνα 1x12 (έχει και με 80 ευρώ). 

Κάνει και για μελέτη όσο και για λάιβ καταστάσεις. Έχει πολύ καλό ήχο και παίρνει εξαιρετικά τα πετάλια.

Ή μπορείς να αγοράσεις μια Bugera T5 με 130 ευρώ. Φουλ λάμπα με σούπερ ήχο και attenuator. Ενσωματωμένο reverb. 

Και αύριο-μεθαύριο μπορείς να αγοράσεις μια 2η κεφαλή. H καμπίνα μένει...

 

Σωστός, κοιτούσα τους bugera για την τιμή τους φαίνονται όνειρο απλα δεν ήμουν σίγουρος για ολη την "κινεζιά" που παίζει απο πίσω γι αυτό δεν μπήκα καν και στον κοπο να ρωτήσω, δεν ήξερα οτι θα τους είχατε σε εκτίμηση!

 

Και θα δώ και επιτέλους την διαφορά του λαμπάτου με τον solid state που εχω τώρα αλλα και με τα vst που παίζω ωστε να κρίνω κι εγώ μόνος μου!

 

Δεν θα είναι πολύ δυνατή όμως η λαμπάτη 5 watt κεφαλή για μελέτη στο σπίτι? Επίσης η συγκεκριμένη δεν είναι λίγο φτωχιά?  θα ήθελα η αλήθεια είναι να έχει επάνω έστω ενα καθαρό, ενα βρώμικο και ενα reverb + FX loop απο οτι καταλαβαίνω ειναι καλό να υπάρχει εφοσον θα χρησιμοποιώ το βρώμικο του ενισχυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dj_pns είπε

 

Σωστός, κοιτούσα τους bugera για την τιμή τους φαίνονται όνειρο απλα δεν ήμουν σίγουρος για ολη την "κινεζιά" που παίζει απο πίσω γι αυτό δεν μπήκα καν και στον κοπο να ρωτήσω, δεν ήξερα οτι θα τους είχατε σε εκτίμηση!

Πολύ καλοί ενισχυτές είναι οι bugera Τ5, G5, V5 κλπ, για οικιακή χρήση, και για μικρά λάιβ.

 

 

3 λεπτά πριν, dj_pns είπε

Δεν θα είναι πολύ δυνατή όμως η λαμπάτη 5 watt κεφαλή για μελέτη στο σπίτι?

Οι 5αρηδες bugera έχουν attenuator μέχρι 0.1 watt. Εάν παίζεις με καθαρό κανάλι δεν το χρειάζεσαι. Εάν θες να χρησιμοποιείς το gain του ενισχυτή τότε το χρειάζεσαι.

 

3 λεπτά πριν, dj_pns είπε

 

Επίσης η συγκεκριμένη δεν είναι λίγο φτωχιά?  θα ήθελα η αλήθεια είναι να έχει επάνω έστω ενα καθαρό, ενα βρώμικο και ενα reverb + FX loop απο οτι καταλαβαίνω ειναι καλό να υπάρχει εφοσον θα χρησιμοποιώ το βρώμικο του ενισχυτή?

 

Είναι λίγο φτωχιά, αλλά έχει εξαιρετικό καθαρό ήχο, και είναι μονοκάναλη. Εάν θες δικάναλη πας για την G5.

Εαν θες κάτι καλύτερο πας σε marshall dsl5c (επίσης παίζεις άνετα σπίτι με βρώμικο ήχο) ή blackstar ht5r.

Τα καθαρά που θα έχει ο μονοκάναλος bugera δεν τον έχουν οι δικάναλοι που σου πρότεινα.

Υπαρχουν κι άλλες επιλογές. Όρεξη και χρήμα να έχεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πολύ καλοί ενισχυτές είναι οι bugera Τ5, G5, V5 κλπ, για οικιακή χρήση, και για μικρά λάιβ.

 

 

Οι 5αρηδες bugera έχουν attenuator μέχρι 0.1 watt. Εάν παίζεις με καθαρό κανάλι δεν το χρειάζεσαι. Εάν θες να χρησιμοποιείς το gain του ενισχυτή τότε το χρειάζεσαι.

 

 

Είναι λίγο φτωχιά, αλλά έχει εξαιρετικό καθαρό ήχο, και είναι μονοκάναλη. Εάν θες δικάναλη πας για την G5.

Εαν θες κάτι καλύτερο πας σε marshall dsl5c (επίσης παίζεις άνετα σπίτι με βρώμικο ήχο) ή blackstar ht5r.

Τα καθαρά που θα έχει ο μονοκάναλος bugera δεν τον έχουν οι δικάναλοι που σου πρότεινα.

Υπαρχουν κι άλλες επιλογές. Όρεξη και χρήμα να έχεις.

 

Μόλις τώρα κοιτούσα την G5 που έχει ακριβώς ότι θέλω επάνω και βλέπω και καλά reviews γενικά. Το μόνο που με σταματάει απο τον μονοκάναλο είναι η απουσία παραμόρφωσης γιατί θα χρειαστεί να αγοράσω εξτρά πετάλι μαζί ενώ με την G5 π.χ. θα βολευτώ για αρκετό καιρό πιστεύω πριν προχωρήσω και σε αγορά κάποιας πεταλιέρας. Τόσο μεγάλη διαφορά έχουν στα καθαρά η G5 με την Τ5?

 

Για την marshall διάβασα κι εγώ καλά πραγματάκια, όσο για την blackstar μου έχει πει κάτοχος της οτι την πούλησε για τον λόγο οτι ήταν πολύ δυνατή η ένταση της για να παίζει στο σπίτι, βέβαια δεν ξερω πως γινεται αυτο αφου και αυτή είναι 5 watt και έχει και attenuator στα 0.5 όπως και οι υπόλοιπες 3. Ξεφεύγουν και λίγο σε τιμή βέβαια σε σχέση με τις bugera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο G5 είναι αντιγραφή του ht5r. Μια χαρά καθαρό, και βρώμικο για hard rock και άνω.
O T5 έχει καθαρά μεταξύ fender και vox και μάλιστα θέλει bright μεγάφωνο στην καμπίνα για να αναδειχθεί (έιναι κάπως dark).
Θέλεις καλό καθαρό κανάλι, διότι πιθανόν να μη σου αρέσει το βρώμικο και να θες κάτι διαφορετικό σε ήχο. Εκεί έρχονται τα πετάλια, και σου δίδουν το διαφορετικό. Όσο πιο καλό το καθαρό κανάλι, τόσο το καλύτερο. Σε χαμηλές εντάσεις, με πετάλια παίζεις καλύτερα, να ξέρεις.

Στα μεταχειρισμένα έχει πληθώρα επιλογών, στην μισή τιμή.

Επίσης, δεν είναι όλα τα attenuators το ίδιο δραστικά.
 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 Ο G5 είναι αντιγραφή του ht5r. Μια χαρά καθαρό, και βρώμικο για hard rock και άνω.
O T5 έχει καθαρά μεταξύ fender και vox και μάλιστα θέλει bright μεγάφωνο στην καμπίνα για να αναδειχθεί (έιναι κάπως dark).
Θέλεις καλό καθαρό κανάλι, διότι πιθανόν να μη σου αρέσει το βρώμικο και να θες κάτι διαφορετικό σε ήχο. Εκεί έρχονται τα πετάλια, και σου δίδουν το διαφορετικό. Όσο πιο καλό το καθαρό κανάλι, τόσο το καλύτερο. Σε χαμηλές εντάσεις, με πετάλια παίζεις καλύτερα, να ξέρεις.

Στα μεταχειρισμένα έχει πληθώρα επιλογών, στην μισή τιμή.

Επίσης, δεν είναι όλα τα attenuators το ίδιο δραστικά.
 

 

Κοίταξε και να μην μου αρέσει πολύ το βρώμικο του (αν και το πιο πιθανο ειναι να ειναι καλυτερο απο αυτα που εχει τωρα ο ενισχυτης μου) μπορεί έστω να μου βγάλει καποιο καιρό στην αρχη μεχρι να καταλήξω σε κάποιο πετάλι ή πεταλιέρα, εαν όμως πάρω τον καθαρό τότε δεν θα έχω καν την επιλογή παραμόρφωσης εαν δεν αγοράσω πετάλι μαζί με την κεφαλή. Δεν ξέρω, έλεγα να πάρω πρώτα το ένα και μετά το άλλο όπως προ-αναφέρθηκε να μην μπλέξω κατευθείαν και με κεφαλές και με πετάλια και όλα μαζί και μπλέξω τα μπούτια μου 😅

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω και τους modeler amp τώρα και μου άρεσε πολύ ο Fender Mustang GTX50, δεν είναι θεωρητικά καλύτερη λύση για εμένα και για χαμηλές εντάσεις?

 

Δεν θα χρειαστεί να ξοδέψω λεφτά και για πεταλιέρα γιατι τα έχει όλα επάνω και απο οτι φαίνεται είναι και ποιοτικά στα αυτιά μου τουλάχιστον και απο το συγκεκριμένο review: https://www.youtube.com/watch?v=08Ch__09Bp4

 

Ο δάσκαλος που ρώτησα σήμερα λέει μην πάρεις λαμπάτο και οτι δεν υπάρχει λόγος αφου θα είναι για το σπίτι και μόνο και οτι η διαφορά που θα νιώθω στις χορδές που λέγαμε δεν είναι οτι θα με κάνει καλύτερο κιθαρίστα η να παίζω πιο καθαρά, δεν ειναι τόσο αισθητή πόσο μάλλον στο επίπεδο που είμαι εγώ μου είπε. Για το 12ιντσο ηχείο επίσης συμφωνεί οτι είναι καλύτερο και μου είπε και αυτός οτι αν θέλω να αναβαθμίσω κάτι, να αλλάξω τον ενισχυτή μου με 12ιντσο αλλα μου τόνισε ξανά όχι λαμπάτο για το διαμέρισμα μου ακόμα και τους 5 watt που λέγαμε πιο πάνω.

 

Γενικά πολλές και διάφορες οι απόψεις και ακόμα περισσότερος ο διαθέσιμος εξοπλισμός στην αγορά και έχω αρχίσει να μπερδεύομαι λιγάκι 😅

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες εχει δικιο ο δασκαλος.

Η λαμπα δεν ειναι η πρωτη επιλογη για σπιτι και για μελετη. Και εννοειται δεν θα σε κανουν καλυτερο κιθαριστα.

Οι modeler κανουν πολυ καλα τη δουλεια αυτη, και ειναι και εκεινοι αρκετα touch sensitive.

Και επειδη στο θεμα που ανοιξες μιλας για λαιβ καταστασεις, εαν παρεις modeler, σου προτεινω τον boss katana 50.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου