Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για live καταστάσεις (ηλεκτρική κιθάρα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λίγα λόγια 2 ενισχυτές τους θέλεις μίνιμουμ, εναν για μικρά και χαλαρά λάιβ και ένα για πιο μέτρια των 100 περίπου ατόμων δηλαδή. 

 

Είχα στο μυαλό μου μηπως υπάρχει το ιδανικό σεταπ που να σε καλύπτει σε όλες τις καταστάσεις αλλα απο οτι καταλαβαίνω κατι τέτοιο δύσκολα γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι δύο ενισχυτές. Δεν είναι απαραίτητο ότι χρειάζεσαι καν ενισχυτή. 

Ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις, επιλέγεις και τον εξοπλισμό που σε βολεύει, είτε είναι ενισχυτής, είναι είναι πεταλιέρα, κλπ.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αφορά εμένα τώρα, για το σπίτι ωστε να ξεφύγω λίγο απο τα VST αλλα και απο τους λίγους onboard ηχους του ενισχυτή μου, μια πεταλιέρα-πολυεφέ θα ήταν καλή επιλογή σε συνδιασμό με τον ενισχυτή μου στο clean? 

 

Δεν θέλω να ξοδέψω εναν σκασμό λεφτά για 3-4 καλά πεταλάκια γιατι θα είναι μόνο για το σπίτι! Η απλά να μείνω με τον ενισχυτή μου και τα vst?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι ο vox για το σπιτι. Εαν ειναι και απο εκεινους τους modeling, τα εχει ολα. Μη ξοδευεσαι.

 

Εαν πραγματι θες ανανεωση στον ηχο στο σπτι, απο την αλλη, μπορεις να "πεταξεις"  οσα ευρω θες ψαχνοντας και δοκιμαζοντας νεους ηχους, ψηφιακους και μη.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2021 στις 7:53 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Μια χαρα ειναι ο vox για το σπιτι. Εαν ειναι και απο εκεινους τους modeling, τα εχει ολα. Μη ξοδευεσαι.

 

Εαν πραγματι θες ανανεωση στον ηχο στο σπτι, απο την αλλη, μπορεις να "πεταξεις"  οσα ευρω θες ψαχνοντας και δοκιμαζοντας νεους ηχους, ψηφιακους και μη.

 

Modeling δεν είναι, γι αυτό τον είχα αγοράσει κιόλας επειδή υποτίθεται οτι ήταν full analog, έχει 8 circuits επάνω (Clean 1, clean 2, crunch 1, crunch 2, OD 1, OD 2, High Gain 1, high gain 2. Επίσης έχει λάμπα που περνάει απο την προενίσχυση αλλα και την τελική ενίσχυση, μόνο για να πάρει το ηχοχρωμα όμως, δεν χρησιμοποιεί την λάμπα για την παραγωγή ήχου, αυτό γίνεται απο transistor.

 

Το μόνο ψηφιακό που έχει επάνω είναι τα 3 εφέ (modulation, delay, reverb)

 

Το μόνο που σκέφτομαι είναι οτι το ηχείο του είναι 8 ίντσες και έχω διαβάσει και μου έχουν πεί οτι για την κιθάρα το ηχείο καλύτερα να είναι 10 ίντσες με ιδανικό το 12 καθώς υπάρχει καλύτερη συχνοτική απόκριση και είναι και πιο "ανοιχτός" ο ήχος. 

 

Ισχυεί κάτι τέτοιο? Και αν ναι, αξίζει να τον αλλάξω με εναν άλλο με 12 ιντσες ηχείο? (Να τον πουλήσω π.χ. και να συμπληρώσω κάτι ακόμα και να πάρω άλλο.)

Θα μου είναι χρήσιμο στην μελέτη και την εκμάθηση το 12ιντσο η δεν θα καταλάβω διαφορά στον ήχο? Εννοείται δεν εννοώ απο θέμα έντασης αλλα απο θέμα συχνοτικής απόκρισης και μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κι εγω τη ταπεινη μου γνωμη, εχοντας στη καμπουρα μου σχεδον 30 χρονια live σε διαφορα μαγαζια.

 

Εν αρχη ην η κιθαρα καρφι στον λαμπατο. Αν ο λαμπατος εχει βρωμα που σε καλυπτει, τοτε παιζεις με τα δυο καναλια του εχοντας στη λουπα delay-reverb και μπροστα wah κλπ. Βγαινεις στο live απο μικροφωνο και αφηνεσαι στις ορεξεις του ηχοληπτη.

Αν ΔΕΝ εχει βρωμικα που να σου αρεσουν, βαζεις μπροστα οποιο πεταλι, της αρεσκειας σου.

 

Αλλη λυση, πεταλιερα all in one και σεταρεις τους ηχους σου με τη σειρα του set, ενω θα ακους ειτε απο pa monitor, ειτε απο in ear monitors. Καμια σχεση κατ εμε με την λυση του λαμπατου αλλα αν ρυθμισεις σιγα-σιγα πειραματιζομενος με τα αυτια και οχι με τα ματια - καλυτερα την ωρα της προβας - θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα.

 

Συνηθως οι πεταλιερες - κατ εμε παλι - υστερουν στα βρωμικα, αλλα εχουν ολα τα αλλα εφε σε ικανοποιητικο επιπεδο, ωστε γλιτωνεις ενα σκασμο λεφτα σε ξεχωρα πεταλακια.

 

Ετσι λοιπον εγω εχω κατασταλαξει σε δυο λυσεις, αναλογως το που θα παιξω, τι θα παιξω,  τον χωρο, τις εντασεις, τον αριθμο των ατομων, το μεγεθος του stage - αν υπαρχει - και το monitoring που σε μερικες περιπτωσεις δεν υπαρχει, ενω σε αλλες επιβαλλεται (pa monitors / in ear κλπ)

 

1. strat -> sd1 -> chorus -> mesa mark iii -> delay -> sm57 -> p.a.

 

2. strat -> sd1 -> proco rat -> rp355 -> di box -> p.a. και ακουω απο ενα db 12" active.

 

Ελπιζω να βοηθησα....

  • Ευχαριστώ 1

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει οτι οι 12 ιντσες ειναι προτιμητέες.

Αλλα και οι 8 βγαζουν πολυ ωραιο ηχο εαν τις ρυθμισεις. Οι μικρουληδες vox εχουν γενικοτερα πολυ καλο ηχο για το σπιτι. Ρυθμισε τον σωστα και θα ειναι μια χαρα.

 

Εαν θες ντε και καλα αναβαθμιση (και εγω ξεκινησα με vox 8inch, αλλα γρηγορα πηγα σε 12inch), παρε κατι με μεγαφωνο 12 ιντσων. Οι επιλογες πολλες, για ολα τα βαλαντια. Ο χρονος ειναι με το μερος σου, καθως σου διδει την ευχερεια του να αποφασισεις σωστα, βασει των αναγκων σου. 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ισχυει οτι οι 12 ιντσες ειναι προτιμητέες.

Αλλα και οι 8 βγαζουν πολυ ωραιο ηχο εαν τις ρυθμισεις. Οι μικρουληδες vox εχουν γενικοτερα πολυ καλο ηχο για το σπιτι. Ρυθμισε τον σωστα και θα ειναι μια χαρα.

 

Εαν θες ντε και καλα αναβαθμιση (και εγω ξεκινησα με vox 8inch, αλλα γρηγορα πηγα σε 12inch), παρε κατι με μεγαφωνο 12 ιντσων. Οι επιλογες πολλες, για ολα τα βαλαντια. Ο χρονος ειναι με το μερος σου, καθως σου διδει την ευχερεια του να αποφασισεις σωστα, βασει των αναγκων σου. 

 

Θέμα με τον ήχο δεν έχω μιά χαρά μου φαίνεται ίσα ίσα, απλά δεν έχω ακούσει/παίξει κιθάρα σε παραπάνω απο 8 ίντσες για να ξέρω και την διαφορά!

 

Απλά όπως κατάλαβες μου ξίνεται ο ποπουδάκος μου κι εμένα για μια μικρο-αναβάθμιση (οχι κατι πανάκριβο) και σκεφτόμουν ή να κρατήσω τον 8ιντσο και να πάρω μια πεταλιέρα πολυεφέ των 250-300 ευρώ (mooer GE200 π.χ. που μου άρεσε αρκετά απο οτι review είδα) ή να μην πάρω πολυεφέ και να αλλάξω τον ενισχυτή με εναν με 12ιντσο ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dj_pns είπε

mooer GE200

 

σου προτεινω να μην παρεις αυτη την πετάλιερα πολυεφε καθως την εχω δουλεψει αρκετο καιρο απο εναν φιλο και μετα ειχα και το helix προφανως δεν εχει καμια επαφη το ενα με το αλλο,πολυ καλυτερο το helix...ωστοσο θα ξοδεψεις πολυ χρονο για να βγαλεις καποιον ηχο και παλι δεν θα ειναι κατι φοβερο..

 

επισης εχε υποψιν σου οτι τα reviews που βλεπεις στο youtube το 99%(για να μην ειμαι απολυτος) ειναι επεξεργασμενα και ραφιναρισμενα ωστε να ακουγεται πολυ καλα το τελικο αποτελεσμα.

 

γνωμη μου ειναι να επενδυσεις σε ενισχυτη και σιγα σιγα να ανεβαινεις οπως εχουμε κανει οι περισσοτεροι..πρωτα ενισχυτης και μετα πεταλια...ειναι ακριβο το αθλημα και θελει χρονο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manitsa7 είπε

 

σου προτεινω να μην παρεις αυτη την πετάλιερα πολυεφε καθως την εχω δουλεψει αρκετο καιρο απο εναν φιλο και μετα ειχα και το helix προφανως δεν εχει καμια επαφη το ενα με το αλλο,πολυ καλυτερο το helix...ωστοσο θα ξοδεψεις πολυ χρονο για να βγαλεις καποιον ηχο και παλι δεν θα ειναι κατι φοβερο..

 

επισης εχε υποψιν σου οτι τα reviews που βλεπεις στο youtube το 99%(για να μην ειμαι απολυτος) ειναι επεξεργασμενα και ραφιναρισμενα ωστε να ακουγεται πολυ καλα το τελικο αποτελεσμα.

 

γνωμη μου ειναι να επενδυσεις σε ενισχυτη και σιγα σιγα να ανεβαινεις οπως εχουμε κανει οι περισσοτεροι..πρωτα ενισχυτης και μετα πεταλια...ειναι ακριβο το αθλημα και θελει χρονο 

 

Άστα και βράστα, για όσους γουστάρουμε τον εξοπλισμό ειδικά και είμαστε γκατζετάκιδες είναι φαρμακείο η φάση, χεχε! Τι να κάνουμε μωρέ, εαν δεν πληρώνουμε για την ευχαρίστηση μας τότε που θα πληρώνουμε??

 

Τώρα όσο για το helix προφανώς και θα είναι καλύτερο, κοστίζει και 1.500 ευρώ σε αντίθεση με τα 250 της mooer! 1.500 ευρώ στην φάση που είμαι τώρα για πολυεφέ δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω, εδώ για την κιθάρα μου έδωσα 700 (fender player strat) - Άχρηστο θα είναι για το σπίτι πεταλιέρα που κοστίζει τόσα λεφτά για έναν αρχάριο!

 

Οπότε καλύτερα να ξεκινήσω απο ενισχυτή πρώτα να γίνει 12ιντσος και αργότερα να ασχοληθώ με τα πετάλια λέτε!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου