Προς το περιεχόμενο

Pc configurator


fusiongtr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Θέλω να κατεβάσω κατι καντήλια τώρα αλλα δε θυμάμαι απο πιο site κατεβαίνουν , μαλλον έχει πέσει 😆

 

 

Με πέθανες ρε Στάθη.:classic_biggrin:

 

Τα έχω κατεβάσει κι εγώ τα καντήλια πάντως, και δεν κάνουν δουλειά.:classic_tongue:

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

 

Ωστόσο είμαι πολύ κοντά σε custom λυση ,

Δεν ξέρω, αν είσαι νέο παιδί και δεν βαριέσαι....go for it.😆

Εγω κοντεύω τα 50 (οκ 47 είμαι) και ΒΑΡΈΘΗΚΑ να ειμαι beta tester με τα διάφορα conflicts....σε custoμιές.....και εγώ τις προτιμούσα ...πριν 20 χρόνια.

Τώρα δεν έχω χρόνο, σε λίγο θα πεθάνω 🤪

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

 Ελπίζω ο αντάπτορας displayport to vga που έχει το eshop στα 5 ευρω να δίνει τη λύση. 

 

 

 

κάνει. Το είχα για ένα φεγγάρι επειδή είχα δεύτερη οθόνη που δεν είχε hdmi.

Δεν ξέρω αν είναι ο ίδιος. Πάντως έκανε.

Θα έλεγα να ξεχάσετε τις firewire, εκτός αν εχετε κάτι που δουλεύει και δεν το πειράζετε.

Η ζωή είναι μικρή για να παιδεύεστε να ΞΑΝΑστήσετε obsolete ή vintage πράγματα....

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

έναν firewire controller

 

 

φοργκετ αμπΑουτ ιτ.

 

παει αυτο το πρωτοκολλο, πεθανε,παμε για αλλα.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2022 στις 8:52 ΠΜ, LK είπε

Δεν ξέρω, αν είσαι νέο παιδί και δεν βαριέσαι....go for it.😆

Εγω κοντεύω τα 50 (οκ 47 είμαι) και ΒΑΡΈΘΗΚΑ να ειμαι beta tester με τα διάφορα

Είμαι 33 και η αλήθεια είναι πως με κούρασε γιατι για κάμποσες ημέρες στεκόμουν το βράδυ που έβρισκα χρόνο ωστε να βγάλω άκρη, κάποια στιγμή όταν άρχισα να θαμπόνω από τη νύστα είπα "πατα το κουμπί" .

Στις 23/2/2022 στις 8:52 ΠΜ, LK είπε

Τώρα δεν έχω χρόνο

Ακριβώς, είναι θέμα ελεύθερου χρόνου , όχι ηλικίας, κ εσύ στα 47 νέο παλικάρι είσαι!

Στις 23/2/2022 στις 11:20 ΠΜ, dimsonic είπε

Θα έλεγα να ξεχάσετε τις firewire, εκτός αν εχετε κάτι που δουλεύει και δεν το πειράζετε.

Η ζωή είναι μικρή για να παιδεύεστε να ΞΑΝΑστήσετε obsolete ή vintage πράγματα....

 

Στις 23/2/2022 στις 6:42 ΜΜ, Superfunk είπε

παει αυτο το πρωτοκολλο, πεθανε,παμε για αλλα.

Έχω ένα ελάττωμα, εαν το προϊόν δεν μου πει "πέτα με επιτέλους" δεν το πετάω. 😋 

Αλλά μάλλον έχετε δίκιο.

 

Anyway , το παρήγγειλα το pc προ λίγων ημερών , τώρα το περιμένω να μου έρθει. Είπα να ακούσω τον fusiongtr και τελικά τοποθέτησα τη μητρική π μου πρότεινε

 

ΜΗΤΡΙΚΗ GIGABYTE B560M AORUS PRO

RAM 16gb CORSAIR CMK16GX4M2B3000C15

CPU INTEL CORE I5-11400 2.60GHZ

CORSAIR PSU CX650M

CASE COOLERMASTER SILENCIO S400

 

Αν και όντως ανυσηχώ λίγο για τυχόν conflicts στο hardware, είμαι αισιόδοξος πως είναι καλύτερη επιλογή έναντι κάποιου έτοιμου. O λόγος είναι γιατι πρώτον μητρική και ram είναι δοκιμασμένες απο κατασκευαστή, δεύτερον δεν αγοράζω επιπλέον σκληρούς δίσκους και οπτικά μέσα τα οποία τα έχω και θα τοποθετηθούν , τρίτον (και ίσως κυριότερο) , με τον i5 11 και τη μητρική αυτή δίνεται η δυνατότητα τοποθέτησης ssd ή gpu με πρωτόκολλο pci-e 4 . Πχ η περίπτωση αυτού του samsung με 6000+mb/s ανάγνωση φαίνεται αρκετά δελεαστική . Για την ώρα θα λειτουργήσει ο samsung 860 evo 2,5" . 

Εαν πάλι δε βγει καλό τι να κάνουμε από τα λάθη μαθαίνουμε.

Θα σας ενημερώσω για τις εντυπώσεις. Και αμα λάχει θα ανεβάσω κ ενα μικρό κλιπάκι απο το καινουριο μου user interface. Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τη βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

Πχ η περίπτωση αυτού του samsung με 6000+mb/s ανάγνωση φαίνεται αρκετά δελεαστική . Για την ώρα θα λειτουργήσει ο samsung 860 evo 2,5" . 
 

 

Αυτή την στιγμή το να πας σε M2 pci-e 4.0 νομίζω ότι δεν συμφέρει, γιατί και ακριβότερος είναι, και δεν θα δεις ιδιαίτερες διαφορές με το 3.0, και τον samsung evo 970 plus.

Όταν με το καλό πέσουν οι τιμές, βλέπουμε.

Μια χαρά ο samsung που έβαλες, αν και προσωπικά θα πήγαινα στον WD SN850 για pci-e 4.0, γιατί είναι φθηνότερος (αναλογικά με τα Gb), και ίσως και καλύτερος.

 

Σου εύχομαι να το χαρείς το pc.

Άντε και στα δικά μας.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Επιτέλους το έφτιαξα το pc.

 

Κουτί : Antec DP502 Flux

Επεξεργαστής : i5-11500

Μητρική : Gigabyte z590 Aorus Pro AX (την βρήκα φθηνότερα από την b560 που είχα βάλει στο μάτι)

Ψύκτρα : Noctua NH-U14S

Τροφοδοτικό : Seasonic Focus GX 750W Full Modular 80 Plus Gold (πήρα μεγάλο, με την προϋπόθεση ότι μπορεί κάποια στιγμή στο μέλλον να μπει και κάρτα γραφικών)

Μνήμη : Crucial Ballistix 16GB (2X8) 3600MHz

Δίσκος 1 : Samsung 970 Evo Plus SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 3.0

Δίσκος 2 : Crucial MX-500 1TB ssd

Δίσκοι 3-4 : Δύο HDD από το παλιό pc

 

Έβαλα μέσα το παλιό μου DVD writer, και τους δύο HDD των 2TB έκαστος από το παλιό pc μου.

 

Μέχρι στιγμής ....

Όλα πάνε σφαίρα.

Δεν ακούω κιχ, κι ας δουλεύουν οι 5 ανεμιστήρες που έχει το κουτί (από την μάνα του) και η ψύκτρα του επεξεργαστή.

Αφού πολλές φορές κοιτάζω να δω αν είναι ανοιχτό, ή έχει κλείσει.

Η θερμοκρασία είναι 30κάτι βαθμοί, άντε να πάνε 40 με κάμποσα παράθυρα από browsers ανοιχτά.

 

Όταν πάρω και audio interface, θα δω πώς θα τα πάει κι εκεί (με cubase και πολλά vst ανοιχτά).

 

Το μέλλον θα δείξει τα υπόλοιπα (αντοχή, κλπ).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου